حذف سوبسید تعرفه انشعاب برق تا ۵ سال آینده

معاون برق و انرژی وزیر نیرو به تشریح جزییات افزایش تعرفه انشعاب‌های برق در شهرها و روستاها پرداخت و گفت: بر اساس قانون «حمایت از صنعت برق کشور»، تعرفه انشعاب برق تا ۵ سال آینده به قیمت تمام شده می‌رسد.


اخبار صنعت برق

 

هوشنگ فلاحتیان افزود: بر اساس قانون «حمایت از صنعت برق کشور» که در سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسیده و توسط رییس جمهوری ابلاغ شده است، «وزارت نیرو موظف است جدول هزینه برقراری انشعاب برق را به تفکیک مناطق مختلف کشور و در کلانشهرها به تفکیک مناطق شهرداری، به گونه ای تعیین و ابلاغ کند که میانگین آن از هزینه تمام شده بیشتر نشود».

وی ادامه داد: این در حالیست که به عنوان مثال تعرفه انشعاب برق اکنون در روستاها حدود ۱۰ درصد قیمت تمام شده است؛ اکنون وزارت نیرو برای هر حق انشعاب روستایی حدود ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کند، در حالی که قیمت تمام شده آن حدود چهار میلیون تومان است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه مقرر شده است تعرفه حق انشعاب برق در روستاها ظرف ۶ سال (از سال ۱۳۹۵) به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان برسد، گفت: تعرفه انشعاب، در آن زمان نیز پاسخگوی هزینه های تمام شده انشعاب نخواهد بود.

فلاحتیان در تشریح جزییات افزایش تعرفه انشعاب های برق در شهرها و روستاها گفت: تعرفه یک انشعاب ۲۵ آمپر تک فاز خانگی در روستاها، پیش از این ۳۲۴ هزار تومان بود که با ۷۶ هزار تومان افزایش به ۴۰۰ هزار تومان رسید؛ این در حالیست که قیمت تمام شده هر انشعاب برق روستایی حدود چهار میلیون تومان است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه تعرفه ها در شهرها متفاوت است، گفت: تعرفه هر انشعاب تک فاز در شهرهای تهران و کرج حدود یک میلیون و ۷۴۷ هزار تومان بود که بعد از این مرحله افزایش قیمت انشعاب ها، به ۲ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان رسید؛ حق انشعاب شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان و مشهدنیز تقریبا مشابه تهران (اندکی کمتر) محاسبه می شود.

وی ادامه داد: در شهرهای مناطق گرمسیری، تخفیف های قابل توجهی دیده شده است؛ قیمت هر انشعاب تک فاز در این شهرها حدود ۶۱۸ هزار تومان بود که به ۸۱۳ هزار تومان رسید.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: در روستاها، هر انشعاب از ۳۲۴ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته و البته تخفیف هایی نیز برای تعرفه انشعاب های غیرخانگی روستاها (مغازه ها و ...) در نظر گرفته شده است؛ هر انشعاب در این بخش یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان بود که به یک میلیون و ۳۶۹ هزار تومان افزایش یافت.

فلاحتیان تصریح کرد: براساس مصوبه مجلس، وزارت نیرو می توانست افزایش تعرفه ها را هر چه زودتر در دستور کار قرار دهیم اما برای انجام کار کارشناسی بیشتر آن را در دستور کار ستاد تنظیم بازار دولت قرار داد. این ستاد نیز با انجام بررسی های کارشناسی گوناگون، در نهایت در مردادماه سال ۱۳۹۵ در مورد چگونگی افزایش تعرفه انشعاب های برق تصمیم گرفت و براساس آن قرار شد طی ۶ سال یعنی تا سال ۱۴۰۱ قیمت تعرفه انشعاب های برق به هزینه تمام شده آن برسد.

در چهار سال دولت یازدهم، ۴.۵ میلیون مشترک به مشترکان برق اضافه شد و به این ترتیب تعداد اشتراک برق کل کشور از مرز ۳۴ میلیون گذشت.

موضوعات مقاله

(LDAR-Fugitive Emission management) - نشت يابي و رفع نشتي هاي فرار

توسعه همکاری‌های ایران و اروپا در تجدیدپذیرها

در نشست مشترک قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و مدیرکل انرژی اتحادیه اروپا بر توسعه همکاری‌

راه اندازی اولین تاکسی هوایی در سال ۲۰۲۵

rosaler_standard_handbook_of_plant_engineering

The degree of success of a plant engineer will be measured not by his or her ability to recite eq

نامه سندیکای برق به روحانی درباره وزیر جدید

به گزارش انرژی امروز، سندیکای برق در این نامه که به امضای رئیس هیئت‌مدیره این تشکل رسیده است آماد

طرح بزرگ ترانزیت برق با پاکستان اجرا می‌شود

تعرفه برق در بودجه سال آینده کاهش می‌یابد

افزایش مصرف نفت در پی قیمت پایین سوخت

یک دهه تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش مصرف نفت در کشورهای صنعتی در خطر معکوس شدن است، زیرا قیمت‌ها

شش نوآوری تازه در توربین‌های بادی

آغاز به کار نخستین نیروگاه بادی شناور جهان

نخستین نیروگاه شناور بادی جهان در شمال کشور اسکاتلند آغاز به کار کرد.

تجزيه و تحليل وضع موجود و مطلوب تقاضاي انرژي در صنعت قند و شكر كشور

نسل جدید شیشه های مات شونده برقی

دانشمندان موفق به توسعه نسل جدید شیشه های رنگی هوشمندی شده اند که در آن علاوه بر قابلیت ایجاد سای

آسیاوات منتخب برگزیده نخستین جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی

پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد

حذف یارانه انرژی به سود محیط زیست چه کشورهایی است؟