مخازن بالغ، آلاینده‌های گازی بیشتری تولید می‌کنند

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز» به نقل از  مجله کانادایی OilWeek، اگر سیاستمداران و مدیران حوزه نفت و گاز موضوع تاثیرگذاری پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت ازدیاد برداشت خود را در روی تغییر آب و هوا و محیط زیست درنظر نگیرند، تاثیرات مخربی متوجه سلامت انسان ها و اکوسیستم اطراف این پروژه ها خواد بود. دانشمندان اخیرا ابزاری را توسعه داده اند که که قادر است کل طول عمر مخزن را از زمان استخراج تا مرحله پالایش و حمل و نقل مورد ارزیابی قرار دهد.  

اخبار فناوری انرژی

تحقیقات جدید محققین دانشگاه استنفورد نشان می دهد که مخازن بالغ، علاوه بر نیاز بیشتر به انرژی برای تولید، در هنگام تولید نیز میزان بیشتری آلاینده های گلخانه ای خود منتشر می کنند.

 

آدام برندت، استادیار مهندسی انرژی دانشگاه استنفورد در این رابطه می گوید: «مدل های کنونی تغییرات آب و هوا قادر به بررسی تاثیرات مخازن نفتی با جزییات کامل نمی باشند. با افزایش عمر مخزن، میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ازای هر بشکه نفت تولیدی نیز افزایش می یابد؛ این تاثیرات لازم است که در مدل های بعدی تغییرات آب و هوا لحاظ شود».

سیستم های مرسوم پیش بینی انتشار گازهای گلخانه ای با بکارگیری مهندسی معکوس، ارزش مالی محصولات نهایی یک میدان نفتی را به میزان انتشار گازهای گلخانه ای تبدیل می کند. اما نکته حائظ اهمیت این است که که این سیستم تنها قسمتی از طول عمر مخزن را و تنها از نقطه های خاصی مورد بررسی قرار می دهد. اما دانشمندان عقیده دارند که برای دستیابی به تصویری دقیق از تاثیرات میادین نفتی روی تغییرات آب وهوایی و یافتن راهکارهایی بهینه برای کاهش این تاثیرات نیاز به ارزیابی مخزن از ابتدا تا انتهای عمر آن می باشد.

تخمین کننده میزان انتشار کازهای گلخانه های میادین تولید نفت (OPGEE) ابزاری است که برای این موضوع تعبیه شده است. برای هر مخزن مشخص، OPGEE هر فاز از تولید در طول عمر مخزن را مورد ارزیابی قرار می دهد و در انتها میزان انتشارات در طول عمر مخزن را قدم به قدم تعیین می کند.

 محمد مسندی محقق و دانشجوی پسادکترای دانشگاه استفنفورد، در این رابطه می افزاید: " هر چه نفت بیشتری استخراج شود، برای استخراج نفت های باقی مانده در مخزن نیاز به بکارگیری روش های پیچیده تر و با مصرف انرژی بیشتر مثل تزریق بخار، روشهای گرمایی و... بیشتر می باشیم."

از طرف دیگر نفت تولید شده با استفاده این روش ها نیازمند بکارگیری روش های پیچیده و پرهزینه تصفیه سطحی برای جداسازی گاز و آب و مواد دیگر می باشند و در بسیار از مواقع میزان زیاد دی اکسید کربن و گازهای آلاینده زیادی از این فرایندها تولید می شود. به گفته دکتر برندت میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در مخازن بالغ دو برابر مخازن جوان می باشد.

مسندی درباره راهکارهای پیش رو می گوید: "استفاده از مقررات بهتر و کارامدتر در بکارکیری روش های ازدیادبرداشت راهکاری مناسب است؛ اما راهکار تاثیرگذار و نوین تر بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر برای تامین انرژی مورد نیاز روش های ازدیاد برداشت مثل تولید بخار می باشد."

برای مثال استفاده از ذره بین خورشیدی برای تبدیل آب به بخار به منظور تزریق در مخازن نفت و گاز قادر است تا ۸۰ درصد از مصرف گاز و انتشار کربن درون هوا بکاهد.

موضوعات مقاله

C o o l i n g T o w e r F u n d a m e n t a l s اصول برج هاي خنك كن

احداث نیروگاه شناور خورشیدی بر روی دریاچه سد طرق

افزایش تعرفه‌های گمرکی پنل‌ها و تاثیر آن بر صنعت تجدیدپذیر‌ها

با باتری‌ خودروهای برقی چه باید کرد؟

خودروسازها، بازیافت کنندگان و استارت‌آپ‌ها در حال کار برای پاسخ‌گویی به مشکلی هستند به نام پسماند

ساخت طولانی‌ترین شبکه شارژ خودروهای برقی دنیا

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» این ایستگاه‌ها که قرار است به نام IONITY نامگذاری شوند،

مديريت نشتي مخازن storage tank emission management

استفاده از ظرفیت بام منازل برای تولید و فروش انرژی پاک

تعریف پارامتر های موجود در قبوض برق

سرسختی نیروگاه‌های آلاینده برای بازنشستگی

تاکنون ۱۹ کشور وعده داده‌اند به استفاده از زغال سنگ به عنوان منبع انرژی پایان دهند، اما مساله این

سه سناریو برای ظرفیت نیروگاهی کشور تا ۱۴۱۶

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، هوشنگ فلاحتیان امروز در پنل تخصصی برق سومین کنگره راهبردی ن

بازرسی خطوط انتقال برق توسط پهبادها

به گزارش انرژی امروز ، متخصصان ایرانی در حال بررسی بهره گیری از پهبادها در بازرسی خطوط انتقال برق

استاندارد صنعت پلاستیک

.

به‌کارگیری نیروهای بومی در اولویت وزارت نفت قرار دارد

به گزارش شانا، محسن دلاویز، مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت درباره دیدگاه‌های برخی نمایندگا

تاثیر باکتری‌های همزیست در تولید سوخت زیستی

 وزارت انرژی آمریکا با همکاری محققین دانشگاه برکلی، در آخرین پژوهش های خود به تاثیر قابل توجه باک

تمایل اروپا برای گسترش روابط انرژی و خرید LNG از آمریکا