از برق رایگان تا عصر خاموشی/ سرانه بالای مصرف چه ایرادی دارد؟

به گزارش خبرنگار نیروی انرژی امروز، نشست تخصصی «تعریف و توسعه گفتمان صنعت برق» با حضور جامعه‌شناسان و استادان دانشگاه در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این جلسه تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، هادی خانیکی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، مهدی منتظرقائم، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و غلامرضا حیدری، جامعه شناس به ایراد سخنرانی پرداختند.


اخبار صنعت برق

خانیکی در نشست تخصصی «تعریف و توسعه گفتمان صنعت برق» گفت: در جامعه ما کمتر به موضوع هزینه های اجتماعی تولید برق پرداخته می شود.

 

 آزاد ارمکی با اشاره به طرح شعار برق رایگان پس از انقلاب گفت: جنگ بیش از انقلاب در تحولات اجتماعی موثر بوده است‌؛ جنگ ما را با پدیده «خاموشی»مواجه می کند. در قدیم با کم نوری مواجه بودیم؛ اما در جنگ با خاموشی مواجه شدیم.

آزاد ارمکی: اکنون برق مانندنان دردوران مشروطه شدهاست

وی درادامه افزود: تولید کالا به قدر افزایش نیاز صورت نگرفته است.با تبدیل برق به کالای اجتماعی و عمومی به جای کالای اقتصادی دیگر امکان تنبیه مردم با اعمال خاموشی وجود ندارد؛ چراکه شورش اجتماعی رخ می دهد. زیرا اکنون برق مانند نان در دوران مشروطه شده است.

در ادامه جلسه هادی خانیکی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در دولت دوازدهم، هویت بر سر آب درحال برجسته شدن است، گفت: درحالیکه مساله برق اگر چشمگیر شود، بحران جدی تری را رقم خواهد زد.

خانیکی : در جامعه ماکمتربه موضوع هزینه های اجتماعی تولید برق پرداخته می شود

وی در ادامه افزود:گفته می شود تا نفت هست کشورهای درحال توسعه از نفت برای رفع هر مساله استفاده می کنند. بنابراین، نمی توان به توسعه پایدار دست یافت. در این شرایط مسئولیت نهادهای مدنی و مسئولیت اجتماعی رسانه ها می تواند تاثیرگذار باشد. ‌

خانیکی با اشاره به اینکه تولید برق فقط با ما به ازای اقتصادی اش فهمیده می شود، تصریح کرد: برای همین با طرح مساله برق، گرانی مطرح می شود و به آن بسنده می شود؛ اما کمتر به مطالعات اجتماعی پرداخته می شود. در جامعه ما کمتر به موضوع هزینه های اجتماعی تولید برق پرداخته می شود. برای مثال، کمتر به تاثیر گازهای تولیدی و تخریب محیط زیست برای تولید برق پرداخته می شود.

منتظرقائم: گزاره ها در بودجه قابل دفاع نیست

مهدی منتظرقائم، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه چنین مباحثی از آنجا مطرح می شود که ما در حال رسیدن به پایان دولت رانتی هستیم؛ تاکید کرد: ما بالاجبار به دلیل تحریم، توسعه جامعه و... به مرحله جدیدی رسیده‌ایم که باید جور دیگری به مسایل بنگریم.

وی در ادامه افزود: زمانی میزان مصرف برق شاخص توسعه بود؛ اما اکنون به توسعه از منظر منافع ملی، مناسبات قدرت و .. رسیدیم. رسیدیم به جایی که جلوی همه بخش های اجتماعی علامت سوال بگذاریم. در مورد صنعت خودرو و صنایع خانگی باید بحث را باز کنیم. ما نیروی کار، دلار، ریال و .. گذاشتیم باید ببینیم مزایای این کار نه برای دلال و پیمانکار و مدیر بلکه برای ملت چیست؟

منتظرقائم با اشاره به اینکه سوءمدیریت های قدیمی در حوزه آب به خوبی دیده می شود؛ گفت:این سوءمدیریت ها را با نگاهی می توانیم در سایر حوزه ها هم ببینیم.

وی در ادامه افزود:باید به گفتمان «کالای برق»، «تجارت برق» و «مصرف برق» بپردازیم. ما سریع نوک پیکان اتهام را به سمت مردم می گیریم. درحالیکه می بینیم بخشی از مصرف ناشی از سوءمدیریت در جریان انتقال آب و برق است.در مورد صنعت برق نباید آب را مثال بزنیم؛ چراکه صنایع مخابرات و خودرو مشابه آن هستند.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه برق مساله ملی است گفت:برق تجلیات منطقه ای بیشتری دارد. تعطیل شدن یک کارخانه می‌تواند استانی را دچار مشکل کند.  وقتی سر سال بودجه ها را تخصیص می دهند؛ گزاره ها در پس اذهان حکومت و مدل های بودجه به گونه ای است که مشکلات را ایجاد می کند. این گزاره ها قابل دفاع نیست.

چرا بخاطر صادرات جلوی افزایش سرانه مصرف برق را بگیریم

وی در ادامه گفت:می گوییم که سرانه مصرف برق در کشور بالاست. این چه اشکال دارد؟ برای اینکه بتوانیم برق را صادر کنیم و فروش داخل با سوبسید به نفع نیست؟ نمی توان بدین صورت ایراد گرفت از بالا بودن سرانه مصرف.اما اگر می توانیم با کاهش مصرف برق خانگی، سطح رفاه را تغییر ندهیم، در این صورت مصرف برق به این میزان اشکال دارد.

موضوعات مقاله

فراموشی سدهای ۵۰ ساله

درمیان هیاهوی بسیار برای هیچ و گفتمان های بی فایده ی نه چندان کارشناسی چندسال گذشته در مخالفت با

آلمان‌ها از زباله ایرانی برق تولید می‌کنند

در حالی که ایران از معضل زباله‌های انباشته شده در سطح شهرها بالاخص کلان شهرهای خود رنج می‌برد، آل

کاهش مصرف آب کشاورزی با نانو

به گزارش انرژی امروز، کاهش مصرف آب و افزایش تولید، دو مقوله بسیار مهم در صنعت کشاورزی محسوب می‌شو

جزئیات تعرفه مصرف گاز بخش خانگی در سال ۹۶ + جدول

با توجه به تأکید شرکت ملی گاز ایران بر محاسبه گازبهای سال ۹۶ مطابق بر گازبهای سال ۹۴ و بازگشت نظا

ذخیره‌سازی انرژی اولویت‌ اصلی روسیه

روسیه یک پنجم برق مورد نیاز خود را از برق‌آبی به دست می‌آورد.

ساخت جاده توسط ضایعات حفاری!

شرکت روسی ODMCoin به تازگی واحدهای متحرکی را طراحی کرده که ضایعات و خرده‌های حفاری جداشده از سیال

محیط زیست ایران با مخاطرات جدی رو به روست

نخستین جاده خورشیدی جهان گشایش یافت

خزر به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می شود

نماینده مردم آمل در مجلس با اشاره به آلودگی دریاچه خزر گفت: دریای خزر به زودی به سرنوشت دریاچه ار

طراحی نیروگاه‎های جدید فراساحلی توسط ژاپنی‎ها

در صورت اجرایی شدن این طرح، نخستین نیروگاه های دریایی با سوخت LNG در جهان طراحی و توسعه داده خواه

نیروگاه خورشیدی همدان از نمونه‌های مثبت برجام است

میکائیل کلور- برشتولد، در نخستین کمیته انرژی ایران و آلمان برگزاری این کمیته را مصداق توسعه روابط

استارتاپ‌های حوزه انرژی آمادگی ندارند

بزرگترین همایش خودروهای گازسوز برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار پالایش «انرژی امروز»، این همایش که در تاریخ ۹ الی ۱۱ آبان‌ماه در مرکز همایش‌های

خاموشی قطعی در انتظار پایتخت، مناطق گرمسیر و استان‌های شمالی

به گزارش خبرانرژی, آرش کردی با اشاره به ورود موج گرمای هماهنگ به کل کشور گفت: با توجه به اینکه در

دورزدن قانون به نام «جوان‌گرایی» در صنعت نفت