ساخت جاده توسط ضایعات حفاری!

شرکت روسی ODMCoin به تازگی واحدهای متحرکی را طراحی کرده که ضایعات و خرده‌های حفاری جداشده از سیال حفاری را تبدیل به مواد مصرفی عملیات عمرانی ساخت جاده می‌کند.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، پروژه نوین ODMCoin، تبدیل به یکی از گزینه‌های تکنولوژیک و جذاب در صنعت نفت و گاز شده است. هدف اصلی این پروژه ارائه فناوری تمیز برای کارفرمایان نفتی است. به عبارت جزئی‌تر این شرکت ابزار و تجهیزاتی تولید کرده که می‌تواند خرده‌های عملیات حفاری را به موادی قابل استفاده تبدیل کند.

الکساندر درونین، رئیس ODMCoin درباره این تکنولوژی می‌گوید: بکارگیری واحدهای سیار پردازش خرده‌های حفاری، نه تنها راهکاری تازه برای دفع مواد زائد حفاری به شمار می‌آید بلکه، می‌توان با استفاده از این واحدها موادی قابل مصرف و ضروری از آنها تولید کرد.

او در ادامه می‌افزاید: ایده طراحی و توسعه این تکنولوژی از یک چالش اساسی در صنعت گرفته شده است. حجم ضایعات و خرده‌های حفاری تولیدی در میادین روسیه در حال حاضر به میزانی بالغ بر ۱۵۰ هزار تن می‌رسد که در نوع خودرقم بسیار زیادی است؛ این ضایعات به طور معمول در گودال‌های مخصوصی نگهداری می‌شوند.

فارغ از کیفیت و تعداد گودال‌های موجود، لجن موجود در این ضایعات به طور تدریجی به درون زمین نفوذ می‌کند و باعث آلودگی خاک و آب‌های زیرزمینی می‌شود. این موضوعات در ابتدا انگیزه اصلی ما برای ایجاد عملیات حفاری بدون نیاز به گودال‌های دفن ضایعات بود. در ادامه با مطالعه و بررسی روی فرایند تصفیه این ضایعات توانستیم مواد خام مصرفی و مورد نیاز برای ساخت یک جاده را تولید کنیم.

او می‌افزاید: پروژه دولتی تصفیه و پردازش مناسب ضایعات تا قبل از سال ۲۰۳۰ که درمرحله بررسی قرار دارد نیز دیگر نیروی محرک ما برای ایجاد و راه‌اندازی این واحدها محسوب می‌شود.

واحدهای سیار تولیدی از سه بخش اساسی تشکیل شده اند. در بخش اول آب موجود در ضایعات حفاری تصفیه می‌شود؛ ۶۰ درصد حجم ضایعات را آب‌های سمی تشکیل داده اند. در بخش دوم عملیات پردازش روی خرده‌های جامد حفاری صورت می‌گیرد. ابزار مخصوص این قسمت در سال ۲۰۱۳ در شهر یوفا روسیه ساخته و ثبت شده است. در مرحله نهایی نیز مواد پردازش شده تبدیل به مواد لازم برای ساخت جاده می‌شوند.

درونین در ادامه می‌افزاید: چالش اساسی در این مجموعه دمای بسیار پایین خرده‌های تولیدی مناطق غربی سیبری است که تنها در ۵ ماه از سال توانایی پردازش روی آن‌ها وجود دارد. ما در واحدهای سیار خود قسمت‌هایی مجزایی برای حرارت دادن و افزایش دمای خرده‌ها تعبیه کرده ایم و به طبع آن می‌توانیم در دیگر ماه‌های سال که دمای خرده‌ها به منفی ۴۵ درجه هم می‌رسد هم عملیات خود را ادامه دهیم.

دیگر مزیت مهم دیگر این تکنولوژی سیار بودن آن است و می‌توان به راحتی و بدون صرف هزینه اضافی برای انتقال خرده‌ها از گودال‌های متعدد و پراکنده، واحد را به نزدیکی محل گودال‌ها انتقال داد.

در حال حاضر قسمت سوم (تبدیل ضایعت پردازش شده به مواد ضروری) در دست تکمیل است و به زودی واحدهای سیار آماده به کار می‌شوند.

ODMCoin اعلام کرده که ۶۰ درصد سرمایه گذاری روی این پروژه از روسیه و مابقی آن از طرف کشورهای خارجی تهیه شده است.

در حال حاضر مسائل محیط زیستی و چالش‌های دفع ضایعات دغدغه بزرگ کشورهای صنعتی محسوب می‌شود و این تکنولوژی پاسخ مناسبی در جهت بهبود این مسائل خواهد بود.

موضوعات مقاله

صفحات ارزان و منعطف جایگزین صفحات خورشیدی سیلیکونی می شوند

مهر/ گروهی از محققان دانشگاه کمبریج در حال طراحی جایگزین هایی سبک، منعطف و ارزان قیمت به جای صفحا

دبیر ستاد «توسعه فناوری حوزه انرژی» منصوب شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حکمی دبیر ستاد تازه تاسیس «توسعه فناوری حوزه انرژی» را منصوب کر

ناهماهنگی جدید بین وزارت نفت و نیرو

برای مجموعه وزارت نیرو در خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران تولید پراکنده برق مشخص نیست در سال ۹۶

بحران مديريت آب

نسل جدید نانوفیلترهای تصفیه کننده هوا

شرکت «Molekule» اخیرا موفق به توسعه نانوفیلتری شده است که بجای به دام اندازی ذرات آلاینده هوا در

دستورالعمل اتصال به شبكه منابع توليد پراكنده ( مولدهاي مقياس كوچك)

انعقاد قرارداد ساخت ۲ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به ۷۰۰ مگاوات می‌رسد

مانع فرار انرژی در ساختمان شویم

ورشکستگی نفتی در ونزوئلا

 شنیدن اخبار بحران اقتصادی ونزوئلا دیگر کسی را متعجب نمی‌کند، در سه سال گذشته هر روز خبرهایی از ش

توافق روحانی و لاریجانی برای ملحق شدن بخش برق به وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نشست امروز سران قوای سه‌گانه گفت: در این جلسه علی لاریجانی

تعرفه خودروهای هیبریدی ۳۵ تا ۵۵ درصد است

تحریم‌های جدید تاثیری در روند کار وزارت نیرو ندارد

سيستم روشنايي و تهويه طبيعي (Natural Lighting and Ventilation in a Single Installation)

آموزش ETAP

در این بخش یک فایل آموزشی مفید آموزش نرم افزار ETAP برای شما آماده دانلود شده است.