مخازن بالغ، آلاینده‌های گازی بیشتری تولید می‌کنند

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز» به نقل از  مجله کانادایی OilWeek، اگر سیاستمداران و مدیران حوزه نفت و گاز موضوع تاثیرگذاری پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت ازدیاد برداشت خود را در روی تغییر آب و هوا و محیط زیست درنظر نگیرند، تاثیرات مخربی متوجه سلامت انسان ها و اکوسیستم اطراف این پروژه ها خواد بود. دانشمندان اخیرا ابزاری را توسعه داده اند که که قادر است کل طول عمر مخزن را از زمان استخراج تا مرحله پالایش و حمل و نقل مورد ارزیابی قرار دهد.  

اخبار فناوری انرژی

تحقیقات جدید محققین دانشگاه استنفورد نشان می دهد که مخازن بالغ، علاوه بر نیاز بیشتر به انرژی برای تولید، در هنگام تولید نیز میزان بیشتری آلاینده های گلخانه ای خود منتشر می کنند.

 

آدام برندت، استادیار مهندسی انرژی دانشگاه استنفورد در این رابطه می گوید: «مدل های کنونی تغییرات آب و هوا قادر به بررسی تاثیرات مخازن نفتی با جزییات کامل نمی باشند. با افزایش عمر مخزن، میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ازای هر بشکه نفت تولیدی نیز افزایش می یابد؛ این تاثیرات لازم است که در مدل های بعدی تغییرات آب و هوا لحاظ شود».

سیستم های مرسوم پیش بینی انتشار گازهای گلخانه ای با بکارگیری مهندسی معکوس، ارزش مالی محصولات نهایی یک میدان نفتی را به میزان انتشار گازهای گلخانه ای تبدیل می کند. اما نکته حائظ اهمیت این است که که این سیستم تنها قسمتی از طول عمر مخزن را و تنها از نقطه های خاصی مورد بررسی قرار می دهد. اما دانشمندان عقیده دارند که برای دستیابی به تصویری دقیق از تاثیرات میادین نفتی روی تغییرات آب وهوایی و یافتن راهکارهایی بهینه برای کاهش این تاثیرات نیاز به ارزیابی مخزن از ابتدا تا انتهای عمر آن می باشد.

تخمین کننده میزان انتشار کازهای گلخانه های میادین تولید نفت (OPGEE) ابزاری است که برای این موضوع تعبیه شده است. برای هر مخزن مشخص، OPGEE هر فاز از تولید در طول عمر مخزن را مورد ارزیابی قرار می دهد و در انتها میزان انتشارات در طول عمر مخزن را قدم به قدم تعیین می کند.

 محمد مسندی محقق و دانشجوی پسادکترای دانشگاه استفنفورد، در این رابطه می افزاید: " هر چه نفت بیشتری استخراج شود، برای استخراج نفت های باقی مانده در مخزن نیاز به بکارگیری روش های پیچیده تر و با مصرف انرژی بیشتر مثل تزریق بخار، روشهای گرمایی و... بیشتر می باشیم."

از طرف دیگر نفت تولید شده با استفاده این روش ها نیازمند بکارگیری روش های پیچیده و پرهزینه تصفیه سطحی برای جداسازی گاز و آب و مواد دیگر می باشند و در بسیار از مواقع میزان زیاد دی اکسید کربن و گازهای آلاینده زیادی از این فرایندها تولید می شود. به گفته دکتر برندت میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در مخازن بالغ دو برابر مخازن جوان می باشد.

مسندی درباره راهکارهای پیش رو می گوید: "استفاده از مقررات بهتر و کارامدتر در بکارکیری روش های ازدیادبرداشت راهکاری مناسب است؛ اما راهکار تاثیرگذار و نوین تر بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر برای تامین انرژی مورد نیاز روش های ازدیاد برداشت مثل تولید بخار می باشد."

برای مثال استفاده از ذره بین خورشیدی برای تبدیل آب به بخار به منظور تزریق در مخازن نفت و گاز قادر است تا ۸۰ درصد از مصرف گاز و انتشار کربن درون هوا بکاهد.

موضوعات مقاله

افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست

جایگزینی سوخت نیروگاه‌ها محصول پارس‌جنوبی است

یک کارشناس انرژی گفت: گاز امروز پشتوانه انرژی کشور در داخل است و این پشتوانه محکم، حامی مطمئنی اس

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی یزد افتتاح شد

ساخت مولد برق بادی-روستایی در دانشگاه آزاد

دستگاه مولد برق بادی-روستایی از سوی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، طراحی و ساخته شد.

خاموشی قطعی در انتظار پایتخت، مناطق گرمسیر و استان‌های شمالی

به گزارش خبرانرژی, آرش کردی با اشاره به ورود موج گرمای هماهنگ به کل کشور گفت: با توجه به اینکه در

آغاز همکاری سه جانبه ایران، عراق و ایتالیا در امور بازرگانی

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق از همکاری سه جانبه ایتالیا، ایران و

استحصال سوخت های فسیلی باید آغاز شود/ ایران ظرفیت تامین برق تمیز کل منطقه را دارد

روز گذشته دانشگاه شریف میزبان کارافرین ایرانی موفق در خارج از کشور و یکی از شخصیت های اصلی مستند

خزر به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می شود

نماینده مردم آمل در مجلس با اشاره به آلودگی دریاچه خزر گفت: دریای خزر به زودی به سرنوشت دریاچه ار

راهکار 24 گانه مدیریت مصرب آب در صنعت فولاد

موج افزایش قیمت نفت در راه است

عضو کمیسیون انرژی مجلس، تصریح کرد: سیاست های اتخاذ شده توسط آمریکا برای تولید نفت و کارشکنی و اعم

ساخت دوچرخه‌هایی با سوخت هیدروژن+تصاویر

باتری پارچه ای ساخته شد

نرم افزار پمپ سيو Pump save

اولین گردهمایی بزرگ متخصصین فوتوولتائیک کشور

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، این کارگاه تخصصی که به همت پژوهشکده انرژی های تجدید

افتتاح اولین نیروگاه خورشیدی On Roof متصل به شبکه شرق کشور

سرویس انرژی های تجدیدپذیر برق نیوز: نصب، اجرا و راه اندازی این نیروگاه با استفاده از پنل‌ها و ساز