هضم زیستی آلاینده MEG به صورت پایلوت SBR

به گزارش انرژی امروز به نقل از روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، سجادی گفت: این عملیات به منظور دستیابی به ایجاد دستورالعمل‌های راه اندازی قسمت SBR  و بذر زیست – صنعتی در  تصفیه خانه پالایشگاه چهارم صورت گرفته است.


اخبار فناوری انرژی

رئیس بهره برداری پالایشگاه چهارم گفت: برای اولین بار در مجتمع گاز پارس جنوبی عملیات هضم زیستی آلاینده  MEG در پایلوت پالایشگاه چهارم مورد بررسی قرار گرفت.

 

وی گفت: پروژه MEG DIGESTION بعنوان یک زنجیره از انجام تحقیقات در ارائه شرایط بهینه سازی پساب‌های حاوی  MEG  بوده که در طی سه فاز صورت میگرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: فاز اول دستیابی به شرایط بهینه سازی رشد میکرواورگانیسم ها یک محیط کشت میکروبی است که  در مواجه با فاضلاب‌های حاوی  MEG می‌باشد و در طی آن ایجاد فاز مطابقت و گونه‌های زیستی هاضم  MEG مشخص می‌شود.

سجادی ادامه داد: در این مرحله تیم بهره برداری با همکاری واحد آزمایشگاه پالایشگاه چهارم توانسته است به سه هدف عمده دستیابی پیدا کند:ابتدا زیست توده مناسب را جهت هضم آلاینده و فاکتورهای عملیاتی مهندسی فاضلاب را مشخص سازند. دوم شرایط خوراک را بصورت یک شاهد مطمئن جهت ارزیابی نتایج فازهای بعدی آزمایش تدوین کنند و سوم ارزیابی ضریب رشد و مرگ  میکروبی  را بر حسب تعریف خوراک استاندارد لحاظ کرده  تا در توانایی کالیبره نمودن شبیه سازهای زیستی گام موثری برداشته شود.

وی در ادامه افزود: در این آزمایشات، عمده COD حاصل از فاضلاب به میزان ۷۳ درصد در طی ۴۸ ساعت با احتساب ۸ ساعت فاز تطبیقی ، کاهش یافت. خوراک ورودی حاوی ۳۰۰۰ میلیگرم در لیتر فاضلاب از MEG بوده که در شرایط مشابه راکتور اصلی در حجم کل به حدود ۵۰۰ میلیگرم در هر لیتر و پس از واکنش NIL گردید.

رئیس بهره برداری پالایشگاه چهارم عنوان داشت: همچنین رشد شاخص زیستی به میزان ۶.۶۳ درصد معادل با تولید ۱.۴۴ کیلوگرم در زیست توده می‌باشد. همچنین در این پروژه شاخص  SVI در حدود کنترل شده است.

فاز دوم تحقیقات، بررسی ممانعت کننده‌های زیستی در رشد و مرگ میکروبی است که با شناسایی این ممانعت کننده‌ها، ضریب واقعی بازده تبدیل تعیین گردد. و نهایت در فاز سوم این تحقیقات، بهینه سازی شرایط  واقعی راکتور ناپیوسته متوالی یا همان  SBR می‌باشد.

وی با اشاره به مزایای انجام این عملیات گفت: علاوه بر بررسی شرایط تصفیه زیستی بعنوان یک آلترناتیو مؤثر بر روشهای شیمیایی، می‌توان به ایجاد زمینه‌های مطالعاتی در خصوص بررسی زیست سازگاری آلاینده‌های پالایشگاه گازی و کاهش خصلت سمیت سایر آلاینده‌های شیمیایی دیگر اشاره کرد.

موضوعات مقاله

میکروپلاستیک‌ها، تهدید جدی برای بزرگترین آبزیان

آيين نامه اجرايي ماده (15) قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي

آيين نامه اجرايي ماده (15) قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي

سقف های سبز؛ کلید کنترل تغییرات آب و هوا

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، محققان دانشگاه سویا اسپانیا طی تحقیقی که روی راه کا

ارتقاء راندمان عملكردي فن هاي دمنده هواي بويلر نيروگاه شازند با رويكرد كاهش مصرف انرژي

ENERGY EFFICIENT ENVIRONMENTAL CONTROL IN THE GLASS INDUSTRY

This section provides a general overview of glass manufacture in the UK.

ویژگی های دیگ و بویلر بخار استاندارد

آخرین وضعیت مناقصه بحث‌انگیز جاسک

غلامرضا منوچهری در گفتگو با خبرنگار «انرژی امروز»، در مورد این مناقصه بحث برانگیز، گفت: این بحث م

پارادایم انرژی تغییر می‌کند

نقش مدیریت خاک در حل بحران آب

به گزارش انرژی امروز، میزان نگهداشت آب در خاک بر اثر اقدامات مختلف در طی زمان دچار تغییر می‌شود.

راهکارهای آلمان برای مقابله با آلودگی‌‌ هوا

انتقاد رییس ساتبا از پرداخت نشدن سهم تجدیدپذیرها

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر  با انتقاد از سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد گفت: از ۱۱۰۰ م

تاکید شرکت ملی گاز بر مدیریت مصرف گاز

به گزارش انرژی امروز، مجید بوجارزاده بر استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب ان

راهکار های صرفه جویی انرژی در موتور های الکتریکی

کنترل لحظه‌ای فرکانس شبکه قدرت امکان‌پذیر شد

عیارسنجی سیاست بنزینی