می‌توانیم بازاری ۴۰۰ میلیون نفره برای برق داشته باشیم

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، ستار محمودی که امروز در کنفرانس بین‌المللی صنعت برق سخن می‌گفت؛ اظ‌هار داشت: اگر سیستم‌هایی با راندمان بالاتر داشته باشیم؛ نیروی انسانی ما حاضر هست بسیار بهتر عمل کند.

 

سرپرست وزارت نیرو اعلام کرد: در حال حاضر، حدود ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق و بیش از ۵۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق داریم.

 

وی با بیان اینکه «اکنون به ۳۴ میلیون مشترک برق پاسخ داده‌ می‌شود»، افزود: ظرفیت موجود برق کشور یکی از مسائلی است که می‌تواند در جغرافیایی خاورمیانه بعد آموزشی داشته باشد.

محمودی با اعلام اینکه «هم‌اکنون بیش از ۵۰ درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود»، گفت: مراودات ما با بخش خصوصی در گرو تشویق این بخش است. اگر بازاری جاذب باشد رقابت شکل می‏گیرد و شفافیت بیشتر شده و داد و ستد بدون مرزی بیشتری صورت می‌گیرد. مراودات برقی ما نشان‌دهنده جذاب بودن این بازار است.

به گفته وی، بر اساس آمار به‌عنوان یکی از شاخص‌های ارائه خدمات با کیفیت، در سال ۹۲، ۱۲۵ دقیقه نوسان ولتاژ داشتیم که اکنون به ۱۲ دقیقه رسیده است.

سرپرست وزارت نیرو اعلام کرد: در سال‌های آتی باید ۵۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد کنیم و ۲۰ هزارمگاوات از آن را میتوان از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کرد.

وی افزود: بازسازی، بهسازی، نگاهداری و بهره‌برداری از تاسیسات، بازاری به مراتب بزرگتر از بازار تولید را دارد و با توسعه منابع انسانی و مدیریتی، خیلی از بازار‌های منطقه هم به بازار ایران پیوند‌ می‌خورد.

محمودی با بیان اینکه «در حوزه برق می‌توانیم بازاری ۴۰۰ میلیون نفره داشته باشیم»، گفت: در کشور عراق زمینه‌های خوبی وجود دارد. ‌در ماه‌های آینده نیز بخشی از شبکه برق را با شبکه عراق سنکرون می‌کنیم.

وی با اشاره به بازار کشور سوریه گفت: بسیاری از نقاط آن کشور نیاز به بازسازی دارد. ‌سوریه هم مشابه بازار عراق پتانسیل زیادی برای توسعه دارد. در این بازار باید صنعتگران برق در همه حوزه‌ها فعال باشند.

سرپرست وزارت نیرو با بیان اینکه «استراتژی این وزارتخانه برای سال‌های آتی برگرفته از یک سری اقدامات و ظرفیت‌های موجود است»، تصریح کرد: یکی از استراتژی‌ها مربوط به پیگیری اقتصاد برق است که اقتصادی پویا باشد و به‌تدریج از سیاست فاصله گیرد.

وی افزود: یکی از کار‌های اساسی وزارت نیرو در دولت دوازدهم اصلاح اقتصاد برق است. ما مشکل فنی و آب نداریم. مشکل ما اقتصاد آب و برق است. از سوی دیگر، تشویق و ترغیب ساخت داخل را در دستور کار قرار دادیم. همچنین، حرکت در مرز دانش باید باشد. وقتی فناوری داخلی شود، سرمایه‌ای برای ما خواهد بود.

محمودی در پایان به تلاش وزارت نیرو برای تربیت نسل نو در صنعت برق اشاره کرد.

ستار محمودی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: باید به سمتی برویم که مصرف بیشتر برق در بخش‌های تولید و صنعت صورت گیرد.

وی با اشاره به سنکرون شبکه برق ایران و عراق گفت: برای اینکه صنعت برق ایران بتواند در بازسازی صنعت برق عراقی کمک کند در ماه‌های آینده بخشی از شبکه را با شبکه عراق سنکرون می‌کنیم.

وی درمورد میزان برق صادراتی هم گفت: مقدار برق ارسالی بستگی به شرایط دارد. ما بیشتر به دنبال کمک در ایجاد زیرساخت‌ها هستیم.

موضوعات مقاله

رکوردشکنی ایران در بازار نفت

فلاحتیان رفت، حائری معاون برق شد

کشوری که قیمت نفت را بالا می‌برند

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» یک به هم‌ریختگی غیرمنتظر،‌ در هر زمانی امکان دارد رخ بده

نانوخمیری که عمر باتری یون لیتیم را افزایش می‌دهد

یک ایرانی تبار مدیرعامل اوبر شد

هیات مدیره شرکت اوبر دارا خسروشاهی، مدیرعامل شرکت مسافرتی اکسپیدیا را به مدیرعاملی این شرکت برگزی

نانوفوم فلزی برای ذخیره گاز هیدروژن

محققان دانشگاه کالیفرنیا به تازگی روشی نوین برای ساخت نانوفوم هایی ازجنس پالادیوم با چگالی پایین

تشریح اقدامات دولت برای ارتقای بهره‌وری انرژی در صنعت ساختمان

مرکز توسعه و سیاست‌های‌راهبردی وزارت راه و شهرسازی در گزارشی جامع اقدامات دولت را برای ارتقای بهر

دکتر سبوحی :مصرف انرژی در کشور نیازمند مدیریت است

Waste Heat Recovery بازيافت حرارت

Waste Heat Recovery:
Technology and Opportunities in U.S. Industry

شبیه سازی سیستم مبدل انرژی بادی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز سیستم مبدل انرژی نیروگاه بادی شدند که

قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

شرکت ملی نفت آماده تکرار تحریم‌ها نمی‌شود

پلاتس به نقل از معامله‌‌گران، کارگزاران و مالکان کشتی نوشت: در صورت وضع مجدد تحریم‌هایی که صنعت ن

سيستم پايش سوخت و محاسبه راندمان نيروگاه بصورت آنلاين (Online)

مديريت انرژي در شهرك شهيد محمد منتظري شركت پالايش نفت اصفهان


با افزایش بار سرمایشی پیک بار از شب به روز انتقال یافت