سرمایه‌گذاری اتریشی؛ انرژی پاک ایرانی

رضا زندی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر اقتصادی در شماره امروز روزنامه اعتماد یادداشتی درباره سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی های پاک نوشته است که در ادامه می‌آید:


اخبار رسانه

 

هواپیمای ایرلاین خارجی که به سمت ایران می‌آمد به اندازه انگشتان یک‌دست هم خارجی در آن نبود. تنها سه یا چهار چینی عازم تهران بودند. ایران تحریم بود و حصار دورش هر روز تنگ‌تر می‌شد. نه توریستی، نه سرمایه‌گذاری. کشور تاریخی و چهار فصلی چون ایران، با آن بازار بزرگ و پتانسیل قوی برای سرمایه‌گذاری، جذابیتی برای خارجی‌ها نداشت! اواخر دهه ٨٠ بود و اغلب کشورها، درهای‌شان را به روی اقتصاد ایران بسته بودند. دیروز اما، تعداد زیادی اروپایی به مرکز ایران رفتند تا پروژه‌ای را که با ٢/١ میلیون دلار در کرمان ساخته بودند، افتتاح کنند. کاش دستاوردهای برجام بیشتر برای مردم تشریح شود.

١- ۴٠ درصد GDP و ۶٠ درصد شغل‌های اقتصادهای نو ظهور در اختیار کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME) است. کسب و کارهایی که توسط بخش خصوصی و گهگاه خانوادگی اداره می‌شوند و سهم مهمی در توسعه‌یافتگی کشورها دارند. ایران برای توسعه‌اش، به گسترش این کسب و کارها نیاز مبرم دارد. و اصلی‌ترین عامل گسترش آنها، کم کردن ریسک‌ها و تامین امنیت سرمایه‌گذاری است که اگر محقق شد سرمایه‌های خارجی می‌آید. نمونه‌اش دیروز در رفسنجان اتفاق افتاد.

٢- عصر دیروز با حضور فرماندار رفسنجان، مقامات استانداری کرمان و مدیران شرکت KPV اتریش، نیروگاه خورشیدی ٢/١ مگاواتی این شهر افتتاح شد. این نیروگاه با سرمایه‌گذاری ٢/١ میلیون دلاری در شش ماه مذاکره و ساخته شده است. ۵٠ درصد سرمایه این طرح را بخش خصوصی و ۵٠ درصد دیگر را شرکت سرمایه‌گذاری KPV اتریش تامین کرده است. دیروز همچنین پروژه ۶٠ مگاوات نیروگاه خورشیدی جدید توسط این شرکت اتریشی کلنگ خورد.

٣- تعدادی خبرنگار آلمانی و اتریشی هم دیروز در مسیر تهران تا رفسنجان، همراه سرمایه‌گذاران اتریشی بودند تا افتتاح این نیروگاه خورشیدی را مخابره کنند. حالا شما می‌توانید تاثیرات برجام را حتی در مقیاس‌های کوچک هم ببینید. گذشت آن روزی که خارجی‌ها به ایران نمی‌آمدند. حالا می‌آیند، حتی بدون تضمین دولتی سرمایه‌گذاری می‌کنند و خبرنگار می‌آورند تا همکاری‌شان را به همه دنیا اعلام کنند. اگر حجم این پروژه کوچک است، روح حاکم بر آن بزرگ است. افتخار شرکت‌های دنیا به همکاری با ایران کم چیزی است؟

۴- کرمان ٣٣٠ روز آفتابی دارد. پس بهشت نیروگاه‌های خورشیدی است. کرمان کم‌آب است. بخشی از مزرعه‌های پسته‌اش در حال خشک شدن است.

پس می‌تواند به سادگی بستر نیروگاه‌های خورشیدی شود که به راحتی نصب می‌شود. دولت هم تضمین می‌کند ٢٠ سال برق آن را بخرد. فعلا هم برای نیروگاه پایین‌تر از ١٠ مگاوات، کیلووات‌ساعتی ۴٩٠ تومان می‌خرد. این بیزینس خوب نیست؟!

۵- وقتی وزیر پیشنهادی نیرو به خاطر آب و محیط زیست نمی‌تواند رای نمایندگان مردم را بگیرد، معلوم است توجه به آب و محیط زیست در ذهن جامعه جای گرفته است. اینجاست که می‌توان تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را توسعه داد. از انرژی خورشیدی گرفته تا انرژی بادی. این بخش قابل توجهی از آینده انرژی دنیاست. توسعه انرژی‌های پاک.

موضوعات مقاله

بر خلاف عربستان، ایران مخالف افزایش قیمت نفت است

ویژگی های دیگ و بویلر بخار استاندارد

سناریوی بنـزین در دولت یازدهم

سناریوی بنزین در ایران، یکی از قدیمیترین سناریوهایی است که هرازگاهی مورد توجه قرار میگیرد و با کم

نقش مدیریت خاک در حل بحران آب

به گزارش انرژی امروز، میزان نگهداشت آب در خاک بر اثر اقدامات مختلف در طی زمان دچار تغییر می‌شود.

گوگرد بنزین تهران هنوز استاندارد نیست

به گزارش انرژی امروز، نیره پیروزبخت صبح امروز در نشستی خبری که به مناسبت روز جهانی ملی استاندارد

اختلاف چشمگیر راندمان نیروگاه‌های برق ایران و کشور‌های توسعه یافته

اولین قرارداد GTP پتروشیمی ایران با ایتالیا

صفحات ارزان و منعطف جایگزین صفحات خورشیدی سیلیکونی می شوند

مهر/ گروهی از محققان دانشگاه کمبریج در حال طراحی جایگزین هایی سبک، منعطف و ارزان قیمت به جای صفحا

خاموشی‌های تهران به حداقل‌ می‌رسد

کامبیز ناظریان افزود: با توجه به اینکه در چند روز اخیر در تهران شاهد افزایش دما بودیم و به طور هم

Boilers

The structure of the book is quite simple. Words are all explained alphabetically.

بررسي استفاده از موتورهای الکتريکي سه فاز پر بازده در بخش صنعت

خودروسازها مسوول بازیافت باتری‌های خودروهای برقی

‌ تشکیل وزارت انرژی، یک ضرورت است

نرسی قربان، کارشناس اقتصاد انرژی در شماره امروز روزنامه شرق یادداشتی درباره تشکیل وزارت انرژی نوش

بروزرسانی استانداردهای ایمنی صنعت برق در دستور کار توانیر

تولید ماهانه نفت ایران کاهش یافت