فناوری تزریق آب هوشمند در ازدیاد برداشت

محققان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شیراز با اندازه گیری زاویه قطره نفت در تماس با محلول آبی توانستند بهینه ترین محلول از نظر غلظت و نوع یون موجود را برای ازدیاد برداشت توسط تزریق آب هوشمند شناسایی کنند.


اخبار فناوری انرژی

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، سیلابزنی با آب یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش های ازدیاد برداشت ثانویه محسوب می شود. اما میزان آب در دسترس، هزینه تامین آب و مسائل محیط زیستی به وجود آمده بعد از تزریق آب، چالش همیشگی مهندسان و صنعتگران حوزه نفت و گاز محسوب می شود. از این جهت در سالیان اخیر تغییر خواص آب به منظور افزایش بازدهی تولید هنگام سیلابزنی بسیار مورد توجه بوده است.

آب هوشمند یکی از مواد حاصل از تغییرات خواص آب معمولی در جهت بهبود تولید به شمار می آید. در این روش تغییر ترشوندگی مخزن از نفت دوست به سمت آبدوست، مکانیزم اصلی بهبود تولید محسوب می شود اما تاکنون تحقیقات زیادی روی چگونگی بهینه کردن این مکانیزم در آب های هوشمند صورت نگرفته است. از این جهت محققان دانشگاه نوشیروانی با کمک دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شیراز با انجام یک سری آزمایشات روی آب و یون های مختلف، تاثیر حضور برخی یون های غالب و غلظت هر یک از آن ها را مورد مطالعه قرار دادند.

بدین منظور آن ها غلظت یون های NaCl، KCl، CaCl۲ و MgCl۲ هنگام ترکیب با آب مقطر و با غلظت های متفاوت از ۰ تا ۴۵۰۰۰  ppm طی ۱۰ روز بررسی کردند. در این پژوهش آن ها زاویه تماس قطره نفت با هر یک از این محلول ها را با روش های مرسوم مثل روش قطره معلق، اندازه گرفتند.

نتایج حاصل از مطالعه زاویه تماس نشان می دهد که کاتیون های تک ظرفیتی مثل سدیم و پتاسیم، عمکرد بهتری در تغییر ترشوندگی به سمت آب دوست از خود نشان می دهند.

همچنین آن ها با مقایسه غلظت های مختلف سدیم و پتاسیم نتیجه گرفتند که افزایش غلظت KCl باعث بهبود ترشوندگی و افزایش تولید می شود؛ اما در NaCl، کاهش غلظت منجر به بهبود ترشوندگی و افزایش تولید می گردد. در این پژوهش آن ها نشان دادند که آب مقطر( بدون حضور هیچ یونی) در جایگاه دوم بعد از KCl و قبل از NaCL قرار می گیرد.

متن کامل پژوهش آقایان مصطفی لشکربلوکی، شهاب آیت اللهی و مسعود ریاضی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ و در مجله "Process Safety and Environmental Protection" به چاپ رسیده است.

 

بررسی غلظت های مختلف سدیم کلرید و تاثیر آن روی زاویه تماس (هر چه زاویه تماس کمتر باشد، ازدیاد برداشت بهتری صورت می گیرد)

 

پتاسیم کلرید و تاثیر غلظت های مختلف آن در کاهش زاویه تماس و بهبود تولید

 

موضوعات مقاله

معرفي مولد هاي بخار راندمان بالاي شركت كلايتون

فشرده سازی ۸۰میلیون دلاری گاز در ایرانشهر توسط چینی‌ها

اختلاف چشمگیر راندمان نیروگاه‌های برق ایران و کشور‌های توسعه یافته

همکاری صنعت و دانشگاه برای بهبود باتری‌های خودروی الکتریکی

استاندارد روغن موتور

.

همایش تجهیزات و مواد آزمایشگاهی صنعت نفت

سومین همایش تجهیزات و مواد آزمایشگاهی صنعت نفت ایران ۱ و ۲ آذرماه سال‌جاری با هدف معرفی تکنولوژی

ENERGY EFFICIENT ENVIRONMENTAL CONTROL IN THE GLASS INDUSTRY

This section provides a general overview of glass manufacture in the UK.

تحکیم روابط روسیه و عربستان با LNG

انتقاد شدید صادق زاده از عدم پرداخت سهم انرژی های تجدیدپذیر کشور

سرویس صنعت برق نیوز: رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر  در پنجمین کنفرانس انرژی های بادی گفت: عدم ب

چشم اندازصنعت نفت و آثار اقتصادی آن در سال ۲۰۴۰

به گزارش خبرنگار نفت و گاز «انرژی امروز»، در اقتصاد ایران، نفت، گاز و انرژی های دیگر،نقش اساسی در

مصرف برق صنایع به رکورد ۳۶۰۰ مگاوات رسید

كتاب پروتكل بين المللي اندازه گيري و صحه گذاري عملكرد M&V

كتاب پروتكل بين المللي اندازه گيري و صحه گذاري عملكرد M&V

ورشکستگی نفتی در ونزوئلا

 شنیدن اخبار بحران اقتصادی ونزوئلا دیگر کسی را متعجب نمی‌کند، در سه سال گذشته هر روز خبرهایی از ش

توضیح مختصری از انرژی جزر و مد

انتخاب ایران به عنوان پایتخت پایداری