پتانسیل افزایش راندمان نیروگاهها در کشور

معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش 10 تا 15 درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل 3 میلیارد دلاری است.


مهندس «حمیدرضا عظیمی» معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) در مورد سهم نیروگاه‌های حرارتی از کل برق تولیدی کشور اظهار داشت: از 77 هزار مگاوات ظرفیت فعلی نیروگاهی کشور، سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) بیش از 62 هزار مگاوات (معادل 81 درصد) است که در این میان نیروگاه‌های گازی دارای بیشترین سهم با 35.3 درصد، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با 25.4 درصد و نیروگاه‌های بخاری با سهم 20.5 درصد هستند.
وی افزود: تا پایان سال 95، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی 37.8 درصد بوده که امیدواریم بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه، راندمان نیروگاه‌ها را از طریق اجرای طرح بازتوانی در حد مناسبی افزایش دهیم.
وی تصریح کرد: برای اجرای هر چه سریع‌تر اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها ابتدا به ظرفیت‌های قانونی همچون؛ ماده 12 قانون رفع موانع تولید متوسل شدیم که متأسفانه تاکنون استفاده از این ظرفیت قانونی بی نتیجه بوده است و ما نتوانستيم مجوزي در اين خصوص از شوراي اقتصاد اخذ کنيم.
عظیمی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش 10 تا 15 درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل 3 میلیارد دلاری است.
وی در مورد ظرفیت فعلی نیروگاه‌های حرارتی فرسوده کشور که دارای عمری بیش از 25 سال هستند، گفت: هم اکنون حدود 3300 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی فرسوده با راندمانی نزدیک به 21 تا 25 درصد در کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: از این میزان 14نیروگاه قدیمی مربوط به بخش دولتی با ظرفیتی نزدیک به 2200 مگاوات است و بقیه نیز مربوط به بخش غیر دولتی می‌شود.
وی تأکید کرد: استفاده از ظرفیت فعلی ماده 12 قانون رفع موانع تولید می‌تواند دربازتوانی این نیروگاه‌ها و جایگزین ساختن نیروگاه‌های جدید با راندمانی بالاتر و مصرف سوخت نازل‌تر می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: البته در یکسال گذشته مذاکرات بسیارخوبی با شرکت‌های ژاپنی که از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده توربین‌های گازی در جهان هستند، انجام شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری قراردادهای احداث 2 واحد نیروگاهی ري با ظرفیتی بالغ بر 1000مگاوات و راندمان 60 درصد را با این شرکت‌ها نهایی کنیم.
وی تصریح کرد: همچنین عملیات احداث یک بلوک سیکل ترکیبی 500 مگاواتی در زرند کرمان در تابستان سال جاری آغاز شده که امیدواریم با بهره برداری از آن در دو سال آینده بتوانیم نیروگاه فرسوده فعلی زرند را از مدار خارج کنیم. 

موضوعات مقاله

پیشرفت چشمگیر تولید گاز طبیعی از ضایعات

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، بزرگترین شرکت متصدی این عملیات به نام مدیریت ضایعات

تجدیدپذیرها باعث صرفه‌جویی ۳۹۸ میلیون لیتری آب شدند

استاندارد صنعت تایر و تیوپ

.

سه سناریو برای ظرفیت نیروگاهی کشور تا ۱۴۱۶

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، هوشنگ فلاحتیان امروز در پنل تخصصی برق سومین کنگره راهبردی ن

بحران مديريت آب

ساخت مولد برق بادی-روستایی در دانشگاه آزاد

دستگاه مولد برق بادی-روستایی از سوی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، طراحی و ساخته شد.

کمبود ۱۳۰۰ مگاواتی برق در شمال

مدیریت موثر عملکرد انرژی بدون اندازه‌گیری صحیح آن امکان‌پذیر نیست

یکی از چالش‌های مدیریت انرژی اثربخش، تعیین صحیح اثرات سیستم مدیریت انرژی بر عملکرد و هزینه‌های ان

تولید یک‌سوم برق بریتانیا با تجدیدپذیرها

اینترنت اشیا و توزیع سوخت

شاخصه‌های لازم برای تبدیل ایران به مرکزیت تبادل برق منطقه

رکورد ۱۵ ماهه در بازار نفت

 ماه جولای با رکورد‌شکنی بازار نفت پایان یافت.

جزئیات تعرفه مصرف گاز بخش خانگی در سال ۹۶ + جدول

با توجه به تأکید شرکت ملی گاز ایران بر محاسبه گازبهای سال ۹۶ مطابق بر گازبهای سال ۹۴ و بازگشت نظا

نمایشگاه آب و آبفا با حضور پررنگ خارجی‌ها

به‌گزارش انرژی امروز، این دوره از نمایشگاه صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ مهرماه

ماجرای قرارداد با نروژی‌ها برای ساخت نیروگاه/ دولتی بودن قرارداد تکذیب شد