شهرک ۵۰۰میلیارد دلاری عربستان برای رهایی از نفت

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز سه‌شنبه (۲۴ اکتبر/ دوم آبان) از یک پژوه عظیم شهرک‌سازی موسوم به نئوم (Neom) پرده‌برداری کرد. پروژه نئوم بخشی از برنامه کلان «چشم‌انداز ۲۰۳۰» عربستان برای کاهش اتکاء این کشور به درآمدهای نفتی است.

 

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از پروژه عظیم ایجاد یک شهرک ویژه با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری پرده‌برداری کرد. بخش‌‌هایی از این پروژه در خاک کشورهای مصر و اردن ساخته خواهد شد.

 

به گزارش شبکه العربیه، نزدیک به دولت عربستان، پروژه نئوم در پی جذب سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و دولتی است و پیش‌بینی شده که در سال‌های آینده با جذب سرمایه‌‌گذاران محلی و جهانی و همچنین از طریق صندوق ذخیره ملی دولتی عربستان، بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری شود.

ولیعهد عربستان در مراسم افتتاح این پروژه گفت، در منطقه نئوم روی ۹ بخش سرمایه‌گذاری تخصصی خواهد شد که با آینده تمدن انسان در ارتباط هستند. به گفته محمد بن سلمان، این ۹ بخش شامل «آینده آب و انرژی، آینده حمل و نقل، آینده بیوتکنولوژی، آینده غذا، آینده دانش‌های فنی و دیجیتال، آینده صنایع پیشرفته، آینده رسانه‌ها و تولیدات رسانه‌ای، آینده سرگرمی و آینده زندگی» هستند.

به گفته ولیعهد عربستان، بخش «آینده زندگی»، بخش اصلی و اساسی برای دیگر زمینه‌ها به شمار می‌رود. این سرمایه‌گذاری‌ها با هدف انگیزش و متنوع کردن اقتصاد، توانمندسازی صنایع، نوآوری و تحرک‌بخشی به صنایع محلی انجام می‌شود. این پروژه همچنین از خروج دارایی و سرمایه‌های عربستان به خارج جلوگیری خواهد کرد.

در گزارش العربیه آمده است، منطقه اجرای این پروژه ویژگی‌های مهمی دارد که اصلی‌ترین آنها موقعیت سوق‌الجیشی آن است که محل تلاقی  قاره‌های آسیا، آفریقا، اروپا، آمریکا و جهان عرب است. این منطقه در شمال غرب عربستان سعودی واقع شده و ۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.

بیش از ۴۸۰ کیلومتر از سواحل خلیج عقبه و دریای سرخ در این پروژه جای خواهد گرفت. بخش‌‌هایی از این پروژه در خاک کشورهای مصر و اردن ساخته خواهد شد و اولین منطقه ویژه خواهد بود که سه کشور را در بر می‌گیرد. بخش عمده پروژه نئوم در ساحل دریای سرخ احداث می‌شود، جایی که حدود ۱۰ درصد تجارت جهانی از آن مسیر عبور می‌کند.

موضوعات مقاله

اقیانوس‌ها میزبان نسل جدید تجدیدپذیرها

وقتی به انرژی‌های تجدیدپذیر می‌اندیشیم در ابتدا نور آفتاب و انرژی‌های باد به ذهنمان می‌رسد.

APPLIED COMBUSTION

Today’s world requires that undergraduate engineering education produce graduates having a broad

سرمایه‌گذاری بزرگ BP در انرژی خورشیدی

کاتالیست بنزین استاندارد در داخل تولید شد

موافقت زنگنه با مدل قراردادی فلات

به گزارش  انرژی امروز، حمید بورد صبح امروز (۲۶ شهریور ماه) در آیین سی و هفتمین سالگرد تاسیس شرکت

آزمون استخدامی وزارت نفت در سال جاری برگزار نمی شود/ اعلام نحوه دریافت وجوه ثبت نامی

وزارت نفت در آزمون استخدامی تکالیف قانونیش را انجام دهد

نماینده مردم اندیمشک در مجلس  در واکنش به این که شایسته سالاری با اجرای آنچه در این نامه هاست، چق

استاندارد صنعت کاشی

.

احداث نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در اردکان

برگزاري سمينار آموزشي روشهاي نوين نشت يابي و كاهش انتشار در مجتمع گاز پارس جنوبي

سیستم BMS در ساختمان

تحکیم روابط روسیه و عربستان با LNG

آغاز به‌روزرسانی و بازتوانی 13 نیروگاه بخار/افزایش راندمان نیروگاهی تا 51 درصد

بررسی گزارش آلودگی هوا در کمیسیون اصل نود

افزایش درآمد ۱۸۰ میلیون دلاری از مخزن مشترک گازی

به گزارش خبرنگار نفت و گاز «انرژی امروز»، محمد شفیع مؤذنی گفت: در سالیان اخیر یکی از دغدغه‌های مس