تهیه طرح جامع انرژی کشور با ۶ سال تأخیر در دستور کار قرار گرفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آنچه در بخش انرژی کشور مشهود است چه در بحث تولید، چه توزیع و چه مصرف، این است که سیاست گذاری‌های کلان این بخش با خلأهای متعددی مواجه است و اکثر قریب به اتفاق برنامه‌های سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولت در بخش انرژی نیازمند بازنگری و سیر مراحل تکمیلی است. از سوی دیگر، بیشتر برنامه‌های اجرایی کشور در بخش انرژی به وضعیت حال و نهایتاً چند سال آینده معطوف است و کمتر برنامه‌ای با نگاه به ملزومات دهه‌های آتی کشور تدوین و اجرایی می‌شود. در نگاهی جامع به این موضوع، وجود شورای عالی انرژی به‌عنوان بلندمرتبه‌ترین نهاد تصمیم‌گیر در بخش انرژی و ضرورت وجود سند ملی راهبرد انرژی کشور و به‌تبع آن طرح جامع انرژی به چشم می‌خورد.

در حالی که طبق تأکید قانون برنامه پنجم توسعه می بایست در سال ۹۰ تدوین طرح جامع انرژی کشور در دستور کار قرار می گرفت و در میانه سال ۹۱ شاهد تصویب آن بودیم، این مهم با ۶ سال تأخیر و تکرار در برنامه ششم توسعه، در دستور کار قرار گرفته است.

 

تأمین انرژی مصرفی در زندگی امروز یکی از چالش برانگیزترین مأموریت های حاکمیتی دولت هاست. این وظیفه حاکمیتی در صورتی که به درستی انجام نگیرد، موجب بروز مشکلات عدیده اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی در یک جامعه خواهد شد.

اما از سوی دیگر تأمین انرژی به هر نحو نباید مدنظر دولت ها باشد، به طوری که در صورت تأمین انرژی یک بخش از جامعه به صورت زیان‌ده و با بهره وری پایین، زیان های دراز مدت آن بر اقتصاد آن جامعه تأثیرات گسترده ای خواهد داشت.

از اینرو در تمامی جوامع مدرن برای تأمین انرژی با بهره وری مناسب با دیدی کلان نگر اقدام به تصویب برنامه ای جامع کرده و تمامی اقدامات در راستای تأمین انرژی مطابق با بندهای این برنامه انجام می گیرد.

در ایران سالها تأمین انرژی مناطق مختلف کشور تنها با سوخت های فسیلی انجام می گرفت. به طوری که در دهه های گذشته دولت ها با رساندن نفت سفید و گازوئیل و همچنین بهره برداری از منابع زغال سنگ و زغال چوب در نقاط مختلف اقدام به تأمین انرژی مردم می کردند. در دو دهه اخیر نیز با رشد صنعت انتقال گاز، تأمین تمامی انرژی مورد نیاز مردم برای گرمایش و پخت و پز با سوخت گاز مورد توجه دولت هاست بدون اینکه ظرفیت های بالقوه هر منطقه در استفاده از دیگر منابع انرژی مورد توجه قرار گیرد.

این نقیصه پس از احداث کیلومترها خطوط لوله گاز در کوهستان و بیابان بدون توجیه فنی و اقتصادی، در سالهای پایانی دهه 80 شمسی مورد توجه کارشناسان و مسئولان قرار گرفت.

پس از بررسی های انجام شده، تدوین و تصویب سند ملی راهبرد انرژی کشور و همچنین تهیه طرح جامع انرژی کشور در قالب برنامه پنجم توسعه مورد تأکید قرار گرفت.

در بخشی از ماده 125 برنامه پنجم توسعه کشور آمده بود: دولت مکلف است بر مبنای سند چشم انداز بیست ساله کشور و سیاست های کلی نظام در بخش انرژی ابلاغی مقام معظم رهبری و با پشتوانه کامل کارشناسی «سند ملی راهبرد انرژی کشور» را به عنوان سند بالادستی بخش انرژی برای یک دوره زمانی بیست و پنج ساله ظرف مدت حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه؛ تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

در تبصره ای ذیل این ماده قانونی نیز تأکید شد: "وزارتخانه های نفت و نیرو موظف هستند با همکاری سایر دستگاههای اجرایی ذی ربط «برنامه اجرایی طرح جامع انرژی کشور» را ظرف دوازده ماه پس از تصویب قانون سند ملی راهبرد انرژی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند."

همانطور که از تأکید ماده 125 برنامه پنجم توسعه مشخص است، می بایست ابتدا در نیمه نخست سال 90 لایحه «سند ملی راهبرد انرژی کشور» به مجلس ارائه می شد و به تصویب مجلس می رسید اما این مهم محقق نشد.

با توجه به متن ماده 125 برنامه پنجم توسعه، تصویب طرح جامع انرژی کشور در گرو تصویب سند ملی راهبرد انرژی کشور است. سند ملی راهبرد انرژی کشور پس از 5 سال تأخیر در سال 95 به تصویب رسید و در نهایت هیئت وزیران در جلسه 28 تیرماه 1396 این سند ملی را به کلیه دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد.

از آنجایی که بند قانونی درج شده در برنامه پنجم توسعه در خصوص ضرورت تدوین و تصویب طرح جامع انرژی کشور در مقام اجرا مغفول ماند، همین موضوع بار دیگر در برنامه ششم توسعه تکرار شد.

در ماده 45 قانون برنامه ششم توسعه آمده : "وزارتخانه‌های نفت و نیرو موظفند با همکاری سایر دستگاههای اجرائی ذی‌ربط، برنامه اجرائی «طرح جامع انرژی کشور» را تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه در چهارچوب قوانین مربوطه و در راستای سند ملی راهبرد انرژی کشور مصوب شورای عالی انرژی کشور، تهیه کنند و به تصویب هیأت وزیران برسانند."

در حالی که نیمی از مهلت قانونی برنامه ششم برای انجام این مهم گذشته، روز قبل با حضور «محمدمهدی رحمتی» معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت جلسه ای در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تشکیل شد و در این جلسه مقرر شد تا طرح جامع انرژی کشور تا پایان سال تهیه شود.

موضوعات مقاله

Power_Plant_Engineering

This book being pilot project of the authors specially in the area of conventional power plant wi

تکالیف برقی جدید ادارات/ تلفات به هفت درصد رسید

حسین صبوری در گفتگو با خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، با تاکید بر اینکه در شهری مانند تهران حدود ۲۵

افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست

استقبال از حضور آلمان در انرژی خورشیدی

افتتاح کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی در شیراز

بزرگترین کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی با حضور قائم مقام وزیر نیرو، معاون وزیر و رییس سازمان انرژ

خلاصه وضعیت آماری صنعت برق کشور

 خلاصه وضعیت آماری صنعت برق کشور تا تاريخ 1395/8/21

مهمترین مباحث سمینار GECF

به گزارش انرژی امروز، محمدحسین عادلی با اشاره به این که عوامل اصلی تاثیرگذار بر بازار انرژی و گاز

توضیح مختصری از انرژی خورشیدی

تخفیف ویژه DNV.GL برای دانشجویان ایران

به گزارش «انرژی امروز» انجمن انرژی‌ های تجدیدپذیر ساماندهی کنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

تولید پیل خورشیدی رنگی با قابلیت خودتمیزشوندگی

یکی از شرکت‌های تولیدکننده چینی در بخش نانومحصولات مربوط به پیل‌های خورشیدی، پیل‌های رنگی به بازا

10اقدام ضروری در راستای مدیریت درآمد

اگر در رابطه با مدیریت منابع مالی خود با مشکل مواجه هستید و به درستی نمی توانید آن را اداره کنید،

شرکت نفتی ایرانی به انرژی خورشیدی روی آورد

مصرف مازوت و گازوییل نیروگاه‌ها چقدر است؟

تحریم‌های جدید تاثیری در روند کار وزارت نیرو ندارد

پایش دو هفته‌ یک‌بار سوخت توزیعی در کلانشهرها

به گزارش انرژی امروز، مسعود تجریشی در اولین نشست معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ک