استحصال سوخت های فسیلی باید آغاز شود/ ایران ظرفیت تامین برق تمیز کل منطقه را دارد

روز گذشته دانشگاه شریف میزبان کارافرین ایرانی موفق در خارج از کشور و یکی از شخصیت های اصلی مستند «قدرت تغییر-انقلاب انرژی» بود و در کنار اکران  این فیلم، پنلی تخصصی با حضور این کارآفرین و چندین کارشناس و متخصص داخلی و خارجی حوزه انرژی برگزار شد.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، امیر روغنی در سال ۱۳۵۴ در اصفهان به‌دنیا آمد. در دوران جنگ ایران-عراق، زمانی که تنها ۱۱ سال داشت، پدر و مادرش او را به دلیل جنگ به آلمان فرستادند. او دوران جوانی خود را در یک مدرسه شبانه‌روزی گذراند و سپس توانست در رشته‌ی مهندسی صنایع تحصیل کند. در سال ۱۳۸۱، امیر روغنی شرکت خود به نامِ ویسپیرون را در مونیخ تاسیس کرد. او در بخش خدمات مهندسی خودرو و سلول‌های خورشیدی فعالیت می‌کند. نکته جالب توجه در مورد ایشان این است که او به عنوان یک ایرانی، یک پایگاه نظامی را که قبلاً برای تهیه موشک و تحویل آن به عراق بر ضد ایران در جنگ استفاده می‌شده خریداری و با تخریب بناهای سابق آن یک مزرعه تولید برق خورشیدی در آنجا احداث کرده است که سالانه برق ۱۱ هزار نفر را تولید می کند. او در سال ۲۰۱۴ در لیست ۴۰ کارآفرین جوان برتر آلمان قرار گرفت و بارها به عنوان بهترین کارفرمای سال در آلمان جایزه گرفته است. او همچنین در امور خیریه و عام‌المنفعه مشارکت گسترده‌ای دارد.

در ابتدای مراسم اکران فیلم که با استقبال بسیار خوبی از جانب مردم، دانشجویان، اساتید و کارشناسان همراه شده بود، انجمن دوستداران محیط زیست شریف، متصدی و تیم اجرایی این گردهمایی به طور اجمالی معرفی شد. سید محمد صادق زاده رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر، حمید چیت چیان وزیر سابق نیرو و محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست از چهره های شاخص شرکت کننده در این مراسم بودند.

 در بخش دوم، مستند ۹۵دقیقه ای «قدرت تغییر-انقلاب انرژی» به معرض نمایش درآمد. به طور خلاصه فیلم تلاش کرد که دیدگاه‌های حاکم بر وضع موجود را به چالش بکشد و ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی این انتقال را مورد بررسی قرار دهد. علاوه بر این، فیلم به معرفی کنش‌گران، فعالین محیط‌زیستی، کارآفرینان، و منتقدینی پرداخت که با تلاش‌های شبانه‌روزی خود سعی می‌کنند مسئولیت اجتماعی و اخلاقی خود را به بهترین شکل ادا کرده و نقشی موثر در این انتقال بازی کنند. این فیلم در نهایت این پیام را می رساند که نتایج و تغییرات مهم تنها با یک پروژه عملی نمی شوند، برای دستیابی به تغییر و گذار در انرژی، همگی با هم باید یک انقلاب در حوزه انرژی را آغاز کنند.

در بخش آخر مراسم، امیر روغنی به همراه مهندس درویش به روی صحنه آمدند. مهندس درویش در ابتدای صحبت های خود گفت:« هر متر مکعب از خاک ایران بهترین پتانسیل برای تولید انرژی را دارد؛ تنها چند کشور شرایط مشابه ایران در دنیا دارند.»

وی درادامه افزود:« بیابان های ما دشنام پست آفرینش نیستند و آن ها ظرفیت بالایی در تولید انرژی برای کشور دارند. اکنون وقت آن رسیده است که همانند کشورهای توسعه یافته دنیا به سمت استحصال انرژی فسیلی حرکت کنیم.»

در ادامه نوبت به امیر روغنی رسید؛ وی درباره انرژی های تجدیدپذیر و نقش آن در جامعه بشریت گفت: « جهان کنونی بیش از۴۰ میلیارد تن دی اکسید کربن تولید می کند که این میزان برابر وزن ۵۰۰ میلیارد نفر روی کره زمین است. جنگ های سالیان دور و نزدیک به خاطر دستیابی منابع انرژی بوده است. انرژی های تجدیدپذیر علاوه بر جلوگیری از جنگ و تولید رفاه باعث می شود هر انسان برای خود و دیگران بتواند تولید انرژی کند.»

وی افزود:« شرکت های بزرگ و سنتی نفت، انرژی های تجدیدپذیر را تهدیدی جدی برای خود می دانند و همواره به مقابله با آن می پردازند. این درحالیست که کل انرژی گرمایی و الکتروموبیلیتی دنیا در ۱۴ سال آینده از طریق انرژی خورشیدی می تواند تامین شود.»

وی سپس به نقش چین در توسعه انرژی های تجدیدپذیر اشاره و گفت: «ما در یک سال گذشته ۷۰ گیگاوات افزایش ظرفیت در کل دنیا را تجربه کردیم در حالی که کشور چین به تنهایی توانست ۴۰ گیگاوات این ظرفیت را افزایش دهد.»

امیر روغنی به پتانسیل ایران در این حوزه اشاره و گفت:«شدت تابش خورشید در ایران دو برابر آلمان است. ایران می تواند به تنهایی تولید کننده برق منطقه از طریق انرژی خورشیدی باشد.»

وی در انتهای صحبت های خود با تاکید بر نوع نگرش و رفتار مردم در برخورد با موضوع انرژی افزود: «ما باید مسئول رفتار و نگرش خود باشیم، اگر اجداد ما مثل ما با محیط زیست برخورد می کردند، اکنون در یک ویرانه زندگی می کردیم.»

در بخش انتهایی مراسم نیز زمانی به پرسش و پاسخ حاضرین درسالن اختصاص داده شد.

محمد درویش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران ظرفیت توسعه انرژی خورشیدی مانند آلمان را دارد یا خیر، گفت: « کشور ایران جزء اولین کشورهای خاورمیانه در زمینه راه اندازی پنل های خورشیدی در دهه ۵۰ بوده است و نه تنها پتانسیل سرمایه گذاری بیشتر بلکه ظرفیت این را دارد که برق خورشیدی بسیار گسترده تری از آلمان داشته باشد. توافق اخیر ایران برای راه اندازی یکی از ۶ پروژه بزرگ خورشیدی دنیا با کشور انگلیس نیز خود نشان دهنده این ظرفیت است.»

امیر روغنی نیز در تکمیل حرف مهندس درویش افزود:« تا سال ۲۰۲۰ ایران می خواهد ظرفیت خود را به ۵ گیگاوات برساند؛ ما باید بزرگتر فکر کنیم و بگوییم تا سال ۲۰۳۰، ۱۰۰ درصد انرژی خود را نو خواهیم کرد. با فرض تحقق این تفکر، هیچ منبعی ارزان تر از انرژی های بادی و خورشیدی وجود نخواهد داشت.»

محمد درویش در پاسخ به چالش های پیش روی توسعه این انرژی ها گفت : «در برنامه پنجم توسعه، تولید حداقل ۵۰۰۰ مگاوات وجود داشت که به دلایلی به سرانجام نرسید، اما در برنام ششم، این هدف با جدیت و شتاب بیشتر دنبال خواهد شد. ما نیاز به تغییر تفکر و بینش داریم و این تغییر باید از دستگاه ها شروع و سپس به رسانه و مردم کشیده شود.»

در انتها نیز دو سخنران درباره تاثیر قرارداد پاریس و چالش های آبی موجود در ایران اضافه کردند: «مشکلات گرم شدن زمین و تبدیل کلان شهرها به جزیره های گرمایی، مانع از ریزش باران دراین شهرها و به طبع آن به وجود آمدن چالش آب می شود. اگر بندهای برجام اجرایی شود، ما انرژی های پاک خود را از ۴ به ۱۲ درصد خواهیم رساند.»

موضوعات مقاله

ساخت باتری مقاوم در برابر انفجار و آتش‌سوزی

این وسایل انرژی کافی برای راه انداختن وسایل الکترونیکی در خانه فراهم می کند اما در هیچ شرایطی آتش

بررسي نتايج حاصل از مميزي انرژي در بخش برق 30 كارخانه آجر ماشيني كشور

آخرین وضعیت مناقصه بحث‌انگیز جاسک

غلامرضا منوچهری در گفتگو با خبرنگار «انرژی امروز»، در مورد این مناقصه بحث برانگیز، گفت: این بحث م

سالی فقط دو توربین بادی نصب می‌کنم!

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت نیرو، محمد دورعلی با تاکید بر اینکه انرژی‌های بادی در کشور ما در

(LDAR-Fugitive Emission management) - نشت يابي و رفع نشتي هاي فرار

شش نوآوری تازه در توربین‌های بادی

کاهش ۱۳۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک

گزارش مصرف آب در بخش صنعت

مصرف آب در بخش صنعت:

قیمت نفت به ۶۴ دلار و ۵۹ سنت رسید

افزایش ۲۱ درصدی مشترکان برق در بخش صنعت

به‌گزارش خبرانرژی، بررسی آمارها نشانگر آن است که تعداد کل انشعاب های صنعتی کشور تا سال ۱۳۹۱ به ۱۸

Boiler Operator’s Handbook

This book is written for the boiler operator, an operating engineer or stationary engineer by tit

باید به سمت سوخت یورو۵ برویم

شهردار تهران گفت: تعطیلی خط هفت هیچ جنبه سیاسی نداشت دلمان می‌خواست ادامه پیدا کند، اما از نظر ای

راهکار کاهش اتلاف انرژی در صنعت نفت

استفاده از انرژي خورشيدي و ساير انرژي‌هاي تجديدپذير در ساختمان

مذاکرات روحانی، پوتین و علی‌اف در زمینه انرژی

محمدجواد ظریف با حضور در غرفه ایسنا در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در خصوص دیداره