جایگزینی سوخت نیروگاه‌ها محصول پارس‌جنوبی است

یک کارشناس انرژی گفت: گاز امروز پشتوانه انرژی کشور در داخل است و این پشتوانه محکم، حامی مطمئنی است برای صنعت، اشتغال، اقتصاد و هر آنچه در زندگی روزمره ما جریان دارد.


به گزارش انرژی امروز، مصطفی فرامرزیان با بیان اینکه «گاز طبیعی بدون شک یکی از نجیب‌ترین منابع انرژی‌ در دنیاست» گفت: خوشبختانه کشور ایران به‌عنوان اولین دارنده گاز جهان از آن به‌خوبی بهره‌مند است و در سال‌های اخیر با توجه ویژه دولت، توسعه مناسبی در این زمینه صورت گرفته است. اهمیت و جایگاه افزایش تولید در پارس جنوبی در این سال‌ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این اتفاق مهم برکاتی داشته است که جایگزینی گاز با سوخت مایع در نیروگاه‌ها از مهم‌ترین آن‌هاست.

 او با اشاره به کاهش سوخت مازوت در نیروگاه ها گفت: مطابق آمارها و به گفته مسئولان وزارت نفت و نیرو، نیروگاه‌های کشور در سال ۹۲ نزدیک به ۴۷ درصد از سوخت مازوت استفاده می‌کرده‌اند که این میزان در سال ۹۵ تنها ۸ درصد بوده و به نظر می‌رسد مطابق برنامه تا پایان سال جاری تمام نیروگاه‌های کشور برای تأمین تمام سوخت خود از گاز، محدودیتی نداشته باشند و میزان مصرف سوخت مایع در آن‌ها به صفر برسد.

این کاشناس انرژی اظهار کرد: قطعاً رسیدن به چنین آماری در صنعت گاز و نیروگاه کشور اتفاق بزرگی است که از آن می‌توان به‌عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای انرژی و محیط زیست در سطح منطقه و جهان نام برد.

فرامرزیان با اشاره به گاز تحویلی به نیروگا ها و آثار آن بر مطابق آمار در سال ۹۳، ۳۵ میلیارد متر مکعب، در سال ۹۴، ۵۷ میلیارد متر مکعب و در سال ۹۵، ۶۱ میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه‌های کشور تحویل داده شده است. به گفته مدیران ارشد صنعت گاز طی سه سال اخیر ارسال این میزان گاز به نیروگاه‌ها باعث ۱۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شده و این در حالی است که میزان کاهش آلودگی هوا در سطح کلان‌شهرهای کشور و نقاط مختلف بسیار عظیم بوده و آن را هرگز نمی‌توان با این اعداد و ارقام سنجید.

او با اشاره به آمار تولید گاز در کشور گفت: اما ذکر این نکته بسیار ضروری است که دستیابی به این موفقیت و اقبال خوشی که امروز به نیروگاه‌ها، محیط زیست و اقتصاد کشور روی کرده است تنها به برکت تولید گاز در مجتمع گاز پارس جنوبی است. مطابق آمار تولید گاز در پارس جنوبی نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر شده و از ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز به حدود ۵۴۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۵ رسیده است.این در حالی است که در سال‌های اخیر میزان تولید برق در کشور نیز شاهد رشد بوده و گازرسانی در بخش‌های دیگر خانگی، صنعتی و... نیز رشد چشمگیری داشته است.

او اظهار داشت: دقت به آمار و ارقام ذکر شده نشان می‌دهد که مجتمع گاز پارس جنوبی با تولید گاز تحولی شگرف در صنایع و رسیدن به محیط زیستی سالم ایجاد کرده است. قطعاً بررسی عظمت این تحولات از جنبه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیت، محیط زیست و اعلام یک معیار یا یک عدد، نشدنی است اما همین‌قدر کفایت می‌کند که گاز امروز پشتوانه انرژی کشور در داخل است و این پشتوانه محکم، حامی مطمئنی است برای صنعت، اشتغال، اقتصاد و هر آنچه در زندگی روزمره ما جریان دارد.

موضوعات مقاله

بزرگترین همایش خودروهای گازسوز برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار پالایش «انرژی امروز»، این همایش که در تاریخ ۹ الی ۱۱ آبان‌ماه در مرکز همایش‌های

استاندارد آهن و فولاد

.

ساخت تجاری نانوپنل خورشیدی با کارایی ۹۲ درصد

شرکت آی‌نانوتک انجینیرینگ (‌‌Inanotech engineering) پنل خورشیدی مبتنی بر فناوری‌ نانو با کارایی ۹

توان توربین های گازی افزایش می‌یابد

 سعید پاک سرشت درباره وضع تولید توربین ملی اظهار کرد: برای اجرای این پروژه، انستیتو توربین با همک

با باتری‌ خودروهای برقی چه باید کرد؟

خودروسازها، بازیافت کنندگان و استارت‌آپ‌ها در حال کار برای پاسخ‌گویی به مشکلی هستند به نام پسماند

خاموشی قطعی در انتظار پایتخت، مناطق گرمسیر و استان‌های شمالی

به گزارش خبرانرژی, آرش کردی با اشاره به ورود موج گرمای هماهنگ به کل کشور گفت: با توجه به اینکه در

بال پروانه، الهام بخش سلول های خورشیدی آینده

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، نور خورشید منعکس شده از سطح سلول خورشیدی باعث هدررو

برگزاری دومین همایش و نمایشگاه اینترسولار ایران

دومین همایش/ نمایشگاه اینترسولار ایران (ایران سولار)، با حضور شرکت‌های معتبر خارجی و داخلی در ۳۰

برگزاری بیست و سومین کنفرانس ملی شبکه‌های توزیع برق

تخفیف ویژه DNV.GL برای دانشجویان ایران

به گزارش «انرژی امروز» انجمن انرژی‌ های تجدیدپذیر ساماندهی کنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

برداشت آب های زیرزمینی، خط قرمز کشور

برداشت از آب‌های زیرزمینی خطر بحران آب در ایران را بیشتر کرده تا جایی که بسیاری از مسوولان تاکنون

ارزان‌ترین برق خورشیدی جهان در عربستان

عربستان سعودی در بحبوحه اجرای برنامه «افق ۲۰۳۰ » برای کاهش وابستگی به نفت و متنوع کردن اقتصاد قرا

دانشکده محیط زیست ظرفیتی کم نظیر برای محیط زیست کشور است

مديريت انرژي در شهرك شهيد محمد منتظري شركت پالايش نفت اصفهان


استاندارد صنایع لبنی

.