مخازن بالغ، آلاینده‌های گازی بیشتری تولید می‌کنند

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز» به نقل از  مجله کانادایی OilWeek، اگر سیاستمداران و مدیران حوزه نفت و گاز موضوع تاثیرگذاری پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت ازدیاد برداشت خود را در روی تغییر آب و هوا و محیط زیست درنظر نگیرند، تاثیرات مخربی متوجه سلامت انسان ها و اکوسیستم اطراف این پروژه ها خواد بود. دانشمندان اخیرا ابزاری را توسعه داده اند که که قادر است کل طول عمر مخزن را از زمان استخراج تا مرحله پالایش و حمل و نقل مورد ارزیابی قرار دهد.  

اخبار فناوری انرژی

تحقیقات جدید محققین دانشگاه استنفورد نشان می دهد که مخازن بالغ، علاوه بر نیاز بیشتر به انرژی برای تولید، در هنگام تولید نیز میزان بیشتری آلاینده های گلخانه ای خود منتشر می کنند.

 

آدام برندت، استادیار مهندسی انرژی دانشگاه استنفورد در این رابطه می گوید: «مدل های کنونی تغییرات آب و هوا قادر به بررسی تاثیرات مخازن نفتی با جزییات کامل نمی باشند. با افزایش عمر مخزن، میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ازای هر بشکه نفت تولیدی نیز افزایش می یابد؛ این تاثیرات لازم است که در مدل های بعدی تغییرات آب و هوا لحاظ شود».

سیستم های مرسوم پیش بینی انتشار گازهای گلخانه ای با بکارگیری مهندسی معکوس، ارزش مالی محصولات نهایی یک میدان نفتی را به میزان انتشار گازهای گلخانه ای تبدیل می کند. اما نکته حائظ اهمیت این است که که این سیستم تنها قسمتی از طول عمر مخزن را و تنها از نقطه های خاصی مورد بررسی قرار می دهد. اما دانشمندان عقیده دارند که برای دستیابی به تصویری دقیق از تاثیرات میادین نفتی روی تغییرات آب وهوایی و یافتن راهکارهایی بهینه برای کاهش این تاثیرات نیاز به ارزیابی مخزن از ابتدا تا انتهای عمر آن می باشد.

تخمین کننده میزان انتشار کازهای گلخانه های میادین تولید نفت (OPGEE) ابزاری است که برای این موضوع تعبیه شده است. برای هر مخزن مشخص، OPGEE هر فاز از تولید در طول عمر مخزن را مورد ارزیابی قرار می دهد و در انتها میزان انتشارات در طول عمر مخزن را قدم به قدم تعیین می کند.

 محمد مسندی محقق و دانشجوی پسادکترای دانشگاه استفنفورد، در این رابطه می افزاید: " هر چه نفت بیشتری استخراج شود، برای استخراج نفت های باقی مانده در مخزن نیاز به بکارگیری روش های پیچیده تر و با مصرف انرژی بیشتر مثل تزریق بخار، روشهای گرمایی و... بیشتر می باشیم."

از طرف دیگر نفت تولید شده با استفاده این روش ها نیازمند بکارگیری روش های پیچیده و پرهزینه تصفیه سطحی برای جداسازی گاز و آب و مواد دیگر می باشند و در بسیار از مواقع میزان زیاد دی اکسید کربن و گازهای آلاینده زیادی از این فرایندها تولید می شود. به گفته دکتر برندت میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در مخازن بالغ دو برابر مخازن جوان می باشد.

مسندی درباره راهکارهای پیش رو می گوید: "استفاده از مقررات بهتر و کارامدتر در بکارکیری روش های ازدیادبرداشت راهکاری مناسب است؛ اما راهکار تاثیرگذار و نوین تر بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر برای تامین انرژی مورد نیاز روش های ازدیاد برداشت مثل تولید بخار می باشد."

برای مثال استفاده از ذره بین خورشیدی برای تبدیل آب به بخار به منظور تزریق در مخازن نفت و گاز قادر است تا ۸۰ درصد از مصرف گاز و انتشار کربن درون هوا بکاهد.

موضوعات مقاله

(Combined Cooling, Heating and Power (CCHP

(Combined Cooling, Heating and Power (CCHP

مذاکرات مپنا و پرتامینای اندونزی برای دو میدان نفتی

مدیرعامل گروه مپنا از مذاکره مپنا و پرتامینای اندونزی برای توسعه میادین نفتی منصوری و آب تیمورخبر

تولید برق از نخستین نیروگاه کلاس F ایران در سال ۹۷

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به منظور ارتقای راندمان و افزایش بهره‌ وری ، دستیابی به

اتاق کنترل حفاری نیمه‌اتوماتیک می‌شود

شرکت خدمات حفاری «Precision Drilling» در نظر دارد که پروژه اتوماسیون اتاق کنترل حفاری را به سمت ب

افزایش قیمت سوخت قطعی نیست

قیمت نفت کاهش یافت

فراموشی سدهای ۵۰ ساله

درمیان هیاهوی بسیار برای هیچ و گفتمان های بی فایده ی نه چندان کارشناسی چندسال گذشته در مخالفت با

ژاپن به دنبال افزایش انرژی‌های تجدیدپذیر

درگیر در تعهد اوپک، تقلا برای افزایش تولید

به گزارش خبرنگار بین الملل «انرژی امروز» اعضای اوپک سال گذشته برای کاهش تولید به اندازه ۱.۲ میلیو

متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۹۷ برابر ۵۴ دلار است

آخرین وضعیت طرح ساماندهی نیروهای قرارداد موقت نقت

علیرضا محجوب در گفتگو با خبرنگار پارلمانی «انرژی امروز» درباره روند تدوین و تنظیم طرح ساماندهی نی

۹ دی و مصرف بیش از ۶۵۷ میلیون مترمکعب گاز

سرسختی نیروگاه‌های آلاینده برای بازنشستگی

تاکنون ۱۹ کشور وعده داده‌اند به استفاده از زغال سنگ به عنوان منبع انرژی پایان دهند، اما مساله این

برگزاری بیست و سومین کنفرانس ملی شبکه‌های توزیع برق

سنجش لوله‌های حفاری با امواج الکترومغناطیس

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، با استفاده از این تکنولوژی نوین، مهندسان عملیاتی قا