یزد مهد انرژی خورشیدی می‌شود / افتتاح ۶۳ پروژه برقی

به‌گزارش انرژی امروز، محمدحسن صباغزادگان با اشاره به این ‌که رویکرد وزارت نیرو استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید انرژی الکتریکی است؛ تولید انرژی خورشیدی را از مهم ترین این انرژی‌ها ذکر کرد و افزود: انرژی خورشیدی همانند سایر انرژی‌ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.


اخبار صنعت برق

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد با اشاره به پتانسیل‌ها و قابلیت‌های استان یزد در راستای بهره‌مندی از انرژی خورشیدی، اظهار کرد: استان در آینده‌ای نزدیک به مهد تولید انرژی خورشیدی تبدیل می‌شود.

 

وی با بیان این‌ که استان یزد قابلیت‌ها و پتانسیل زیادی برای بهره‌گیری از انرژی خورشیدی دارد؛ بیان داشت: این استان با توجه به برخورداری از زمین‌های مسطح و اقلیم کویری و روزهای آفتابی زیادی که دارد، موقعیت بسیار مناسبی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی دارد.

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان یزد و امکان ارتباط با استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی و کرمان که در همسایگی یزد قرار دارند؛ گفت: در حال حاضر از طریق پنج شبکه خطوط انتقال ۴۰۰ کیلوولت با استان‌های همجوار در ارتباط هستیم و امکان تبادل انرژی الکتریکی در استان با سایر نقاط کشور را داریم.

وی با بیان این‌ که تاکنون متقاضیان زیادی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در استان درخواست داشته‌اند؛ گفت: درحال حاضر ۲۴ محل برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی توسط متقاضیان پیشنهاد شده که این اماکن در تمام شهرستان‌های استان یزد اعم از اشکذر، مهریز، اردکان، تفت، یزد، خاتم، بهاباد، ابرکوه، بافق و میبد قرار دارند.

صباغزادگان با اشاره به این ‌که پروانه ساخت مجموعه‌ی این ۲۴ نیروگاه دارای ظرفیت ۴۵۵ مگاوات است؛ تصریح کرد: از این تعداد، تاکنون با ۱۳ مشترک با قدرت ۱۲۰ مگاوات، قرارداد خرید تضمینی برق امضا شده است و بر همین اساس، دولت قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله انرژی الکتریکی را با این ۱۳ مشترک امضا کرده و اکنون نیز قریب ۱.۵ سال از این مدت گذشته که بیانگر این است که در آینده‌ای نزدیک نیروگاه‌های خورشیدی وارد مرحله بهره‌برداری خواهند شد .

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد با اشاره به این ‌که براساس برنامه‌ تا پایان سال ۹۶ استان از دو یا سه نیروگاه خورشیدی هرکدام به ظرفیت ۱۰ مگاوات بهره‌مند خواهد شد اظهار داشت: در حال حاضر این نیروگاه‌ها در حال نصب تجهیزات هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ویژگی پاک و تجدیدپذیر بودن انرژی خورشید، اظهار کرد: طبیعی است که سرمایه‌گذاری اولیه برای بهره‌برداری از انرژی خورشیدی بیشتر از سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌های فسیلی است، اما انرژی خورشیدی با هزینه کم بهره‌برداری می‌شود و از طرفی دیگر نیز هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند و به سبب داشتن این ویژگی‌ها، قطعاً آینده تولید برق از آن انرژی‌های تجدیدپذیر است.

صباغ‌زادگان در بخش دیگری از سخنان خود به ترویج و توسعه استفاده از انرژی خورشیدی و فناوری‌های آن اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط آب ‌و هوایی گرم و خشک استان یزد، به منظور استفاده از قابلیت خاک به عنوان ذخیره‌ساز کم‌هزینه و طبیعی انرژی خورشیدی، طرح ساخت خانه‌های زمین پناه در استان در دستور کار است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد: خانه‌های زمین پناه، خانه‌هایی است که از زمین حداکثر استفاده را برای برخورداری از نور و گرمای طبیعی زمین می‌برند.

این مقام مسئول با بیان این ‌که تاکنون دو قرارداد در راستای ایجاد خانه‌های زمین‌پناه در استان منعقد شده است؛ اظهار کرد: این دو طرح به مراحل خوبی رسیده و به دنبال این هستیم که بتوانیم از انرژی خورشید حداکثر استفاده را داشته باشیم.

صباغزادگان از دیگر اقدامات انجام شده به انعقاد تفاهم‌نامه برای ایجاد شاخه مرکز توسعه فناوری انرژی خورشیدی در یزد اشاره و خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه شامل راه‌اندازی واحدهای رصد، پیش‌رشد و رشد فناوری‌های پسیو خورشیدی است که مرکز پژوهش‌های خورشیدی یزد در این رابطه در حال فعالیت است.

 افتتاح ۶۳ پروژه برقی استان یزد در هفته دولت

به گزارش انرژی امروز، محمدرضا صحتی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد در آستانه هفته دولت سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نیز از بهره برداری ۶۳ پروژه برق همزمان با هفته دولت در این استان خبر داد.

وی اظهار کرد: طرح های حوزه برق استان در پنج محور برق رسانی به مسکن مهری شهری و روستایی، توسعه و احداث شبکه در مناطق شهری و روستایی، بهینه سازی شبکه ها در حوزه روستایی و شهری، تامین روشنایی شهرها و روستاها و نصب کنتور طرح فهام با اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد و ۳۵۵ میلیون ریال اجرا شده است.

وی با بیان اینکه بهره برداری از طرح های یادشده نقش مهمی در پایداری شبکه و توسعه خدمات رسانی به مشترکین برق دارد ، عنوان کرد: با اجرای ۱۹ طرح توسعه و احداث شهری و روستایی افزون بر ۵۵ هزار متر شبکه فشار متوسط و ضعیف و ۷۷۲ دستگاه چراغ پر بازده به تجهیزات شبکه استان یزد افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد، اعلام کرد: در حوزه روشنایی ۱۷ پروژه با احداث ۱۸ هزار متر شبکه فشار متوسط و فشار ضعیف با هزینه ای بالغ بر پانزده میلیارد و ۵۵۶ میلیون ریال به بهره برداری می رسد.

صحتی تکمیل برق رسانی به مسکن مهر را از اولویت های وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: در مجموع پروژه های شهری و روستایی مسکن مهر، ۶ هزار و ۸۱ متر شبکه فشار متوسط احداث و چهار طرح استان برقدار می شود  که عمده آن مربوط به برق رسانی به فازهای پروژه مسکن مهر رز و روشن، تصفیه خانه مسکن مهر میبد و نواندیشان صبا در شهرستان یزد خواهد بود.

وی با بیان اینکه ۸۹ دستگاه پست هوایی به ظرفیت هشت هزارکیلوولت آمپر به تاسیسات موجود افزوده شده است، بیان کرد: شرکت توزیع نیروی برق در این پروژه ها بر اساس رویکرد وزارت نیرو، بستر سازی لازم برای اتوماسیون شدن شبکه ها و کاهش تلفات برق را لحاظ کرده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد تامین روشنایی بلوار سامعی، خاتم، شهدای رحمت آباد و جنب استانداری را از مهمترین پروژه های روشنایی شهرستان یزد برشمرد و گفت: در مجموع پروژه های روشنایی قابل افتتاح بالغ بر ۸۸۷ دستگاه چراغ روشنایی با توان مصرفی ۷۰ و ۱۵۰ وات به کار رفته است.

صحتی با بیان اینکه تعداد مشترکان برق استان یزد از ۶۳۰ هزار مشترک فراتر رفته است، تاکید کرد: استفاده از شیوه های نوین مدیریت شبکه برای استمرار انرژی الکتریکی و افزایش قابلیت اطمینان شبکه، فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف مشترکان و نیز گسترش و توسعه خدمات الکترونیک از برنامه های استراتژیک این شرکت محسوب می شود.

موضوعات مقاله

پایش دو هفته‌ یک‌بار سوخت توزیعی در کلانشهرها

به گزارش انرژی امروز، مسعود تجریشی در اولین نشست معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ک

برقی یا آبی بودن وزیر نیرو مهم نیست

به گقته نایب رییس سندیکای صنعت برق ایران، همان‌گونه که اعلام می‌شود نسبت به نقطه نظرات بخش خصوصی

۴۱ طرح تصفیه فاضلاب در دولت یازدهم به بهره‌برداری رسید

به گزارش «انرژی امروز» کامران اسماعیلی، امروز (دوشنبه) افزود: ۱۰ طرح از کل پروژه های به بهره بردا

جزئیات درآمدی نیروگاه‌های خورشیدی

آيين نامه اجرايي ماده (15) قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي

آيين نامه اجرايي ماده (15) قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي

ایرباس به دنبال ساخت هواپیمای برقی

پنجمین کنفرانس انرژی بادی ایران برگزار می‌شود

        پنجمین همایش کنفرانس انرژی بادی ایران نیمه دوم مهرماه سال جاری برگزار می شود.

دورزدن قانون به نام «جوان‌گرایی» در صنعت نفت

انعقاد ۲۰۰ قرارداد خرید تضمینی برق از تجدیدپذیرهای یزد

از برق رایگان تا عصر خاموشی/ سرانه بالای مصرف چه ایرادی دارد؟

به گزارش خبرنگار نیروی انرژی امروز، نشست تخصصی «تعریف و توسعه گفتمان صنعت برق» با حضور جامعه‌شناس

با فقر نمی‎توان محیط زیست را حفظ کرد

رییس سازمان حفاظت محیط‎ زیست در دولت دوازدهم را عموم کارشناسان حوزه کشاورزی به عنوان یک فرد توسعه

احتمال امضای قراردادهای نفتی با روس‌ها تا ۲۱ مارس

ماکروسافت هم نفتی می‌شود!

شرکت مایکروسافت همکاری خود با شرکت هالیبرتون در زمینه یادگیری ماشین، واقعیت افزوده و تکنولوژی این

تکالیف برقی جدید ادارات/ تلفات به هفت درصد رسید

حسین صبوری در گفتگو با خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، با تاکید بر اینکه در شهری مانند تهران حدود ۲۵

نامه سندیکای برق به روحانی درباره وزیر جدید

به گزارش انرژی امروز، سندیکای برق در این نامه که به امضای رئیس هیئت‌مدیره این تشکل رسیده است آماد