هفته پرمصرف برق در پیش است

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: هفت روز پر مصرف برق از چهارشنبه چهارم مرداد تا پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه در پیش است، در این هقته احتمالا رکورد مصرف برق در کشور شکسته خواهد شد و در این شرایط، تقاضای ما صرفه جویی بیشتر و مصرف بهینه برای عبور از این هفته پر مصرف و گرم سال است.

ستار محمودی در حاشیه بهره‌برداری از یک طرح صنعتی در شیراز افزود: اوج مصرف برق امسال در ۱۴ تیر ماه با ۵۵ هزار و ۳۶۴ مگاوات بوده ولی هفته آینده این رکورد بالاتر می رود چرا که گرمای هوای سراسر کشور رو به افزایش است، از مردم تقاضا داریم در زمان پنج ساعته اوج مصرف، دستگاه‌های غیر ضروری را از مدار مصرف خارج و مصارف غیرضروری را به ساعات دیگری موکول کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه «از چهارشنبه هفته جاری تا پنجشنبه هفته آتی تقاضای بیشتری داریم که مردم مصرف بهینه را رعایت کنند»، گفت: این هفت روز احتمالا رکورد مصرف برق در کشور شکسته خواهد شد و زمان مهمی است که بتوانیم با مدیریت مصرف از رخدادها و خاموشی‌های ناخواسته جلوگیری کنیم.

محمودی در ادامه افزود: اکثر نقاط کشور در این هفته روی نقطه اوج مصرف خواهد بود ، تولید برق برای این هفته پیش بینی و ظرفیت نیروگاهها دیده شده است اما فشار بیشتر بر تجهیزات و تاسیسات نیروگاهی امکان پذیر نیست و باید با مدیریت مصرف از هفته پیش رو به خوبی عبور کرد.

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه «پارسال در نقطه اوج مصرف حداکثر ۵۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات مصرف داشتیم»، گفت: بنا بر این اوج مصرف امسال تا کنون از این رقم بیشتر شده است، این موضوع بیانگر رشد مصرف برق در سطح کشور است، امسال علاوه بر این که این رکورد شکسته شده است احتمال افزایش بیشتر مصرف هم وجود دارد.

محمودی همچنین در مراسم بهره‌برداری از طرح تولید پنل‌های خورشیدی در شیراز با تاکید بر اینکه برنامه خاموشی برای تابستان امسال پیش بینی نشده است، گفت: ظرفیت کنونی تولید برق جوابگوی نیاز کشور است اما در زمان اوج مصرف، مدیریت مصرف مردم است که می تواند زمان اوج مصرف را هموار کند.

وی رشد مصرف برق در فصل تابستان امسال را حدود هفت درصد پیش بینی کرد و گفت : ۲ تا ۲.۵ درصد از این رشد مصرف به دلیل به حرکت در آمدن بخش صنعت کشور است.

محمودی ادامه داد: معمولا نارسایی‌هایی که در حوزه افزایش مصرف اتفاق می افتد، بیشتر از ۲ تا سه ساعت در برخی از روزهای تابستان نیست که اگر مصرف کنندگان رعایت کنند، می توانیم از این زمان اوج مصرف عبور کنیم.

این مقام مسئول با توجه به اینکه طرح تولید پنل‌های خورشیدی در شیراز طرحی قابل توجه است گفت : وزارت نیرو از چنین طرح‌هایی حمایت می کند، در راستای اقتصاد مقاومتی باید هم در مصرف برق و هم در کاستن از مصرف انرژی‌های فسیلی و تولید برق و انرژی پاک همت بیشتری در کشور شکل گیرد.

کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی با ۲۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری روز سه شنبه با حضور قائم‌مقام وزیر نیرو در شهرک صنعتی شیراز به بهره‌برداری رسید.

این طرح قابلیت تولید پنلهایی با ظرفیت ۱۳۰ مگاوات انرژی خورشیدی در سال را دارد و این ظرفیت تا ۲۵۰ مگاوات قابل افزایش است.پنل‌ها در قالب مزارع یک تا ۱۰ مگاواتی تولید و عرضه می شود.

پنل‌های خورشیدی که در این واحد صنعتی تولید می شود، قابلیت تامین انرژی برای مصارف مختلف را دارد.

این طرح همچنین برای صادرات محصولات برنامه ریزی شده و سفارش صادرات ۳۰۰ مگاوات پنل دریافت کرده است.

موضوعات مقاله

راه‌اندازی خط انتقال گاز ششم سراسری در دی‌ماه/ امکان صادرات گاز به عراق فراهم می شود

اتصال نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی به شبکه سراسری

تولید برق از نخستین نیروگاه کلاس F ایران در سال ۹۷

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به منظور ارتقای راندمان و افزایش بهره‌ وری ، دستیابی به

آغاز به کار نخستین نیروگاه بادی شناور جهان

نخستین نیروگاه شناور بادی جهان در شمال کشور اسکاتلند آغاز به کار کرد.

استاندارد خمیر و کاغذ

.

تولید آزمایشگاهی سلول‌ خورشیدی با فناوری سیلیکون آمورف

تجدیدپذیرها راه‌حل تشنگی خاورمیانه

سرنوشت خودروهای برقی در چین رقم می‌خورد+فیلم

آغاز پروژه بزرگترین نیروگاه خورشیدی شناور جهان

خودروسازها مسوول بازیافت باتری‌های خودروهای برقی

با افزایش بار سرمایشی پیک بار از شب به روز انتقال یافت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نگرانی ها از کاهش تقاضا برای نفت در فلوریدا و قسمت های

استاندارد روغن نباتی

.

اینترسولار، رویدادی مهم برای توسعه صنعت خورشیدی کشور

اینترسولار ایران عنوان همایش و نمایشگاهی است که در آخرین روز از آبان ماه ساری جاری برگزار می‌شود

فعالیتی که تاثیر محیط زیستی دارد، باید اطلاع‌رسانی شود