گاز طبیعی، کلید پیشرفت انرژی‌های نو

انرژی های نو روز به روز در حال رشد و پیش رفت هستند؛ کارشناسان به اتفاق معتقدند که روزی جای انرژی های فسیلی را انرژی های بادی و خورشیدی خواهند گرفت.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، انرژی بادی در حال حاضر بزرگترین تکنولوژی تجدیدپذیر موجود در کشور آمریکا و همچنین در اروپا به شمار می رود. این درحالی است که انرژی تولید شده از باد به تازگی توانست جای زغال سنگ را در رتبه دوم بزرگترین منبع تولید انرژی در این قاره را بگیرد.

رشد و پیشرفت سریع انرژی بادی سود زیادی برای کشورهای پیشرفته برای رسیدن به تعهدات محیط زیستی همانند قرارداد پاریس یا اهداف ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا داشته است؛ اما انرژی بادی و خورشیدی مشکلات خاص خود را نیز دارند.

مشکل عمده انرژی بادی و خورشیدی تناوب آنهاست. نیروگاه های بادی و خورشیدی تنها در زمان های خاصی قادرند انرژی تولید کنند و به عنوان مثال در زمان های نبود باد و خورشید کارایی این نیروگاه ها به صفر می رسد. آمار نشان می دهد که به طور میانگین توربین های بادی در عمر مفید خود تنها ۳۶ درصد بازدهی دارند. این حقایق بیان گر این است که برای تکمیل و افزایش بازدهی توربین ها و سلول های خورشیدی نیاز به استفاده از یک انرژی «پشتیبان» خواهیم داشت.

در بسیاری از مواقع این انرژی پشتیبان از گاز طبیعی تامین می شود. گاز طبیعی دارای ظرفیت بسیار زیادی در جهان است و انرژی بدون رقیب دنیا لقب گرفته است. این ظرفیت بالا باعث می شود که گاز طبیعی نوسانات موجود در نیاز به انرژی در زمان های مختلف را به خوبی پوشش دهد. این درحالی است که نیروگاه های گازی  قابلیت تطبیق بسیار خوبی نیز برای جبران کمبودهای نوسانی انرژی های بادی و خورشیدی دارند. برق تولیدی از گاز طبیعی به عنوان «پشتیبان» اصلی انرژی نو در مسیر پیشرفت خواهد بود.

همان طور که بازار انرژی بادی و خورشیدی رو به افزایش می رود؛ میزان سوختی که برای پشتیبانی آن ها لازم است نیز افزایش می یابد. این اتفاق باعث می شود که در میان مدت سرنوشت انرژی نو و گاز طبیعی به یکدیگر گره خورده باشد.

اخیرا در پژوهشی مرتبط، محققان دانشگاه کویینز به بررسی گسترده فاکتورهای اقتصادی و تکنیکی ای پرداختند که روی انرژی بادی و گاز طبیعی تاثیر مستقیم دارند. در این پژوهش آن ها به توصیف رابطه ای پرداختند که به نقل از نوسیندگان این مقاله تا به امروز عمیقا از آن چشم پوشی شده است. این پژوهشگران تحلیل می کنند که گاز طبیعی مهمترین کلید رشد و ترقی انرژی بادی در سالیان آتی خواهد بود.

در پژوهش دیگری که مرکز ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا منتشر کرده است، محققان به رابطه نزدیک انرژی نو و گاز طبیعی در ۲۶ کشور دنیا اشاره می کنند. محققان در نتیجه گیری خود تاکید می کنند که برای رسیدن به اهداف محیط زیستی و کاهش آلایندگی، استفاده از گازطبیعی به عنوان مکمل انرژی بادی و خورشیدی امری ضروری و اجتناب ناپذیر خوهد بود.

گاز طبیعی پشتیبان به زودی در ترکیبی جدید با انرژی بادی و یا خورشیدی به شکل نیروگاه های دوگانه سوز عرضه می شود. نیروگاه های دوگانه سوز توسعه یافته جنرال الکتریک در ترکیه نیز به خوبی بیانگر این موضوع است.

با وجود تطبیق بسیار خوب انرژی نو و گاز طبیعی، جای پیشرفت برای این دو متحد انرژی وجود دارد. سازمان بین المللی انرژی با وجود تاکید بر اهمیت جایگاه گاز طبیعی برای رشد و ترقی انرژی نو، بیان می کند که این پشتیبانی تنها باید در زمان های محدود و خاص مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا تهیه ابزار و تجهیزات لازم برای ذخیره گاز طبیعی از انعطاف پذیری پایینی برخوردارند و درنهایت گران تمام می شوند. از طرفی با رشد انرژی نو و کاهش تولید گاز طبیعی، این سوخت فسیلی به تدریج گران خواهد شد.

با تمام تحلیل های انجام شده درباره رابطه این گاز طبیعی و منابع تجدیدپذیر، کارشناسان پیشبینی می کنند که انرژی تولید شده از گاز طبیعی تا سال ۲۰۴۰ از ۲۲ درصد به ۲۸ درصد و انرژی های تجدیدپذیر از ۲۲ درصد فعلی خود به ۲۹ در صد تا ۲۰۴۰ رشد خواهند کرد. این ارقام بدین معنی است که گاز طبیعی در کنار انرژی های نو در آینده منابع اقتصادی انرژی به شمار خواهند رفت.

موضوعات مقاله

موتور های هوای فشرده

استفاده از هوای فشرده به عنوان منبع انرژی، قدمتی بیش از یک قرن دارد.

پرتال جامع انرژي شركت آسياوات و وب سايت جديد اين شركت راه اندازي شد.

خاموشی‌های تهران به حداقل‌ می‌رسد

کامبیز ناظریان افزود: با توجه به اینکه در چند روز اخیر در تهران شاهد افزایش دما بودیم و به طور هم

آغاز کار اولین کشتی برقی چین

ساخت جاده توسط ضایعات حفاری!

شرکت روسی ODMCoin به تازگی واحدهای متحرکی را طراحی کرده که ضایعات و خرده‌های حفاری جداشده از سیال

کمبود ۱۳۰۰ مگاواتی برق در شمال

ENERGY EFFICIENT ENVIRONMENTAL CONTROL IN THE GLASS INDUSTRY

This section provides a general overview of glass manufacture in the UK.

ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به ۷۰۰ مگاوات می‌رسد

طرح تحقیقاتی سابا در جشنوارۀ خوارزمی رتبۀ دوم را کسب کرد

انتقاد شدید صادق زاده از عدم پرداخت سهم انرژی های تجدیدپذیر کشور

سرویس صنعت برق نیوز: رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر  در پنجمین کنفرانس انرژی های بادی گفت: عدم ب

نیروگاه های آبی

نیرو گاه های آبی انرِژی ذخیره شده آب در ارتفاع بالا را با استفاده از توربین های آبی به انرژی الکت

مديريت نشتي مخازن storage tank emission management

آغاز دوران انقراض موتورهای درون‌سوز؟

برای ۳۰ لیتر بنزین ۴۰ هزار تومان پول می‌گیرند!

تولید الکتریسیته از الیاف نانوکربنی

به گزارش "انرژی امروز" به نقل از ستاد ویژه فناوری نانو، این تیم تحقیقات بین‌المللی الیافی ساختند