نظرفراکسیون‌های مجلس درباره وزرای پیشنهادی نفت و انرژی

روز سه شنبه وقتی اسامی ۱۷ وزیر پیشنهادی از ۱۸ تا وزیر کابینه به مجلس رسید، به رسم دوره‌های قبل بررسی صلاحیت این اشخاص در دستور کار فراکسیون‌های اصلی قرار گرفت تا رای اعتماد یا عدم اعتماد با هماهنگی و یکپارچگی نسبی میان اعضا انجام گیرد و به گونه ای هدفمند رفتار شود؛


اخبار دولت مجلس

حال بماند که افرادی همچون علی ادیانی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی رفتار رییس جمهوری را در ارائه لیست ناقص به باد انتقاد گرفتند و با بی‌سابقه دانستن آن در دولت‌های پس از پیروزی انقلاب ابراز نارضایتی کردند. به هر حال از همان روز  برخی وزرای پیشنهادی برای حضور در فراکسیون‌ها و ارائه برنامه و شاید رایزنی‌ها به مجلس دعوت شدند تا اگر قرار باشد جلسه رای اعتماد به وزرا در سه شنبه آتی برگزار شود کارنامه ها بررسی و به عبارتی اتمام حجت شده باشد. اگر چه طی این دو روز بیژن نامدار زنگنه و حبیب‌الله بیطرف وزرای پیشنهادی نفت و نیرو در جلسات ۳ فراکسیون اصلی امید، مستقلان ولایی و نمایندگان ولایی که تصمیم‌های آنها در کنار هم می‌تواند نتیجه رای مجلس به وزرای پیشنهادی را نشان دهد، حضور نداشتند اما با توجه به اینکه از چندی پیش نام این اشخاص برای این دو وزارتخانه مطرح و تا حدودی قطعی شده بود؛ به سراغ برخی اعضای این سه فراکسیون رفتیم تا از آینده سکانداری حوزه انرژی باخبر شویم.

سخنگوی فراکسیون امید:زنگنه شایسته‌ترین گزینه برای وزارت نفت/ درباره بیطرف به جمع‌بندی نرسیدیم

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی انرژی امروز با اشاره به اینکه جلسه‌ای با این وزرای پیشنهادی نداشته‌اند، تصریح کرد: درباره آقای زنگنه نظر خود و فراکسیون را می‌توانم اعلام کنم اما درباره آقای بیطرف تاکنون در فراکسیون به جمع بندی نرسیده‌ایم و اظهارنظر من شخصی است.

وی در ادامه افزود: به نظر ما آقای زنگنه شایسته ترین گزینه برای وزارت نفت است. دلیل آن هم مشخص است. پس از برجام یکی از وزارتخانه‌هایی که توانست در این دوران بهترین بهره‌برداری از شرایط را برای کشور داشته‌باشد وزارت نفت است. برجام مقدم بود اما مهم بهره برداری پس از آن بود که در حوزه نفت بسیار خوب عمل شد و به آقای زنگنه نمره بسیار خوبی می‌توان داد.

پارسایی به نامه ۲۱۴ نماینده به آقای روحانی اشاره کرد و گفت: قبل از تعطیلات مجلس نامه ای به حمایت از اقدامات ایشان توسط نمایندگان به رییس جمهوری نوشته و امضا شد که از خدمات ایشان تقدیر و تشکر شده و خواستار تداوم حضور ایشان کردیم. این نشانه عملکرد خوب آقای زنگنه و نگاه مجلس به عملکرد اوست. نظر فراکسیون هم درباره آقای زنگنه مثبت است.

سخنگوی فراکسیون امید در ادامه به کارنامه و عملکرد حبیب الله بیطرف اشاره کرد و گفت: ما درباره ایشان در فراکسیون تاکنون به نتیجه نرسیدیم اما از نظر شخصی سوابق آقای بیطرف درخشان و خوب است و تجربیات خوبی از گذشته دارد و آشنا به وزارت نیرو است. به نظر من انسان توانمندی است و امیدواریم بتواند در این حوزه خوب عمل کند چون یکی از بحران های ما که آب است، مرتبط با این وزارتخانه است.

سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی: فراکسیون تصمیمی نگرفته است اما نظرات نسبت به زنگنه مثبت است.

در ادامه برای اینکه از وضعیت وزرای پیشنهادی نیرو و نفت در فراکسیون مستقلان ولایی باخبر شویم به سراغ مهرداد بائوج لاهوتی، سخنگوی این فراکسیون رفتیم و گفتگویی انجام دادیم؛ بائوج لاهوتی به انرژی امروز گفت: ما قرار است فراکسیونی عمل کنیم فعلا با وزرای امورخارجه واطلاعات دیدار داشتیم و شنبه هم ۲ تا ۴ با آقایان آخوندی، ربیعی، حجتی و جهرمی دیدار داریم احتمالا پس از آن جلسه با این وزرای پیشنهادی انجام گیرد.

وی در ادامه افزود: درباره آقای زنگنه اخبار و نظرات مثبت است اما درباره آقای بیطرف باید پس از شنیدن برنامه‌ها تصمیم بگیریم.

اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی: فعلا هیچ نظری نمی‌دهیم

البته پیگیری این موضوع از فراکسیون نمایندگان ولایی کمی متفاوت بود؛ گویا اعضای کمیسیون هم قسم شده بودند اظهار نظر نکنند. نصرالله پژمانفر، از اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی در پاسخ به خبرنگار انرژی امروز با بیان اینکه من اگر میخواستم مصاحبه کنم جوابتان را می‌دادم گفت: چون به جمع بندی نرسیدیم هیچ اظهار نظری نمی‌کنم و اصلا نظری در این زمینه ندارم. در نهایت حتی  از بیان نظر خود درباره عملکرد وزیر نفت در دولت یازدهم هم اجتناب کرد.  

حسینعلی حاجی دلیگانی، از دیگر اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی نیز با بیان اینکه فعلا ورودی به موضوع نکرده‌ام، گفت: من خبری از فعالیت فراکسیون در این زمینه ندارم و تا زمانی که بررسی لازم درباره عملکرد وزرای پیشنهادی و مقایسه برنامه آنها با دوره قبل انجام ندهم اظهار نظر نمی‌کنم.

البته در نهایت مساله را محسن کوهکن، عضو دیگر این فراکسیون در پاسخ به خبرنگار انرژی امروز حل کرد، او در این زمینه تصریح کرد: ما قرار است این افراد را در فراکسیون دعوت کنیم و پس از اینکه این افراد از برنامه ها و عملکردشان دفاع کردند درباره آنها اظهار نظر کنیم فعلا نه اثباتا و نه نفیا اظهار نظر نمی‌کنیم. البته جلسات شروع شده، اما فعلا تا پایان جلسات نظری نمی‌دهیم.

فارغ از رویه‌ای که فراکسیون نمایندگان ولایی در پیش گرفتند، وضعیت زنگنه تقریبا مشخص است و احتمالا بنا بر همان امضاهایی که در حمایت از او پیش از معرفی برای وزارت، به دست آمده است؛ رای اعتماد مجلس را به دست می‌آورد اما وضعیت بیطرف فعلا مشخص نیست و باید فعلا منتظر بمانیم.

موضوعات مقاله

زباله سوزی علت اصلی آلودگی هوای تهران است

آمار تفضيلي صنعت برق بخش توليد سال 94

آمار تفضيلي صنعت برق  بخش توليد سال 94 

آغاز به کار نوآوری انرژی تجدیدپذیر و فناوری‌های پاک با مدل بومی پرش

ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به ۷۰۰ مگاوات می‌رسد

حمایت مجلس از افزایش قیمت انشعاب برق/ افزایش تعرفه انشعاب‌های برق تا ۱۴۰۱

سرویس صنعت برق نیوز: معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو

سومین قرارداد شرکت ملی نفت ایران امروز امضا می شود

از زنگنه می‌خواهیم نمایندگان زیادی را استخدام نکند!

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه وزیر نفت گفته‌اند نمایندگان را پس از دوره نمایندگی در این وزارتخانه

بال پروانه، الهام بخش سلول های خورشیدی آینده

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، نور خورشید منعکس شده از سطح سلول خورشیدی باعث هدررو

بر خلاف عربستان، ایران مخالف افزایش قیمت نفت است

آیین‌نامه صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها

هیات وزیران با هدف صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها از طریق جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز و ارتقا

بهبود عملکرد پیل‌های خورشیدی با افزودن نقاط کربنی

جین ژانگ از محققان دانشگاه وسترن می‌گوید: «نانوساختارهای هیبریدی می‌توانند کارایی پیل‌های خورشیدی

۱۰۷ مگاوات برق مازندران از نیروهای پراکنده تامین شد

طرح تشکیل وزارت انرژی کلید خورد

به گزارش برق نیوز، عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول، از طرح تشکیل دو وزارتخانه با عناوین «وزارت

قیمت نفت برنت به بالای ۸۰دلار رسید

دبیر ستاد «توسعه فناوری حوزه انرژی» منصوب شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حکمی دبیر ستاد تازه تاسیس «توسعه فناوری حوزه انرژی» را منصوب کر