از برق رایگان تا عصر خاموشی/ سرانه بالای مصرف چه ایرادی دارد؟

به گزارش خبرنگار نیروی انرژی امروز، نشست تخصصی «تعریف و توسعه گفتمان صنعت برق» با حضور جامعه‌شناسان و استادان دانشگاه در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این جلسه تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، هادی خانیکی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، مهدی منتظرقائم، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و غلامرضا حیدری، جامعه شناس به ایراد سخنرانی پرداختند.


اخبار صنعت برق

خانیکی در نشست تخصصی «تعریف و توسعه گفتمان صنعت برق» گفت: در جامعه ما کمتر به موضوع هزینه های اجتماعی تولید برق پرداخته می شود.

 

 آزاد ارمکی با اشاره به طرح شعار برق رایگان پس از انقلاب گفت: جنگ بیش از انقلاب در تحولات اجتماعی موثر بوده است‌؛ جنگ ما را با پدیده «خاموشی»مواجه می کند. در قدیم با کم نوری مواجه بودیم؛ اما در جنگ با خاموشی مواجه شدیم.

آزاد ارمکی: اکنون برق مانندنان دردوران مشروطه شدهاست

وی درادامه افزود: تولید کالا به قدر افزایش نیاز صورت نگرفته است.با تبدیل برق به کالای اجتماعی و عمومی به جای کالای اقتصادی دیگر امکان تنبیه مردم با اعمال خاموشی وجود ندارد؛ چراکه شورش اجتماعی رخ می دهد. زیرا اکنون برق مانند نان در دوران مشروطه شده است.

در ادامه جلسه هادی خانیکی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در دولت دوازدهم، هویت بر سر آب درحال برجسته شدن است، گفت: درحالیکه مساله برق اگر چشمگیر شود، بحران جدی تری را رقم خواهد زد.

خانیکی : در جامعه ماکمتربه موضوع هزینه های اجتماعی تولید برق پرداخته می شود

وی در ادامه افزود:گفته می شود تا نفت هست کشورهای درحال توسعه از نفت برای رفع هر مساله استفاده می کنند. بنابراین، نمی توان به توسعه پایدار دست یافت. در این شرایط مسئولیت نهادهای مدنی و مسئولیت اجتماعی رسانه ها می تواند تاثیرگذار باشد. ‌

خانیکی با اشاره به اینکه تولید برق فقط با ما به ازای اقتصادی اش فهمیده می شود، تصریح کرد: برای همین با طرح مساله برق، گرانی مطرح می شود و به آن بسنده می شود؛ اما کمتر به مطالعات اجتماعی پرداخته می شود. در جامعه ما کمتر به موضوع هزینه های اجتماعی تولید برق پرداخته می شود. برای مثال، کمتر به تاثیر گازهای تولیدی و تخریب محیط زیست برای تولید برق پرداخته می شود.

منتظرقائم: گزاره ها در بودجه قابل دفاع نیست

مهدی منتظرقائم، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه چنین مباحثی از آنجا مطرح می شود که ما در حال رسیدن به پایان دولت رانتی هستیم؛ تاکید کرد: ما بالاجبار به دلیل تحریم، توسعه جامعه و... به مرحله جدیدی رسیده‌ایم که باید جور دیگری به مسایل بنگریم.

وی در ادامه افزود: زمانی میزان مصرف برق شاخص توسعه بود؛ اما اکنون به توسعه از منظر منافع ملی، مناسبات قدرت و .. رسیدیم. رسیدیم به جایی که جلوی همه بخش های اجتماعی علامت سوال بگذاریم. در مورد صنعت خودرو و صنایع خانگی باید بحث را باز کنیم. ما نیروی کار، دلار، ریال و .. گذاشتیم باید ببینیم مزایای این کار نه برای دلال و پیمانکار و مدیر بلکه برای ملت چیست؟

منتظرقائم با اشاره به اینکه سوءمدیریت های قدیمی در حوزه آب به خوبی دیده می شود؛ گفت:این سوءمدیریت ها را با نگاهی می توانیم در سایر حوزه ها هم ببینیم.

وی در ادامه افزود:باید به گفتمان «کالای برق»، «تجارت برق» و «مصرف برق» بپردازیم. ما سریع نوک پیکان اتهام را به سمت مردم می گیریم. درحالیکه می بینیم بخشی از مصرف ناشی از سوءمدیریت در جریان انتقال آب و برق است.در مورد صنعت برق نباید آب را مثال بزنیم؛ چراکه صنایع مخابرات و خودرو مشابه آن هستند.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه برق مساله ملی است گفت:برق تجلیات منطقه ای بیشتری دارد. تعطیل شدن یک کارخانه می‌تواند استانی را دچار مشکل کند.  وقتی سر سال بودجه ها را تخصیص می دهند؛ گزاره ها در پس اذهان حکومت و مدل های بودجه به گونه ای است که مشکلات را ایجاد می کند. این گزاره ها قابل دفاع نیست.

چرا بخاطر صادرات جلوی افزایش سرانه مصرف برق را بگیریم

وی در ادامه گفت:می گوییم که سرانه مصرف برق در کشور بالاست. این چه اشکال دارد؟ برای اینکه بتوانیم برق را صادر کنیم و فروش داخل با سوبسید به نفع نیست؟ نمی توان بدین صورت ایراد گرفت از بالا بودن سرانه مصرف.اما اگر می توانیم با کاهش مصرف برق خانگی، سطح رفاه را تغییر ندهیم، در این صورت مصرف برق به این میزان اشکال دارد.

موضوعات مقاله

بهینه سازی مصرف موتورهای الکتریکی

نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک

جذب ۱۰۰۰ نیروی جدید در وزارت نیرو در مراحل پایانی

حقی فام: افزایش حق انشعاب برق کاملا قانونی است

سرویس صنعت برق نیوز: محمود رضا حقی‌فام در پاسخ به این سوال که برخی نمایندگان مجلس به تازگی نامه‌ا

۲۰ هزار مگاوات بار سرمایشی کشور است

سه انتصاب جدید در هلدینگ خلیج فارس

سوخت پاک سایبورگی شد

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ScienceAlert، دانشمندان دانشگاه برکلی کالیفرنیا در تلاشی

لوله هاي خورشيدي (SUN PIPE) در مدارس

ارجاع بخش برق به وزارتخانه دیگر صلاح نیست/ قرارداد شرکت نروژی شفاف شود

مشکل برق سرپل ذهاب حل شد

به گزارش «انرژی امروز» از  وزارت نیرو؛ مسعود صادقی، مدیرکل نظارت برتوزیع توانیر تاکید کرد: در شهر

چشم اندازصنعت نفت و آثار اقتصادی آن در سال ۲۰۴۰

به گزارش خبرنگار نفت و گاز «انرژی امروز»، در اقتصاد ایران، نفت، گاز و انرژی های دیگر،نقش اساسی در

ایرباس به دنبال ساخت هواپیمای برقی

حمایت پارک فناوری پردیس از شرکت‌های فعال در حوزه صنعت برق

به گزارش خبرانرژی، با توجه به فراخوان اولویت‌های تحقیقاتی مصوب سال ۱۳۹۶ صنعت برق، پارک فناوری پرد

دولت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی حمایت می‌کند

ساخت نیروگاه خورشیدی توسط کره جنوبی در ایران