پتانسیل افزایش راندمان نیروگاهها در کشور

معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش 10 تا 15 درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل 3 میلیارد دلاری است.


مهندس «حمیدرضا عظیمی» معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) در مورد سهم نیروگاه‌های حرارتی از کل برق تولیدی کشور اظهار داشت: از 77 هزار مگاوات ظرفیت فعلی نیروگاهی کشور، سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) بیش از 62 هزار مگاوات (معادل 81 درصد) است که در این میان نیروگاه‌های گازی دارای بیشترین سهم با 35.3 درصد، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با 25.4 درصد و نیروگاه‌های بخاری با سهم 20.5 درصد هستند.
وی افزود: تا پایان سال 95، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی 37.8 درصد بوده که امیدواریم بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه، راندمان نیروگاه‌ها را از طریق اجرای طرح بازتوانی در حد مناسبی افزایش دهیم.
وی تصریح کرد: برای اجرای هر چه سریع‌تر اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها ابتدا به ظرفیت‌های قانونی همچون؛ ماده 12 قانون رفع موانع تولید متوسل شدیم که متأسفانه تاکنون استفاده از این ظرفیت قانونی بی نتیجه بوده است و ما نتوانستيم مجوزي در اين خصوص از شوراي اقتصاد اخذ کنيم.
عظیمی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش 10 تا 15 درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل 3 میلیارد دلاری است.
وی در مورد ظرفیت فعلی نیروگاه‌های حرارتی فرسوده کشور که دارای عمری بیش از 25 سال هستند، گفت: هم اکنون حدود 3300 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی فرسوده با راندمانی نزدیک به 21 تا 25 درصد در کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: از این میزان 14نیروگاه قدیمی مربوط به بخش دولتی با ظرفیتی نزدیک به 2200 مگاوات است و بقیه نیز مربوط به بخش غیر دولتی می‌شود.
وی تأکید کرد: استفاده از ظرفیت فعلی ماده 12 قانون رفع موانع تولید می‌تواند دربازتوانی این نیروگاه‌ها و جایگزین ساختن نیروگاه‌های جدید با راندمانی بالاتر و مصرف سوخت نازل‌تر می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: البته در یکسال گذشته مذاکرات بسیارخوبی با شرکت‌های ژاپنی که از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده توربین‌های گازی در جهان هستند، انجام شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری قراردادهای احداث 2 واحد نیروگاهی ري با ظرفیتی بالغ بر 1000مگاوات و راندمان 60 درصد را با این شرکت‌ها نهایی کنیم.
وی تصریح کرد: همچنین عملیات احداث یک بلوک سیکل ترکیبی 500 مگاواتی در زرند کرمان در تابستان سال جاری آغاز شده که امیدواریم با بهره برداری از آن در دو سال آینده بتوانیم نیروگاه فرسوده فعلی زرند را از مدار خارج کنیم. 

موضوعات مقاله

فیلتر هوای خودرو حاوی نانوالیاف حافظ خودرو و محیط زیست

شرکت نانوساختار مهرآسا موفق به توسعه صادرات فیلتر هوای خودرو حاوی نانوالیاف (PAN) الکتروریسی شده

Germans Get Almost One-Third of Electricity from Renewables in 2016

سالی فقط دو توربین بادی نصب می‌کنم!

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت نیرو، محمد دورعلی با تاکید بر اینکه انرژی‌های بادی در کشور ما در

تاثیر منفی آلودگی هوا در تولید انرژی خورشیدی

پژوهش‌های جدید محققان دانشگاه دوک نشان می‌دهد که افزایش ذرات معلق موجود در هوا، میزان برق تولیدی

اوپک برای ثبات بازار نفت آماده انجام هر اقدامی است

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، بیژن زنگنه، امروز (چهارشنبه ۱۲ مهر ماه) اعلام کرد طبق برداشت او

پنجمین کنفرانس انرژی بادی ایران برگزار می‌شود

        پنجمین همایش کنفرانس انرژی بادی ایران نیمه دوم مهرماه سال جاری برگزار می شود.

حذف یارانه انرژی به سود محیط زیست چه کشورهایی است؟

افزایش ۳۰۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی / کاهش ۸۷ درصدی مصرف آب در نیروگاه مفتح

کاهش بحران اشتغال با توسعه صدور خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق

توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش آب و برق و انجام مطلوب تعهدات و پروژه‌ها در راستای اعتبار

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی یزد افتتاح شد

تاپیکو از شرکت‌های زیان‌ده و کوچک مقیاس خروج می‌کند

یک خودروی برقی بخرید، پنل خورشیدی جایزه بگیرید!

آسیاوات منتخب برگزیده نخستین جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی

نیروی برق

بیشتر نیروگاه‌های برق-آبی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی پتانسیل آب پشت یک سد تامین می‌کنند

افزایش ۱۰ درصدی تولید در نیروگاه‌های برق آبی

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه ‌های برق ‌آبی شرکت مدیریت منابع آب با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون نی