انتقال تجربه آلمان به ایران برای توسعه انرژی پاک

به‌گزارش انرژی امروز، حمیدرضا تشیعی، رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی وزارت نیرو در نخستین کمیته مشترک ایران و آلمان اظهار داشت: ایران و آلمان از سال ها پیش روابط دو جانبه بسیار خوبی با یکدیدگر داشته اند و این امر به نوعی در میزان مبادلات اقتصادی و تجاری کشور خود را نشان می دهد.

 

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی وزارت نیرو گفت: برگزاری کمیته مشترک بین مسولان وزارت انرژی و اقتصاد آلمان با وزارت نیرو ایران می تواند نقش بسیار مهمی در تعمیق این روابط و تبادل تجربات داشته باشد.

 

وی افزود: برگزاری این کمیته مشترک بین مسولان وزارت انرژی و اقتصاد آلمان با وزارت نیرو می تواند نقش بسیار مهمی در تعمیق این روابط و تبادل تجربات داشته باشد.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو همواره در طی این سال ها نگاهی مثبت به توسعه روابط با کشور آلمان داشته و همواره سعی کرده از تجربیات بسیار خوب این کشور در زمینه توسعه انرژی بویژه انرژی های نو بهره ببرد.

تشیعی ادامه داد: وزارت نیرو براساس برنامه ششم توسعه بنا دارد تا سال ۲۰۲۵ ظرفیت فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر کشور را به ۵ هزار مگاوات برساند و این امر می تواند زمینه خوبی برای تعمیق روابط دو کشور باشد.

وی تاکید کرد: همچنین در ایران بسته های تشویقی بسیار خوب و نرخ های تضمینی جذابی برای سرمایه گذاران و تولید کنندگان خارجی وجود دارد که براساس قراردادهای موجود تا ۲۰ سال ادامه خواهد داشت.

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی وزارت نیرو خاطر نشان کرد: براساس برآوردهای موجود ایران دلیل تابش نور افتاب در بیشتر ایام سال و وجود بادهای بسیار مناسب در برخی از نقاط کشور از ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه نصب و تولید انرژی های نو در کشور برخوردار است.

وی گفت: همچنین ایران از نظر ظرفیت کلی تولید برق از جایگاه بسیار خوبی در جهان و رتبه اول خاورمیانه برخوردار است که این امر می تواند به نوعی بیانگر توانایی و ظرفیت های این صنعت در کشور باشد.

تشیعی در پایان تاکید کرد: امیدوارم این نشست ها تداوم داشته باشد و بتواند زمینه همکاری های بیشتر فی‌مابین دو کشور در زمینه توسعه انرژی در کشور را فراهم کند.

همچنین در ادامه این نشست ارسلا بُراک، معاون بین الملل وزارت انرژی و اقتصاد آلمان نیز اظهار کرد: روز گذشته نیز صحبت ای بسیار خوبی با مسوولان وزارت نفت ایران داشتیم و امروز نیز این نشست را با وزارت نیرو داریم، امیدوارم این نشست ها بتواند بستر مناسبی برای توسعه روابط دو کشور در زمینه انرژی فراهم کند.

وی افزود: امروز بحث توسعه انرژی های نو از جایگاه بسیار مهمی در استراتژی توسعه انرژی آلمان برخوردار است و ما در طرح موسوم به «طرح تحول اقتصادی کشور» اهداف بسیار بزرگی برای توسعه این بخش پیش بینی کردیم.

وی تصریح کرد: هدف آلمان این است که تا سال ۲۰۵۰ سهم انرژی های نو از تولید برق در کشور را به ۸۰ درصد و سهم مصرف آن را به ۶۰ درصد از کل مصرف برق کشور برساند.

براک تاکید کرد: برنامه ما تأمین انرژی پایدار در کشور آلمان و ایفای نقش جدید در کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه از محل مصرف انرژی در جو است.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد در ایران نیز برنامه های بسیار خوبی برای توسعه این انرژی ها وجود دارد و ما مفتخریم اعلام کنیم که در این زمینه از تجربیات بسیار خوبی برخورداریم و حاضریم آن را در اختیار شرکت های ایرانی قرار دهیم.

معاون امور بین الملل وزارت انرژی و اقتصاد آلمان تصریح کرد: ایران در این زمینه از سیاست ها و بسته های بسیار خوبی برخوردار است و این امر می تواند نقش مهمی در جذب سرمایه گذاران خارجی ایفا کند.

هچنین وی در پایان با اشاره به سایر بخش‌های انرژی در کشور تاکید کرد: آلمان از تکنولوژی بسیار خوبی در زمینه تولید و انتقال برق نیز برخوردار است که می تواند آن ها را در اختیار شرکای ایرانی قرار دهد.

موضوعات مقاله

تقاضا برای استفاده از گاز طبیعی رو به افزایش است

آغاز همکاری سه جانبه ایران، عراق و ایتالیا در امور بازرگانی

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق از همکاری سه جانبه ایتالیا، ایران و

خانه‌های شناور با بام خورشیدی

پژوهشگران موفق به ساخت خانه ای شناور شدند که برق تولیدی از طریق پنل‎های خورشیدی با مساحت ۶۰ متر م

بررسی اساسنامه شرکت ملی گاز ایران در مجلس

تدوین نقشه راه بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت کاشی کشور

آمادگی ایران برای ارایه تجربه تحریم به ونزوئلا

به گزارش انرژی امروز، اسحاق جهانگیری ظهر امروز(جمعه) به وقت محلی در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشور

شرکت ملی گاز؛ تقابل وظایف حاکمیتی و منابع مالی

استاندارد صنعت کاشی

.

دوازدهمین همایش بین المللی انرژی برگزار می‌شود

توتال، چراغ خاموش جلو می‌رود

زباله سوزی علت اصلی آلودگی هوای تهران است

تاثیر منفی آلودگی هوا در تولید انرژی خورشیدی

پژوهش‌های جدید محققان دانشگاه دوک نشان می‌دهد که افزایش ذرات معلق موجود در هوا، میزان برق تولیدی

مصرف برق به وضعیت هشدار رسیده

شفاف نبودن آمار و اطلاعات، ریشه اصلی ابهام درباره رتبه ایران در «مدیریت منابع آب»

چشم‌انداز فروپاشی توافق نفتی