سناریوی بنـزین در دولت یازدهم

سناریوی بنزین در ایران، یکی از قدیمیترین سناریوهایی است که هرازگاهی مورد توجه قرار میگیرد و با کمی تغییر و سر و صدا دوباره بایگانی می شود.

 

به گزارش شانا به نقل از نشریه مشعل، پرداختن به مسئله بنزین در دولت‌های نهم و دهم، ابعاد جدیدی را به یادمان می آورد که می توان به خودکفایی دست یافت، اما با ریفرمیت «ماده سرطان زا» و واردات غیرقانونی، می توان میزان تولید بنزین و کیفیت آن را به دروغ به خورد مردم داد و به جایش بنزین معمولی در جامعه تزریق کرد.

این ها سیاست هایی بود که در دولتهای نهم و دهم اجرایی شد و تاکنون آثار و عواقب آن در جامعه به وضوح دیده می شود؛ آلودگی هوا، سونامی سرطان و بیماری های خاص که مردم از آن هنوز در رنج هستند، اما سناریوی بنزین در دولت یازدهم از سوی زنگنه با قطع تولید ریفرمیت، افزایش واردات، اجرای طرح های ارتقای کیفیت پالایشگاه ها و سرعت بخشیدن به کار پالایشگاه ستاره خلیج فارس تغییر کرد.

دستاوردهای بزرگ با آمارهای دروغین

بر اساس آمار رسمی، میانگین تولید بنزین در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ به ترتیب ۲۸,۴۴ – ۲۸.۵۶ و ۲۶.۷۶ میلیون لیتر در روز و در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ به ترتیب ۳۷.۸۴ - ۴۰.۸۸ – ۴۳.۱۷ و ۴۳ میلیون لیتر ثبت شده است، به طوری که ظرفیت تولید بنزین در سال ۱۳۸۸ (پایان فعالیت دولت نهم) به ۵۱.۵ میلیون لیتر در روز و در پایان سال ۱۳۹۱ به ۶۰ میلیون و ۲۲۰ هزار لیتر در روز رسید.

معاون وزیر نفت در امور پالایش در دولت دهم اعلام کرد: «پیش از اجرای پروژه‌های مهر ماندگار، تولید بنزین پایه در کشور ۴۴ میلیون لیتر بود که امروز به ۶۱,۴ میلیون لیتر رسیده است و تا پایان امسال به ۷۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

همچنین تولید بنزین یورو ۴ و ۵ در سال ۹۲ روزانه به ۵۲ میلیون لیتر می رسد که سه  میلیون لیتر آن در آبادان، سه میلیون لیتر در تهران، ۱۶ میلیون لیتر در شازند، ۹,۲میلیون لیتر در لاوان، ۸.۳ میلیون لیتر در تبریز، ۱۱ میلیون لیتر در اصفهان و ۴.۱۲ میلیون لیتر در بندرعباس خواهد بود.

اینها بخشی از آمار ارائه شده در دولت‌های نهم و دهم است که روزهای پایانی کارش را با خبر خودکفایی بنزین به پایان رساند؛ اما هیچگاه واقعیت این حرکت را برای مردم مشخص نکرد که به چه قیمتی و از چه راهی به افزایش تولید و خودکفایی بنزین دست یافته است. اما بالاخره کابوس تولید ریفرمیت، این ماده سمی خطرناک و سرطان زا با تدبیر وزیر نفت دولت یازدهم به پایان رسید و مردم در کلانشهرها، هوای پاک و آسمان آبی را دیدند و دیگر خبری مبنی بر اینکه آلودگی بنزین در تهران به گوگرد تا ۲۰ برابر استاندارد یورو ۴ ، سوخت دیزل و گازوییل تا ۸۰۰ برابر و کاهش تعداد روزهای پاک در کلانشهرها به ۳ روز رسیده است، شنیده نشد.

راستی آزمایی زنگنه در خودکفایی بنزین

شاید یکی از مهمترین کارهای انجام شده وزارت نفت در دولت یازدهم، نشان دادن وضعیت واقعی صنعت پالایشی کشور و اعلام نقاط ضعف و قوت و ترسیم نقشه راه این صنعت از سوی زنگنه بود که به دروغ پردازی‌ها پایان و نشان داد که خبری از خودکفایی نیست و کاهش واردات، ناشی از سهمیه بندی و نادیده گرفتن جان مردم بوده است. معامله ای خطرناک که زنگنه آن را به نفع مردم تغییر داد و تن به ادامه این بازی سیاسی نداد و با تمام فشارها و تهدیدها، دستور واردات بنزین یورو ۴ و قطع تولید ریفرمیت را صادر کرد.

حال پس از گذشت ۴ سال از زمان اجرای سیاست های جدید در صنعت پالایش کشور، با بهره برداری از طرح های تولید بنزین یورو ۴، تولید این فرآورده از سه میلیون لیتر در روز در سال ۹۲ به روزانه حدود ۱۹,۵میلیون لیتر در فاصله شهریور ۹۲ تا پایان بهمن ۹۵ رسیده و در سال ۹۶ تولید بنزین اصلاح شده و سوپر در پالایشگاه‌های نفتی کشور ۱۲ برابر شده و به روزانه ۲۸ میلیون لیتر رسیده است. موفقیتی بزرگ که حاصل تدبیر و حمایت وزارت نفت است و امروز پالایشگاه های کشور در مسیر رشد، توسعه و ارتقای ظرفیت و کیفیت قرار گرفته اند.

پالایشگاه های بندرعباس، اصفهان، اراک، لاوان و تبریز در این چهار سال به بنزین یورو ۴ دست یافتند و این حرکت با سرعت بخشیدن به پروژه ستاره خلیج فارس ادامه دارد، به طوری که تا پایان پاییز امسال ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ این پالایشگاه وارد مدار می شود؛ اما بازهم خودکفایی در تولید بنزین با توجه به افزایش حمل و نقل و رشد اقتصادی کشور، به بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره موکول شده است.

تکمیل زنجیره توزیع بنزین یورو ۴

با توجه به اهمیت سلامت مردم و نقش بسیار مؤثر کیفیت هوا بر آن و بر اساس مصوبه هیئت وزیران به منظور مقابله با آلودگی هوا در سال ۹۳ سازمانها و وزارتخانه های مختلف، مکلف به اجرای تعهداتی شدند که بر اساس این مصوبه، تکالیف زیر به عهده وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قرار گرفت:

بر اساس این مصوبه، حرکت و عزم جدی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای انجام این تکالیف شکل گرفت و سرانجام تا سال ۹۵ زنجیره توزیع بنزین در ۸ کلانشهر تهران، اصفهان، شیراز، البرز، اهواز، اراک، تبریز و مشهد به میزان ۲۲ میلیون لیتر تکمیل شد و با ادامه این روند تا نیمه اول امسال ۴۰ شهر کشور با تولید ۲۸ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ تحت پوشش قرار می‌گیرند.

ایران بر سکوی صادرات بنزین

سناریوی بنزین که در دولت یازدهم از سوی مهندس زنگنه تغییر کرد و سبب شد خودکفایی همگام با صادرات فرآورده بنزین پیش رود، شرایطی را فراهم کرد تا صنایع پالایشی کشور در ۱۱۰ سالگی صنعت نفت در سال ۹۷، با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و سیراف بر سکوی صادرات بنزین بایستد و به دنیا ثابت کند که ایران همچنان با تدبیر، پیروز میدان رقابت‌های بین المللی خواهد بود.

 

موضوعات مقاله

از برق رایگان تا عصر خاموشی/ سرانه بالای مصرف چه ایرادی دارد؟

به گزارش خبرنگار نیروی انرژی امروز، نشست تخصصی «تعریف و توسعه گفتمان صنعت برق» با حضور جامعه‌شناس

مرسدس بنز، رسما وارد صنعت تولید خودرو در ایران شد

گروه صنعتی ایران خودرو  در روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با مرسدس بنز آل

خاموشی‌های تهران به حداقل‌ می‌رسد

کامبیز ناظریان افزود: با توجه به اینکه در چند روز اخیر در تهران شاهد افزایش دما بودیم و به طور هم

رکورد ۱۵ ماهه در بازار نفت

 ماه جولای با رکورد‌شکنی بازار نفت پایان یافت.

ورشکستگی نفتی در ونزوئلا

 شنیدن اخبار بحران اقتصادی ونزوئلا دیگر کسی را متعجب نمی‌کند، در سه سال گذشته هر روز خبرهایی از ش

موانع جذب سرمایه گذاری در احداث سامانه های تولید برق و حرارت

استاندارد صنعت قند و شکر

.

فرانسوی‌ها به کردستان مزرعه خورشیدی می‌آورند

اولین مزرعه خورشیدی با ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات در آینده نزدیک درشرق کردستان ودر منطقه چهاردولی بین

سه ابرپروژه ملی در حوزه انرژی اجرایی می‌شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی از اجرای ۳ ابر پروژه ملی توسط این ستاد خبر داد و گفت: کمک ب

افزایش توجه به اتوماسیون در صنعت نفت و گاز

تولید «برق پاک» در آلمان رکورد زد

طرح تحول‌زای «انتقال انرژی» در آلمان در ماه اکتبر گذشته یک رکورد ماهانه را به ثبت رساند.

صادرات تجهیزات حرارتی روسیه به ایران آغاز شد

شبکه برق ایران با برق عراق سنکرون می‌شود

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: شبکه برق دو کشور ایران و عراق اواسط نوامبر (آبان‌ماه) سال جاری ب

ظرفیت برق تجدیدپذیرها در سال ۲۰۲۲ به ۱۱۵۰ گیگاوات ساعت می‌رسد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: براساس اعلام آژانس بین­ المللی انرژی، انتظار می­ رود ظرفیت برق تجدیدپ

افزايش ظرفيت توليد نيروگاهها دو گانه سوز در حالت کارکرد با سوخت گاز

افزايش ظرفيت توليد نيروگاههاي دو گانه سوز در حالت کارکرد با سوخت گاز