مخازن بالغ، آلاینده‌های گازی بیشتری تولید می‌کنند

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز» به نقل از  مجله کانادایی OilWeek، اگر سیاستمداران و مدیران حوزه نفت و گاز موضوع تاثیرگذاری پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت ازدیاد برداشت خود را در روی تغییر آب و هوا و محیط زیست درنظر نگیرند، تاثیرات مخربی متوجه سلامت انسان ها و اکوسیستم اطراف این پروژه ها خواد بود. دانشمندان اخیرا ابزاری را توسعه داده اند که که قادر است کل طول عمر مخزن را از زمان استخراج تا مرحله پالایش و حمل و نقل مورد ارزیابی قرار دهد.  

اخبار فناوری انرژی

تحقیقات جدید محققین دانشگاه استنفورد نشان می دهد که مخازن بالغ، علاوه بر نیاز بیشتر به انرژی برای تولید، در هنگام تولید نیز میزان بیشتری آلاینده های گلخانه ای خود منتشر می کنند.

 

آدام برندت، استادیار مهندسی انرژی دانشگاه استنفورد در این رابطه می گوید: «مدل های کنونی تغییرات آب و هوا قادر به بررسی تاثیرات مخازن نفتی با جزییات کامل نمی باشند. با افزایش عمر مخزن، میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ازای هر بشکه نفت تولیدی نیز افزایش می یابد؛ این تاثیرات لازم است که در مدل های بعدی تغییرات آب و هوا لحاظ شود».

سیستم های مرسوم پیش بینی انتشار گازهای گلخانه ای با بکارگیری مهندسی معکوس، ارزش مالی محصولات نهایی یک میدان نفتی را به میزان انتشار گازهای گلخانه ای تبدیل می کند. اما نکته حائظ اهمیت این است که که این سیستم تنها قسمتی از طول عمر مخزن را و تنها از نقطه های خاصی مورد بررسی قرار می دهد. اما دانشمندان عقیده دارند که برای دستیابی به تصویری دقیق از تاثیرات میادین نفتی روی تغییرات آب وهوایی و یافتن راهکارهایی بهینه برای کاهش این تاثیرات نیاز به ارزیابی مخزن از ابتدا تا انتهای عمر آن می باشد.

تخمین کننده میزان انتشار کازهای گلخانه های میادین تولید نفت (OPGEE) ابزاری است که برای این موضوع تعبیه شده است. برای هر مخزن مشخص، OPGEE هر فاز از تولید در طول عمر مخزن را مورد ارزیابی قرار می دهد و در انتها میزان انتشارات در طول عمر مخزن را قدم به قدم تعیین می کند.

 محمد مسندی محقق و دانشجوی پسادکترای دانشگاه استفنفورد، در این رابطه می افزاید: " هر چه نفت بیشتری استخراج شود، برای استخراج نفت های باقی مانده در مخزن نیاز به بکارگیری روش های پیچیده تر و با مصرف انرژی بیشتر مثل تزریق بخار، روشهای گرمایی و... بیشتر می باشیم."

از طرف دیگر نفت تولید شده با استفاده این روش ها نیازمند بکارگیری روش های پیچیده و پرهزینه تصفیه سطحی برای جداسازی گاز و آب و مواد دیگر می باشند و در بسیار از مواقع میزان زیاد دی اکسید کربن و گازهای آلاینده زیادی از این فرایندها تولید می شود. به گفته دکتر برندت میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در مخازن بالغ دو برابر مخازن جوان می باشد.

مسندی درباره راهکارهای پیش رو می گوید: "استفاده از مقررات بهتر و کارامدتر در بکارکیری روش های ازدیادبرداشت راهکاری مناسب است؛ اما راهکار تاثیرگذار و نوین تر بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر برای تامین انرژی مورد نیاز روش های ازدیاد برداشت مثل تولید بخار می باشد."

برای مثال استفاده از ذره بین خورشیدی برای تبدیل آب به بخار به منظور تزریق در مخازن نفت و گاز قادر است تا ۸۰ درصد از مصرف گاز و انتشار کربن درون هوا بکاهد.

موضوعات مقاله

افتتاح دومین نیروگاه تولید برق از گاز طبیعی در پاکستان

دومین نیروگاه تولید برق از گاز مایع طبیعی پاکستان  در شهر کراچی در جنوب این کشور در حالی افتتاح ش

با فقر نمی‎توان محیط زیست را حفظ کرد

رییس سازمان حفاظت محیط‎ زیست در دولت دوازدهم را عموم کارشناسان حوزه کشاورزی به عنوان یک فرد توسعه

بیل گیتس: انرژی پاک همانند اینترنت انقلاب به پا می‌کند!

 بیل گیتس معتقد است که در زمینه انرژی پاک می‌توان شاهد چیزی شبیه به اینترنت بود که دنیای کامپیوتر

بهینه سازی انرژی

ساخت قلب پیل سوختی با فناوری نانو

مديريت انرژي در شهرك شهيد محمد منتظري شركت پالايش نفت اصفهان


بهره‌برداری از پست ۴۰۰ کیلوولت سیکل ترکیبی جهرم

با کاهش ساعت کار ادارات ۳۰۰ مگاوات از پیک ظهر تعدیل می‌شود

كتاب پروتكل بين المللي اندازه گيري و صحه گذاري عملكرد M&V

كتاب پروتكل بين المللي اندازه گيري و صحه گذاري عملكرد M&V

مصرف برق به وضعیت هشدار رسیده

بهینه سازی مصرف موتورهای الکتریکی

ایران و نروژ دست در دست هم در انرژی نو

آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی: ایران کاملابه برجام پایبند بوده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هشتمین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره رو

اینترنت اشیا و توزیع سوخت

دفتر توتال در ایران رسما شروع به کار کرد

اداره کل اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد مجوز اشتغال برای کارشناسان شرکت نف