حذف سوبسید تعرفه انشعاب برق تا ۵ سال آینده

معاون برق و انرژی وزیر نیرو به تشریح جزییات افزایش تعرفه انشعاب‌های برق در شهرها و روستاها پرداخت و گفت: بر اساس قانون «حمایت از صنعت برق کشور»، تعرفه انشعاب برق تا ۵ سال آینده به قیمت تمام شده می‌رسد.


اخبار صنعت برق

 

هوشنگ فلاحتیان افزود: بر اساس قانون «حمایت از صنعت برق کشور» که در سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسیده و توسط رییس جمهوری ابلاغ شده است، «وزارت نیرو موظف است جدول هزینه برقراری انشعاب برق را به تفکیک مناطق مختلف کشور و در کلانشهرها به تفکیک مناطق شهرداری، به گونه ای تعیین و ابلاغ کند که میانگین آن از هزینه تمام شده بیشتر نشود».

وی ادامه داد: این در حالیست که به عنوان مثال تعرفه انشعاب برق اکنون در روستاها حدود ۱۰ درصد قیمت تمام شده است؛ اکنون وزارت نیرو برای هر حق انشعاب روستایی حدود ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کند، در حالی که قیمت تمام شده آن حدود چهار میلیون تومان است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه مقرر شده است تعرفه حق انشعاب برق در روستاها ظرف ۶ سال (از سال ۱۳۹۵) به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان برسد، گفت: تعرفه انشعاب، در آن زمان نیز پاسخگوی هزینه های تمام شده انشعاب نخواهد بود.

فلاحتیان در تشریح جزییات افزایش تعرفه انشعاب های برق در شهرها و روستاها گفت: تعرفه یک انشعاب ۲۵ آمپر تک فاز خانگی در روستاها، پیش از این ۳۲۴ هزار تومان بود که با ۷۶ هزار تومان افزایش به ۴۰۰ هزار تومان رسید؛ این در حالیست که قیمت تمام شده هر انشعاب برق روستایی حدود چهار میلیون تومان است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه تعرفه ها در شهرها متفاوت است، گفت: تعرفه هر انشعاب تک فاز در شهرهای تهران و کرج حدود یک میلیون و ۷۴۷ هزار تومان بود که بعد از این مرحله افزایش قیمت انشعاب ها، به ۲ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان رسید؛ حق انشعاب شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان و مشهدنیز تقریبا مشابه تهران (اندکی کمتر) محاسبه می شود.

وی ادامه داد: در شهرهای مناطق گرمسیری، تخفیف های قابل توجهی دیده شده است؛ قیمت هر انشعاب تک فاز در این شهرها حدود ۶۱۸ هزار تومان بود که به ۸۱۳ هزار تومان رسید.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: در روستاها، هر انشعاب از ۳۲۴ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته و البته تخفیف هایی نیز برای تعرفه انشعاب های غیرخانگی روستاها (مغازه ها و ...) در نظر گرفته شده است؛ هر انشعاب در این بخش یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان بود که به یک میلیون و ۳۶۹ هزار تومان افزایش یافت.

فلاحتیان تصریح کرد: براساس مصوبه مجلس، وزارت نیرو می توانست افزایش تعرفه ها را هر چه زودتر در دستور کار قرار دهیم اما برای انجام کار کارشناسی بیشتر آن را در دستور کار ستاد تنظیم بازار دولت قرار داد. این ستاد نیز با انجام بررسی های کارشناسی گوناگون، در نهایت در مردادماه سال ۱۳۹۵ در مورد چگونگی افزایش تعرفه انشعاب های برق تصمیم گرفت و براساس آن قرار شد طی ۶ سال یعنی تا سال ۱۴۰۱ قیمت تعرفه انشعاب های برق به هزینه تمام شده آن برسد.

در چهار سال دولت یازدهم، ۴.۵ میلیون مشترک به مشترکان برق اضافه شد و به این ترتیب تعداد اشتراک برق کل کشور از مرز ۳۴ میلیون گذشت.

موضوعات مقاله

ساخت جاده توسط ضایعات حفاری!

شرکت روسی ODMCoin به تازگی واحدهای متحرکی را طراحی کرده که ضایعات و خرده‌های حفاری جداشده از سیال

مشکل برق سرپل ذهاب حل شد

به گزارش «انرژی امروز» از  وزارت نیرو؛ مسعود صادقی، مدیرکل نظارت برتوزیع توانیر تاکید کرد: در شهر

۱۰۷ مگاوات برق مازندران از نیروهای پراکنده تامین شد

به دنبال حذف نیروها نیستم/ صادرات گاز به اروپا در قالب LNG

به گزارش انرژی امروز، بیژن زنگنه دیشب در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» که به مناسبت هفته دولت ا

استاندارد صنعت گچ

.

آیین‌نامه صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها

هیات وزیران با هدف صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها از طریق جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز و ارتقا

سيستم پايش سوخت و محاسبه راندمان نيروگاه بصورت آنلاين (Online)

Boiler Operator’s Handbook

This book is written for the boiler operator, an operating engineer or stationary engineer by tit

سومین قرارداد شرکت ملی نفت ایران امروز امضا می شود

Improving Compressed Air System Performance

مصرف ۴۰ درصدی بی‌رویه انرژی در بخش ساختمان

Black Liquor Recovery Boiler Performance Improving Through Exergy and Energy Analysis

National Wood and Paper Factories produce materials that are called “Black Liquor” during the pro

جزئیات تعرفه مصرف گاز بخش خانگی در سال ۹۶ + جدول

با توجه به تأکید شرکت ملی گاز ایران بر محاسبه گازبهای سال ۹۶ مطابق بر گازبهای سال ۹۴ و بازگشت نظا

همکاری‌های ایران و هند در حوزه انرژی توسعه می‌یابد

برگزاری بیست و سومین کنفرانس ملی شبکه‌های توزیع برق