گاز طبیعی، کلید پیشرفت انرژی‌های نو

انرژی های نو روز به روز در حال رشد و پیش رفت هستند؛ کارشناسان به اتفاق معتقدند که روزی جای انرژی های فسیلی را انرژی های بادی و خورشیدی خواهند گرفت.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، انرژی بادی در حال حاضر بزرگترین تکنولوژی تجدیدپذیر موجود در کشور آمریکا و همچنین در اروپا به شمار می رود. این درحالی است که انرژی تولید شده از باد به تازگی توانست جای زغال سنگ را در رتبه دوم بزرگترین منبع تولید انرژی در این قاره را بگیرد.

رشد و پیشرفت سریع انرژی بادی سود زیادی برای کشورهای پیشرفته برای رسیدن به تعهدات محیط زیستی همانند قرارداد پاریس یا اهداف ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا داشته است؛ اما انرژی بادی و خورشیدی مشکلات خاص خود را نیز دارند.

مشکل عمده انرژی بادی و خورشیدی تناوب آنهاست. نیروگاه های بادی و خورشیدی تنها در زمان های خاصی قادرند انرژی تولید کنند و به عنوان مثال در زمان های نبود باد و خورشید کارایی این نیروگاه ها به صفر می رسد. آمار نشان می دهد که به طور میانگین توربین های بادی در عمر مفید خود تنها ۳۶ درصد بازدهی دارند. این حقایق بیان گر این است که برای تکمیل و افزایش بازدهی توربین ها و سلول های خورشیدی نیاز به استفاده از یک انرژی «پشتیبان» خواهیم داشت.

در بسیاری از مواقع این انرژی پشتیبان از گاز طبیعی تامین می شود. گاز طبیعی دارای ظرفیت بسیار زیادی در جهان است و انرژی بدون رقیب دنیا لقب گرفته است. این ظرفیت بالا باعث می شود که گاز طبیعی نوسانات موجود در نیاز به انرژی در زمان های مختلف را به خوبی پوشش دهد. این درحالی است که نیروگاه های گازی  قابلیت تطبیق بسیار خوبی نیز برای جبران کمبودهای نوسانی انرژی های بادی و خورشیدی دارند. برق تولیدی از گاز طبیعی به عنوان «پشتیبان» اصلی انرژی نو در مسیر پیشرفت خواهد بود.

همان طور که بازار انرژی بادی و خورشیدی رو به افزایش می رود؛ میزان سوختی که برای پشتیبانی آن ها لازم است نیز افزایش می یابد. این اتفاق باعث می شود که در میان مدت سرنوشت انرژی نو و گاز طبیعی به یکدیگر گره خورده باشد.

اخیرا در پژوهشی مرتبط، محققان دانشگاه کویینز به بررسی گسترده فاکتورهای اقتصادی و تکنیکی ای پرداختند که روی انرژی بادی و گاز طبیعی تاثیر مستقیم دارند. در این پژوهش آن ها به توصیف رابطه ای پرداختند که به نقل از نوسیندگان این مقاله تا به امروز عمیقا از آن چشم پوشی شده است. این پژوهشگران تحلیل می کنند که گاز طبیعی مهمترین کلید رشد و ترقی انرژی بادی در سالیان آتی خواهد بود.

در پژوهش دیگری که مرکز ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا منتشر کرده است، محققان به رابطه نزدیک انرژی نو و گاز طبیعی در ۲۶ کشور دنیا اشاره می کنند. محققان در نتیجه گیری خود تاکید می کنند که برای رسیدن به اهداف محیط زیستی و کاهش آلایندگی، استفاده از گازطبیعی به عنوان مکمل انرژی بادی و خورشیدی امری ضروری و اجتناب ناپذیر خوهد بود.

گاز طبیعی پشتیبان به زودی در ترکیبی جدید با انرژی بادی و یا خورشیدی به شکل نیروگاه های دوگانه سوز عرضه می شود. نیروگاه های دوگانه سوز توسعه یافته جنرال الکتریک در ترکیه نیز به خوبی بیانگر این موضوع است.

با وجود تطبیق بسیار خوب انرژی نو و گاز طبیعی، جای پیشرفت برای این دو متحد انرژی وجود دارد. سازمان بین المللی انرژی با وجود تاکید بر اهمیت جایگاه گاز طبیعی برای رشد و ترقی انرژی نو، بیان می کند که این پشتیبانی تنها باید در زمان های محدود و خاص مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا تهیه ابزار و تجهیزات لازم برای ذخیره گاز طبیعی از انعطاف پذیری پایینی برخوردارند و درنهایت گران تمام می شوند. از طرفی با رشد انرژی نو و کاهش تولید گاز طبیعی، این سوخت فسیلی به تدریج گران خواهد شد.

با تمام تحلیل های انجام شده درباره رابطه این گاز طبیعی و منابع تجدیدپذیر، کارشناسان پیشبینی می کنند که انرژی تولید شده از گاز طبیعی تا سال ۲۰۴۰ از ۲۲ درصد به ۲۸ درصد و انرژی های تجدیدپذیر از ۲۲ درصد فعلی خود به ۲۹ در صد تا ۲۰۴۰ رشد خواهند کرد. این ارقام بدین معنی است که گاز طبیعی در کنار انرژی های نو در آینده منابع اقتصادی انرژی به شمار خواهند رفت.

موضوعات مقاله

منتظر افزایش قیمت بنزین باشیم؟

متن کامل قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاي نظام مالی کشور

تحریم‌های جدید تاثیری در روند کار وزارت نیرو ندارد

ساختمان‌های هوشمند؛ کلید کاهش مصرف انرژی

اولین دانش آموخته رشته مهندسی ساختمان‌های هوشمند در کشورمان با اشاره به کاهش تولید گازهای گلخانه‌

کاتالیستی ارزان برای تبدیل متان و CO2 به سوخت مفید

دانشمندان موفق به توسعه کاتالیستی پیشرفته و ارزان بر پایه فلز نیکل شدند که قادر است گازهای آلایند

پرتال جامع انرژي شركت آسياوات و وب سايت جديد اين شركت راه اندازي شد.

نبرد آمازون با گوگل بر سر تجدیدپذیرها

حتی در دوران زمانه تاکید دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده بر زغال سنگ، توسعه دهنده‌های انرژی‌

فرصت ۶۰ روز توتال برای مذاکره با آمریکا

با حضور معاون اول رئیس جمهوری ،یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست افتتاح شد

به گزارش شانا، یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست لحظاتی پیش و با حضور اسحاق جهانگیری،

طرح تحقیقاتی سابا در جشنوارۀ خوارزمی رتبۀ دوم را کسب کرد

همایش تجهیزات و مواد آزمایشگاهی صنعت نفت

سومین همایش تجهیزات و مواد آزمایشگاهی صنعت نفت ایران ۱ و ۲ آذرماه سال‌جاری با هدف معرفی تکنولوژی

خودروهای برقی؛ فرصتی برای تولیدکنندگان گاز

به گزارش خبرنگار «انرژی امروز»، محمدحسین عادلی امروز در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با اشاره ب

فراموشی سدهای ۵۰ ساله

درمیان هیاهوی بسیار برای هیچ و گفتمان های بی فایده ی نه چندان کارشناسی چندسال گذشته در مخالفت با

ساخت فناوری دستگاه‌های خودشارژ با الهام از مارماهی

مطالعات مهندسي تبديل نيروگاه گازي 125 مگاواتي به نيروگاه سيكل تركيبي توسط شركت مهندسي آسياوات انجام پذيرفت