گامی نوین در راستای توسعه صنعت نانوالکترونیک

به گزارش انرژی امروز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه ملی سنگاپور موفق شدند مبدلی بسازند که مسیر ساخت تراشه‌های نانومقیاس قدرتمند را هموار می‌کند. این فناوری می‌تواند نیاز رو به رشد صنعت نانوالکترونیک را برای کاهش ابعاد تراشه و بهبود عملکرد، پاسخ دهد.


اخبار فناوری انرژی

پژوهشگران موفق به ساخت مبدل پلاسمونیک الکترونیکی شدند که می‌تواند الکترون را به پلاسمون تبدیل کند. ۴ پتنت از خروجی این پروژه به‌دست آمده که در حال طی مراحل ثبت است.

 

ادوات الکترونیکی پیشرفته از فتونیک بهره‌مند هستند که در آن از فوتون برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. اما ابعاد فوتون بسیار بزرگ بوده و برای استفاده در نانوالکترونیک مناسب نیست. پلاسمون به امواج الکترونی گفته می‌شود که در سطح فلزات ایجاد می‌شود، امواجی که در اثر تابش فوتون به سطح فلز به‌وجود می‌آید. از پلاسمون می‌توان برای توسعه نانوالکترونیک استفاده کرد. پلاسمون‌ها با سرعت نور حرکت می‌کنند و در عین حال ابعاد بسیار کوچکی نیز دارند، این ویژگی‌ها موجب شده تا گزینه مناسبی برای استفاده در نانوالکترونیک باشند. هر چند تلاش‌های انجام شده تا کنون با موفقیت‌های کمی توام بوده است.

برای حل این مشکل محققان مبدلی اختراع کردند که می‌تواند از پلاسمون‌ها برای پردازش اطلاعات و انتقال داده‌ها در نانوالکترونیک استفاده کند. نتایج این پژوهش محققان در نشریه Nature Photonics به چاپ رسیده است.

معمولا پلاسمون‌ها در دو حالت برانگیخته می‌شوند، برای این که بتوان سیگنال‌های الکتریکی را در یک مرحله به سیگنال‌های پلاسمونیک تبدیل کرد و بالعکس، محققان این پروژه از روشی به نام تونل‌زنی استفاده کردند که در آن الکترون‌ها از یک الکترود به الکترود دیگر مهاجرت می‌کنند. محققان در این روش تنها در یک مرحله و بی‌نیاز از منبع نور، موفق به تبدیل الکترون به پلاسمون در محیط آزمایشگاهی شدند. کارایی این تبدیل بسیار بیشتر از روش‌های پیشین است. این مبدل پلاسمونیک-الکترونیک تقریبا ۱۰ هزار برابر کوچکتر از قطعات نوری است به طوری که می‌تواند در ادوات مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این گروه تحقیقاتی پتنت‌های مربوط به این مبدل را آماده کرده به طوری که قرار است ۴ پتنت از نتایج این پروژه به‌دست آمده و به‌ثبت برسد.

 

موضوعات مقاله

افزایش سهم سوخت‌های زیستی در اروپا و آمریکا

بهینه سازی مصرف موتورهای الکتریکی

نسل جدید شیشه های مات شونده برقی

دانشمندان موفق به توسعه نسل جدید شیشه های رنگی هوشمندی شده اند که در آن علاوه بر قابلیت ایجاد سای

قرارداد ۸۰۰ میلیون یورویی فلات قاره و صنایع فراساحل امضا شد

به گزارش انرژی امروز، این قرارداد نخستین قرارداد جذب سرمایه در شرکت نفت فلات قاره ایران و همچنین

۵ عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت نفت در سال آینده

۲۰۱۸، سال ثبات بازار پتروشیمی

۲۰۱۸، سال ثبات بازار پتروشیمی

خورشید همدان انرژی زا می‌شود

موج افزایش قیمت نفت در راه است

عضو کمیسیون انرژی مجلس، تصریح کرد: سیاست های اتخاذ شده توسط آمریکا برای تولید نفت و کارشکنی و اعم

نسل جدید نانوفیلترهای تصفیه کننده هوا

شرکت «Molekule» اخیرا موفق به توسعه نانوفیلتری شده است که بجای به دام اندازی ذرات آلاینده هوا در

ماجرای قرارداد با نروژی‌ها برای ساخت نیروگاه/ دولتی بودن قرارداد تکذیب شد

نامه رئیس کمیسیون انرژی مجلس به لاریجانی برای پیگیری چالش تجدیدپذیر‌ها

آلمان‌ها از زباله ایرانی برق تولید می‌کنند

در حالی که ایران از معضل زباله‌های انباشته شده در سطح شهرها بالاخص کلان شهرهای خود رنج می‌برد، آل

انتخاب ایران به عنوان پایتخت پایداری

ساخت نیروگاه فراساحلی بادی