هفته پرمصرف برق در پیش است

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: هفت روز پر مصرف برق از چهارشنبه چهارم مرداد تا پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه در پیش است، در این هقته احتمالا رکورد مصرف برق در کشور شکسته خواهد شد و در این شرایط، تقاضای ما صرفه جویی بیشتر و مصرف بهینه برای عبور از این هفته پر مصرف و گرم سال است.

ستار محمودی در حاشیه بهره‌برداری از یک طرح صنعتی در شیراز افزود: اوج مصرف برق امسال در ۱۴ تیر ماه با ۵۵ هزار و ۳۶۴ مگاوات بوده ولی هفته آینده این رکورد بالاتر می رود چرا که گرمای هوای سراسر کشور رو به افزایش است، از مردم تقاضا داریم در زمان پنج ساعته اوج مصرف، دستگاه‌های غیر ضروری را از مدار مصرف خارج و مصارف غیرضروری را به ساعات دیگری موکول کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه «از چهارشنبه هفته جاری تا پنجشنبه هفته آتی تقاضای بیشتری داریم که مردم مصرف بهینه را رعایت کنند»، گفت: این هفت روز احتمالا رکورد مصرف برق در کشور شکسته خواهد شد و زمان مهمی است که بتوانیم با مدیریت مصرف از رخدادها و خاموشی‌های ناخواسته جلوگیری کنیم.

محمودی در ادامه افزود: اکثر نقاط کشور در این هفته روی نقطه اوج مصرف خواهد بود ، تولید برق برای این هفته پیش بینی و ظرفیت نیروگاهها دیده شده است اما فشار بیشتر بر تجهیزات و تاسیسات نیروگاهی امکان پذیر نیست و باید با مدیریت مصرف از هفته پیش رو به خوبی عبور کرد.

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه «پارسال در نقطه اوج مصرف حداکثر ۵۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات مصرف داشتیم»، گفت: بنا بر این اوج مصرف امسال تا کنون از این رقم بیشتر شده است، این موضوع بیانگر رشد مصرف برق در سطح کشور است، امسال علاوه بر این که این رکورد شکسته شده است احتمال افزایش بیشتر مصرف هم وجود دارد.

محمودی همچنین در مراسم بهره‌برداری از طرح تولید پنل‌های خورشیدی در شیراز با تاکید بر اینکه برنامه خاموشی برای تابستان امسال پیش بینی نشده است، گفت: ظرفیت کنونی تولید برق جوابگوی نیاز کشور است اما در زمان اوج مصرف، مدیریت مصرف مردم است که می تواند زمان اوج مصرف را هموار کند.

وی رشد مصرف برق در فصل تابستان امسال را حدود هفت درصد پیش بینی کرد و گفت : ۲ تا ۲.۵ درصد از این رشد مصرف به دلیل به حرکت در آمدن بخش صنعت کشور است.

محمودی ادامه داد: معمولا نارسایی‌هایی که در حوزه افزایش مصرف اتفاق می افتد، بیشتر از ۲ تا سه ساعت در برخی از روزهای تابستان نیست که اگر مصرف کنندگان رعایت کنند، می توانیم از این زمان اوج مصرف عبور کنیم.

این مقام مسئول با توجه به اینکه طرح تولید پنل‌های خورشیدی در شیراز طرحی قابل توجه است گفت : وزارت نیرو از چنین طرح‌هایی حمایت می کند، در راستای اقتصاد مقاومتی باید هم در مصرف برق و هم در کاستن از مصرف انرژی‌های فسیلی و تولید برق و انرژی پاک همت بیشتری در کشور شکل گیرد.

کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی با ۲۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری روز سه شنبه با حضور قائم‌مقام وزیر نیرو در شهرک صنعتی شیراز به بهره‌برداری رسید.

این طرح قابلیت تولید پنلهایی با ظرفیت ۱۳۰ مگاوات انرژی خورشیدی در سال را دارد و این ظرفیت تا ۲۵۰ مگاوات قابل افزایش است.پنل‌ها در قالب مزارع یک تا ۱۰ مگاواتی تولید و عرضه می شود.

پنل‌های خورشیدی که در این واحد صنعتی تولید می شود، قابلیت تامین انرژی برای مصارف مختلف را دارد.

این طرح همچنین برای صادرات محصولات برنامه ریزی شده و سفارش صادرات ۳۰۰ مگاوات پنل دریافت کرده است.

موضوعات مقاله

تولید برق از باران توسط سلول خورشیدی گرافنی

سلول‌های خورشیدی با وجود تامین انرژی از طریق تابش نور خورشید، معایبی نیز دارند که از جمله‌ی آن می

ارتقاء راندمان عملكردي فن هاي دمنده هواي بويلر نيروگاه شازند با رويكرد كاهش مصرف انرژي

نسل جدید نانوفیلترهای تصفیه کننده هوا

شرکت «Molekule» اخیرا موفق به توسعه نانوفیلتری شده است که بجای به دام اندازی ذرات آلاینده هوا در

Geothermal Energy

افزايش ظرفيت توليد نيروگاهها دو گانه سوز در حالت کارکرد با سوخت گاز

افزايش ظرفيت توليد نيروگاههاي دو گانه سوز در حالت کارکرد با سوخت گاز

آغاز یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

چین تجدیدپذیرها را ناامید کرد

طرح مطالعاتي نو سازي نيروگاههاي گازي با ظرفيت پايين و راندمان كم مبتني بر ساختار ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير توسط شركت مهندسي آسياوات به انجام رسيد

آغاز ساخت نیروگاه بادی در کاغذ کنان میانه

فرماندار شهرستان ویژه میانه از آغاز ساخت نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در این شهرستان خبر داد.

بازیافت دی اکسید کربن به اتانول با سیستم تبدیل نور خورشید به سوخت

ایرنا/ محققان آمریکایی در گروه انرژی آزمایشگاه ملی لورنس برکلی، انرژی فتوسنتز را برای تبدیل دی اک

استاندارد ریختگری چدن

.

نگاهی به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران

طراحی ساختمان «انرژی صفر» برای مناطق گرم و خشک توسط پژوهشگران کشور

پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی، در یک طرح تحقیقاتی توانستند ساختمان «انرژی صفر» را برای مناطق گر

هیدرات متان، عظیم ترین منبع انرژی فسیلی آینده

در عصری که منابع تامین گاز طبیعی رو به کاش است، اهمیت منابع عظیم هیدرات های گازی متان بیش از پیش

ورشکستگی نفتی در ونزوئلا

 شنیدن اخبار بحران اقتصادی ونزوئلا دیگر کسی را متعجب نمی‌کند، در سه سال گذشته هر روز خبرهایی از ش