ساخت جاده توسط ضایعات حفاری!

شرکت روسی ODMCoin به تازگی واحدهای متحرکی را طراحی کرده که ضایعات و خرده‌های حفاری جداشده از سیال حفاری را تبدیل به مواد مصرفی عملیات عمرانی ساخت جاده می‌کند.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، پروژه نوین ODMCoin، تبدیل به یکی از گزینه‌های تکنولوژیک و جذاب در صنعت نفت و گاز شده است. هدف اصلی این پروژه ارائه فناوری تمیز برای کارفرمایان نفتی است. به عبارت جزئی‌تر این شرکت ابزار و تجهیزاتی تولید کرده که می‌تواند خرده‌های عملیات حفاری را به موادی قابل استفاده تبدیل کند.

الکساندر درونین، رئیس ODMCoin درباره این تکنولوژی می‌گوید: بکارگیری واحدهای سیار پردازش خرده‌های حفاری، نه تنها راهکاری تازه برای دفع مواد زائد حفاری به شمار می‌آید بلکه، می‌توان با استفاده از این واحدها موادی قابل مصرف و ضروری از آنها تولید کرد.

او در ادامه می‌افزاید: ایده طراحی و توسعه این تکنولوژی از یک چالش اساسی در صنعت گرفته شده است. حجم ضایعات و خرده‌های حفاری تولیدی در میادین روسیه در حال حاضر به میزانی بالغ بر ۱۵۰ هزار تن می‌رسد که در نوع خودرقم بسیار زیادی است؛ این ضایعات به طور معمول در گودال‌های مخصوصی نگهداری می‌شوند.

فارغ از کیفیت و تعداد گودال‌های موجود، لجن موجود در این ضایعات به طور تدریجی به درون زمین نفوذ می‌کند و باعث آلودگی خاک و آب‌های زیرزمینی می‌شود. این موضوعات در ابتدا انگیزه اصلی ما برای ایجاد عملیات حفاری بدون نیاز به گودال‌های دفن ضایعات بود. در ادامه با مطالعه و بررسی روی فرایند تصفیه این ضایعات توانستیم مواد خام مصرفی و مورد نیاز برای ساخت یک جاده را تولید کنیم.

او می‌افزاید: پروژه دولتی تصفیه و پردازش مناسب ضایعات تا قبل از سال ۲۰۳۰ که درمرحله بررسی قرار دارد نیز دیگر نیروی محرک ما برای ایجاد و راه‌اندازی این واحدها محسوب می‌شود.

واحدهای سیار تولیدی از سه بخش اساسی تشکیل شده اند. در بخش اول آب موجود در ضایعات حفاری تصفیه می‌شود؛ ۶۰ درصد حجم ضایعات را آب‌های سمی تشکیل داده اند. در بخش دوم عملیات پردازش روی خرده‌های جامد حفاری صورت می‌گیرد. ابزار مخصوص این قسمت در سال ۲۰۱۳ در شهر یوفا روسیه ساخته و ثبت شده است. در مرحله نهایی نیز مواد پردازش شده تبدیل به مواد لازم برای ساخت جاده می‌شوند.

درونین در ادامه می‌افزاید: چالش اساسی در این مجموعه دمای بسیار پایین خرده‌های تولیدی مناطق غربی سیبری است که تنها در ۵ ماه از سال توانایی پردازش روی آن‌ها وجود دارد. ما در واحدهای سیار خود قسمت‌هایی مجزایی برای حرارت دادن و افزایش دمای خرده‌ها تعبیه کرده ایم و به طبع آن می‌توانیم در دیگر ماه‌های سال که دمای خرده‌ها به منفی ۴۵ درجه هم می‌رسد هم عملیات خود را ادامه دهیم.

دیگر مزیت مهم دیگر این تکنولوژی سیار بودن آن است و می‌توان به راحتی و بدون صرف هزینه اضافی برای انتقال خرده‌ها از گودال‌های متعدد و پراکنده، واحد را به نزدیکی محل گودال‌ها انتقال داد.

در حال حاضر قسمت سوم (تبدیل ضایعت پردازش شده به مواد ضروری) در دست تکمیل است و به زودی واحدهای سیار آماده به کار می‌شوند.

ODMCoin اعلام کرده که ۶۰ درصد سرمایه گذاری روی این پروژه از روسیه و مابقی آن از طرف کشورهای خارجی تهیه شده است.

در حال حاضر مسائل محیط زیستی و چالش‌های دفع ضایعات دغدغه بزرگ کشورهای صنعتی محسوب می‌شود و این تکنولوژی پاسخ مناسبی در جهت بهبود این مسائل خواهد بود.

موضوعات مقاله

با حضور معاون اول رئیس جمهوری ،یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست افتتاح شد

به گزارش شانا، یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست لحظاتی پیش و با حضور اسحاق جهانگیری،

تبدیل حرارت بدن به الکتریسیته

محققان نشان دادند که چگونه می‌توان با افزودن لایه نازکی حاوی نانولوله‌کربنی تک‌جداره به الیاف، خا

تخفیف نوشیدنی برای پس دادن فنجان یکبار مصرف

دانش‌آموزان شیرازی ۲ مگاوات از بار شبکه برق برداشتند

تولید ۳ هزار مگاوات انرژی بادی در گیلان

به گزارش برق نیوز، عظیم بلبل‌آبادی با بیان اینکه گیلان از موهبت انرژی بادی برخوردار است اظهار کرد

توتال برای فسخ قرارداد باید غرامت بدهد

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: اگر توتال بخواهد قرارداد را فسخ کند، باید بر اساس الگوی جدید قرارداد‌

آزمون استخدامی وزارت نفت در سال جاری برگزار نمی شود/ اعلام نحوه دریافت وجوه ثبت نامی

استاندارد خمیر و کاغذ

.

اردکانیان در پی تغییر گفتمان صنعت آب و برق

APPLIED COMBUSTION

Today’s world requires that undergraduate engineering education produce graduates having a broad

دولت برای تعدیل قیمت سوخت برنامه دهد

استاد اقتصاد دانشگاه تهران درمورد زمزمه افزایش قیمت بنزین برای کاهش مصرف این سوخت سیاسی، تاکید دا

دانشکده محیط زیست ظرفیتی کم نظیر برای محیط زیست کشور است

موتور های هوای فشرده

استفاده از هوای فشرده به عنوان منبع انرژی، قدمتی بیش از یک قرن دارد.

تعیین قیمت حامل‌های انرژی در بودجه تاثیرات مالی موثری خواهد داشت

نرم افزار تجزيه و تحليل جريانهاي جرم و انرژي در فرآيند فرآوري كنسانتره مس توسط متخصصين شركت مهندسي آسياوات طراحي گرديد.