جایگزینی سوخت نیروگاه‌ها محصول پارس‌جنوبی است

یک کارشناس انرژی گفت: گاز امروز پشتوانه انرژی کشور در داخل است و این پشتوانه محکم، حامی مطمئنی است برای صنعت، اشتغال، اقتصاد و هر آنچه در زندگی روزمره ما جریان دارد.


به گزارش انرژی امروز، مصطفی فرامرزیان با بیان اینکه «گاز طبیعی بدون شک یکی از نجیب‌ترین منابع انرژی‌ در دنیاست» گفت: خوشبختانه کشور ایران به‌عنوان اولین دارنده گاز جهان از آن به‌خوبی بهره‌مند است و در سال‌های اخیر با توجه ویژه دولت، توسعه مناسبی در این زمینه صورت گرفته است. اهمیت و جایگاه افزایش تولید در پارس جنوبی در این سال‌ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این اتفاق مهم برکاتی داشته است که جایگزینی گاز با سوخت مایع در نیروگاه‌ها از مهم‌ترین آن‌هاست.

 او با اشاره به کاهش سوخت مازوت در نیروگاه ها گفت: مطابق آمارها و به گفته مسئولان وزارت نفت و نیرو، نیروگاه‌های کشور در سال ۹۲ نزدیک به ۴۷ درصد از سوخت مازوت استفاده می‌کرده‌اند که این میزان در سال ۹۵ تنها ۸ درصد بوده و به نظر می‌رسد مطابق برنامه تا پایان سال جاری تمام نیروگاه‌های کشور برای تأمین تمام سوخت خود از گاز، محدودیتی نداشته باشند و میزان مصرف سوخت مایع در آن‌ها به صفر برسد.

این کاشناس انرژی اظهار کرد: قطعاً رسیدن به چنین آماری در صنعت گاز و نیروگاه کشور اتفاق بزرگی است که از آن می‌توان به‌عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای انرژی و محیط زیست در سطح منطقه و جهان نام برد.

فرامرزیان با اشاره به گاز تحویلی به نیروگا ها و آثار آن بر مطابق آمار در سال ۹۳، ۳۵ میلیارد متر مکعب، در سال ۹۴، ۵۷ میلیارد متر مکعب و در سال ۹۵، ۶۱ میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه‌های کشور تحویل داده شده است. به گفته مدیران ارشد صنعت گاز طی سه سال اخیر ارسال این میزان گاز به نیروگاه‌ها باعث ۱۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شده و این در حالی است که میزان کاهش آلودگی هوا در سطح کلان‌شهرهای کشور و نقاط مختلف بسیار عظیم بوده و آن را هرگز نمی‌توان با این اعداد و ارقام سنجید.

او با اشاره به آمار تولید گاز در کشور گفت: اما ذکر این نکته بسیار ضروری است که دستیابی به این موفقیت و اقبال خوشی که امروز به نیروگاه‌ها، محیط زیست و اقتصاد کشور روی کرده است تنها به برکت تولید گاز در مجتمع گاز پارس جنوبی است. مطابق آمار تولید گاز در پارس جنوبی نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر شده و از ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز به حدود ۵۴۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۵ رسیده است.این در حالی است که در سال‌های اخیر میزان تولید برق در کشور نیز شاهد رشد بوده و گازرسانی در بخش‌های دیگر خانگی، صنعتی و... نیز رشد چشمگیری داشته است.

او اظهار داشت: دقت به آمار و ارقام ذکر شده نشان می‌دهد که مجتمع گاز پارس جنوبی با تولید گاز تحولی شگرف در صنایع و رسیدن به محیط زیستی سالم ایجاد کرده است. قطعاً بررسی عظمت این تحولات از جنبه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیت، محیط زیست و اعلام یک معیار یا یک عدد، نشدنی است اما همین‌قدر کفایت می‌کند که گاز امروز پشتوانه انرژی کشور در داخل است و این پشتوانه محکم، حامی مطمئنی است برای صنعت، اشتغال، اقتصاد و هر آنچه در زندگی روزمره ما جریان دارد.

موضوعات مقاله

تولید ۱۰۰ مگاوات برق از زباله‌ با مشارکت خارجی

سرپرست سازمان مدیریت پسمانداز نهایی شدن قراردادهای همکاری چندین کشور خارجی برای احداث نیروگاه برق

ادارات بیشترین رشد مصرف برق را دارند

به گزارش انرژی امروز،  حسین صبوری در دومین نشست شورای اداری استان تهران گفت: تهران ۳۲ هزار کیلومت

معرفي برچسب انرژي پنجره توسط شركت مهندسي آسياوات در سمينار بررسي نقشه شيشه هاي كم گسيل در كاهش مصرف انرژي ساختمان

ظرفیت قراردادهای فعال برق از ۱۰۰۰ مگاوات گذشت

دهمین قرارداد دو جانبه فروش برق بین شرکت پرشیان فولاد (نیروگاه شهید منتظری) و شرکت فولاد هرمزگان

سه ابرپروژه ملی در حوزه انرژی اجرایی می‌شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی از اجرای ۳ ابر پروژه ملی توسط این ستاد خبر داد و گفت: کمک ب

دانش‌آموزان شیرازی ۲ مگاوات از بار شبکه برق برداشتند

بلاتکلیفی نیروهای نیروگاه بادی منجیل

انعقاد ۲۰۰ قرارداد خرید تضمینی برق از تجدیدپذیرهای یزد

نصب کنتورهای قرائت از راه دور برای جلوگیری از سرقت برق

هیات مدیره و مدیر عامل شرکت توزیع برق غرب مازندران گفت: شرکت در راستای جلوگیری از سرقت انرژی برق

افزایش تعرفه‌های گمرکی پنل‌ها و تاثیر آن بر صنعت تجدیدپذیر‌ها

مديريت نشتي مخازن storage tank emission management

توزیع ۵ میلیون شعله لامپ کم مصرف در بخش دولتی

جلسه کمیسیون انرژی مجلس با سندیکای صنعت برق

اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارت نیرو و اعضای هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ب

توافق روحانی و لاریجانی برای ملحق شدن بخش برق به وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نشست امروز سران قوای سه‌گانه گفت: در این جلسه علی لاریجانی

بحران مهاجرت از خوزستان، قابل کنترل نیست