از زنگنه می‌خواهیم نمایندگان زیادی را استخدام نکند!

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه وزیر نفت گفته‌اند نمایندگان را پس از دوره نمایندگی در این وزارتخانه استخدام می‌کنند با لبخند گفت: قطعا از آقای زنگنه می خواهیم که استخدام زیادی نداشته باشند.


اخبار دولت مجلس

 

به گزارش انرژی امروز، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به این که کسری بودجه دولت چه میزان است ومجلس شورای اسلامی چه میزان به این کسری افزوده است وچقدر در پرداخت نشدن حقوق نیروهای مسلح نقش داشته است؟ توضیح داد: دولت بودجه سال جاری را با رقم ۳۱۹ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد .

وی افزود: مبنای محاسباتی دولت فروش نفت ۵۰ دلاری بود اما چون احتمال افزایش قیمت بود جدولی در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز در بودجه قائل شدیم که از فروش نفت ۵۰ تا ۵۵ دلاری حاصل می شد .

سخنگوی دولت گفت: این جدول و تخصیص اعتبار برای طرح های اولویت دار آب و فاضلاب و ریزگردها درنظر گرفته شد .

نوبخت اضافه کرد: پیش بینی دولت این بود که ۲۰ درصد از درآمدهای نفتی را به صندوق توسعه ملی واریز کند که مجلس شورای اسلامی آن را به ۳۰ درصد افزایش داد .

وی خاطرنشان کرد: با این اوصاف ۱۶ هزار میلیارد تومان درآمد دولت کاهش یافت و با این تصمیم مجلس شورای اسلامی بودجه ۳۱۹ هزار میلیارد تومانی دولت را تا سقف ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش داد .

سخنگوی دولت گفت: آنچه را که دولت پیش بینی می کرد در پنج ماهه نخست سال جاری قیمت نفت با فروش ۴۷ دلاری صورت گرفت و بودجه واقعی ما رقمی حدود ۳۰۹ هزار میلیارد تومان مبنای عمل قرار گرفت .

نوبخت افزود:به دستگاه های اجرایی کشور اعلام شد که طبق قانون بودجه آنچه برای دستگاه ها در ردیف بودجه قرار داده شده برمبنای ۳۴۶ هزار میلیارد تومان واقعی نیست و عدد واقعی ۳۰۹ هزار میلیارد تومان است و این براساس واریزی است که به خزانه صورت می گیرد.

وی درباره طرح موضوع تاخیر و کسری پرداخت حقوق نیروهای مسلح یادآور شد: اگرچه در خصوص حقوق نیروهای مسلح قصد ورود نداریم. نیروهای مسلح صیانت از امنیت کشور را برعهده دارند و نگاه دولت همواره بر اعتقاد واعتماد براین نهاد است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: به رغم این که اعداد وارقام بودجه با چنین مشکلاتی مواجه است ولی حقوق و مزایای نیروهای مسلح را بیش از ۱۰۰ درصد تخصیص دادیم. بنابراین انصاف نبود این اقدام رسانه ای شود .

نوبخت در ادامه نسبت به موضوع تاخیر و کسری پرداخت حقوق نیروهای مسلح ،افزود:دولت به پرداخت های نیروهای دفاعی توجه دارد و تنها دو دستگاه در حال حاضر باقیمانده است که در حال انجام است.

وی در پاسخ به اینکه برخی بازنشستگان نسبت به همسان سازی حقوق خود اعتراض دارند دولت برای این مساله چه برنامه ای دارد؟، گفت: فلسفه تشکیل صندوق های بازنشستگی براین بود که با توجه به کسری از حقوق شاغلان به فعالیت های اقتصادی بپردازند تا در دوران بازنشستگی بتوانند حقوق افراد را تامین کنند .

سخنگوی دولت با بیان این که امروز صندوق ها قادر به پرداخت حقوق نیستند، خاطرنشان کرد: دولت امروز نه تنها حقوق شاغلان و بازنشستگان را پرداخت می کند بلکه پاداش بازنشستگی را هم باید پرداخت کند .

نوبخت اضافه کرد: صحبت بازنشستگان درست است ولی چه کسی باید این مساله را پرداخت کند ؟ در حالی که امروز این پرداخت ها را دولت با فروش نفت ۴۷ دلاری و مشکلات اقتصادی پرداخت می کند .

وی یادآور شد: تلاش دولت بر اینست که پرداخت های بیشتری به بازنشستگان صورت گیرد ولی با همین امکانات دولت به صندوق های بازنشستگی لشکری و کشوری بیش از ۱۱۰ درصد اعتبار تخصیص داده که همه پرداخت شده است .

سخنگوی دولت اظهارکرد: باید توجه داشت که صندوق های بازنشستکی از کارخانجات و امکاناتی برخوردار هستند که باید آنها را فعال کنند واز سوی دیگر هرچه دولت تحت فشار باشد از کارهای عمرانی کشور باز خواهد ماند .

نوبخت در پاسخ به این که تصمیم دولت در زمینه یکسان سازی نرخ ارز چگونه ات وآیا سیاست انبساطی خواهد داشت، گفت: یکسان سازی نرخ ارز از موضوعات مورد نظر دولت است که در دولت یازدهم تمهید مقدمات آن صورت گرفت .

وی افزود:دولت قیمت ارز را براساس تصورات افراد محاسبه نمی کند و تغییراتی که در حال حاضر در بازار ارز وجود دارد و چشمگیر نیست برخی به عنوان اقدام دولت برای یکسان سازی تلقی می کنند که این به نفع اقتصاد نبوده وپول ملی را تضعیف می کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد:همانطور که رهبرمعظم انقلاب در آخرین دیدار با اعضای دولت فرمودند مطالبه تقویت پول ملی را داشتند، حال این موضوع چه از راه افزایش قدرت خرید ویا قدرت پول ملی باید مورد توجه قرار گیرد.

نوبخت در پاسخ به این که دولت در خصوص بخشنامه وزارت صنعت ، معدن وتجارت برای حذف قیمت از روی برخی کالاها چه برنامه ای دارد و آیا این اقدام سبب تورم وگرانی نخواهد شد، گفت: تورم وگرانی عوامل دیگری دارد ولی ممکن است بحث گران فروشی مورد نظر بوده باشد.

وی با توجه به سابقه وزیر صنعت ، معدن وتجارت در حوزه بازرگانی ، ادامه داد: قطعا ایشان در این بخش طرح هایی را در دست اجرا دارند .

سخنگوی دولت در پاسخ به این که با توجه به پیش بینی کسری بودجه واینکه وزیر نفت گفته اند که نمایندگان را پس از دوره نمایندگی در این وزارتخانه استخدام می کنند در دوسال آینده که برخی نمایندگان احتمالا نمیانده نخواهند بود ایا در این وزارتخانه استخدام خواهند شد، با لبخند، گفت: قطعا از آقای زنگنه می خواهیم که استخدام زیادی نداشته باشند . 

موضوعات مقاله

شاخصه‌های لازم برای تبدیل ایران به مرکزیت تبادل برق منطقه

نگران آلودگی نیروگاه شهید رجایی قزوین نیستیم

اصفهانی‌ها، کم‌ترین مصرف‌کننده برق

به گزارش انرژی امروز، حمید رضا پیر پیران گفت: هم اکنون در شهر اصفهان سرانه مصرف برق از ۱۹۲ کیلو و

متغیرهای بازار به نفع بالا رفتن قیمت نفت است

پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا نوشت، درست قبل از اینکه عربستان از توافق کاهش تولید حمایت کند و قیمت ن

Geothermal Energy

حمایت مجلس از افزایش قیمت انشعاب برق/ افزایش تعرفه انشعاب‌های برق تا ۱۴۰۱

سرویس صنعت برق نیوز: معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو

۴۸۰هزار مگاوات ظرفیت انرژی بادی دنیا

فراموشی سدهای ۵۰ ساله

درمیان هیاهوی بسیار برای هیچ و گفتمان های بی فایده ی نه چندان کارشناسی چندسال گذشته در مخالفت با

ایران سومین عرضه کننده نفت هند شد

در حال حاضر عراق بعد از عربستان دومین تامین کننده بزرگ نفت هند است.

نگاهی به آمارهای عملکردی وزارت نیرو در ۴ سال گذشته

وزارت نیروی دولت یازدهم بیشترین فعالیت را در آبرسانی روستایی از ابتدای انقلاب تا کنون را داشته و

دستورالعمل اتصال به شبكه منابع توليد پراكنده ( مولدهاي مقياس كوچك)

شهرک ۵۰۰میلیارد دلاری عربستان برای رهایی از نفت

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز سه‌شنبه (۲۴ اکتبر/ دوم آبان) از یک پژوه عظیم شهرک‌سازی مو

پروژه بزرگ زیمنس برای تولید انرژی بادی در ترکیه

مناسبات ترکیه و آلمان به شدت دچار تنش است.

اروپا پرچم‌دار گذار انرژی خواهد بود

بهینه سازی مصرف انرژی در الکترو موتور های صنعتی