خانه‌های شناور با بام خورشیدی

پژوهشگران موفق به ساخت خانه ای شناور شدند که برق تولیدی از طریق پنل‎های خورشیدی با مساحت ۶۰ متر مربع در بام آن تولید می‌شود.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش انرژی امروز، با گرم شدن روز افزون دمای کره زمین و بالا آمدن سطح آب دریاها، شرایط زندگی ما نیز دستخوش تغییرات فراوانی می شود. شرکت «Ecoflolife»  یک شرکت انگلیسی است که خانه شناور به نام «Waternest 100» را به مرحله تولید رسانده و سال ها زمان صرف کرده تا خانه ای بسازد که مصرف انرژی پایینی داشته و با شرایط رو به تغییر این کره خاکی نیز همخوانی داشته باشد.

۹۸ درصد از ساختار این خانه از مواد برگشت پذیر استفاده شده است ضمن بیان این نکته که سقف آن به طور کامل از سلول های خورشیدی تشکیل شده است. این خانه که ۹۲ متر مربع مساحت دارد از چوب و آلومینیوم بازیافتی ساخته شده است. برق تولیدی از طریق پنل‎های خورشیدی با مساحت ۶۰ متر مربع در بام آن تولید می شود. پنل‎های خورشیدی از نوع مات «Amorphous»  هستند، که شکل آن با سقف منحنی شکل ساختمان نیز مطابقت دارد. توان کل این پنل‎ها ۴ کیلووات است.

 علاوه بر این، یک سیستم تهویه کوچک با مصرف انرژی کم و هزینه پایین سرویس و نگهداری با سیستم کنترل درجه حرارت خودکار برای تنظیم هوا استفاده شده است. با استفاده از انرژی ذخیره شده خورشیدی در طول روز، نمای این خانه در شب روشنایی خیره کننده‎ای دارد «Waternest 100»  را می توان در امتداد رودخانه ها، دریاچه ها و مناطق دریایی با آب‎های آرام قرار داد.

احداث نیروگاه های خورشیدی کوچک منازل در کشورمان نیز در حال انجام است از آنجایی که بازار ایجادشده در کسب و کار حوزه انرژی های تجدیدپذیر در اثر اجرایی شدن این سیاست دولت، می تواند فضای بسیار مناسبی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان در طراحی و احداث نیروگاه، ساخت تجهیزات و خدمات پس از فروش، ایجاد کند.

به منظور تشویق توسعه دانش فنی و طراحی بومی و حمایت از ساخت داخل، در سال ۹۵ کارگروهی متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری جهت تدوین دستورالعمل ماده ۶  آیین نامه اجرایی ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی تشکیل شد که بر اساس آن، نرخ پایه قیمت خرید تضمینی برق برای نیروگاه های غیردولتی برخوردار از دانش فنی، طراحی و ساخت داخل، می تواند حداکثر تا ۳۰ درصد افزایش یابد. این دستورالعمل سال گذشته توسط کارگروه تدوین و برای ابلاغ به وزارت نیرو ارسال گردیده و بزودی عملیاتی خواهد شد.

موضوعات مقاله

پیک شبانه مصرف برق از پیک روزانه پیشی گرفت

مصرف برق در روز گذشته بیشتر ناشی از استفاده از وسایل الکتریکی در ساعات اولیه شب بوده و میزان مصرف

انعقاد قرارداد ساخت ۲ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

نفس بکشید تا برق تولید شود!

۱۰۰۰مگاوات برق تجدیدپذیر ۴۰۰۰ شغل ایجاد می‌کند

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق از راه اندازی مرکز آموزش انرژی های تجدیدپذیر در

قیمت آب و برق واقعی می شود؛ نه گران/ سدسازی مساله جدیدی نیست

آخرین یافته‌ها در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات

نخستین کنفرانس آخرین یافته‌ها و تجربیات در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات در ۱۷ و ۱۸ مهرماه ۱۳۹۶

نام یک ایرانی، بین ۱۰۲ استعداد برتر سال دنیا

مميزی انرژی در شهرک مسکونی ولی عصر (عج) کارخانه چوب و کاغذ ايران(چوکا)

نیروی برق

بیشتر نیروگاه‌های برق-آبی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی پتانسیل آب پشت یک سد تامین می‌کنند

مطالعات طراحي سيستم خنك كن هيبريد در دو نيروگاه بخار كشور كه با محدوديت توليد توان بواسطه تامين منابع آب مواجه بودند توسط شركت مهندسي آسياوات انجام پذيرفت

بانک دولتی بی‌پی‌آی فرانسه به ایران می‌آید

بانک دولتی بی‌پی‌آی فرانس اعلام کرده که اعتبار پروژه‌های شرکت‌های فرانسوی در ایران را از سال ۲۰۱۸

با فقر نمی‎توان محیط زیست را حفظ کرد

رییس سازمان حفاظت محیط‎ زیست در دولت دوازدهم را عموم کارشناسان حوزه کشاورزی به عنوان یک فرد توسعه

دومین جلسه شورای سیاستگذاری کنفرانس رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی

بزرگترین تامین مالی در بورس انرژی انجام شد

راکتورهای جدید هسته‌ای؛ کوچک و کم‌خطر

به گزارش خبرنگار «انرژی امروز» به نقل از سی ان بی سی، خوزه ریس،  یکی از ایده پردازان این طرح در گ