برنامه وزارت نفت برای واگذاری مدیریت بهره‎برداری تاسیسات

به گزارش انرژی امروز به نقل از وزارت نفت، حبیب‎الله بیطرف صبح امروز (سه شنبه) در آیین افتتاح دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات)، ضمن تسلیت ضایعه درگذشت بسیاری از هموطنانمان در استان کرمانشاه، به برنامه بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: این برنامه در چهار مرحله دنبال می‎شود که مرحله نخست به مطالعه، صورت‎برداری و تحلیل وضعیت موجود تاسیسات از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد.


اخبار صنعت نفت

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادست صنعت نفت و واگذاری مدیریت بهره‎برداری برخی از تاسیسات را از اهم برنامه‎های وزارت نفت در مسیر ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات برشمرد.

 

وی افزود: در مرحله دوم، مطالعه مفهومی عملکرد تاسیسات و طراحی پایه تاسیسات بهینه از سوی مشاور مادر بین‎المللی و در مرحله سوم، طراحی جزئیات هر یک از تاسیسات بر اساس طراحی پایه از سوی مشاوران ایرانی انجام می‎شود و مرحله چهارم هم به برگزاری مناقصات پروژه‎های بازسازی و نوسازی از سوی پیمانکاران ایرانی اختصاص می‎یابد.

بیطرف گفت: پیش بینی می شود پس از گذراندن این چهار مرحله، عملیات اجرایی پروژه‌های بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی از ابتدای سال ٩٨ آغاز شود.

وی برنامه واگذاری مدیریت بهره‎برداری تاسیسات را به عنوان یکی دیگر از برنامه‎های اساسی وزارت نفت به منظور ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات مورد اشاره قرار داد و با بیان این‎که هدف این است در بخش مدیریت بهره‎برداری از دانش روز دنیا برخوردار شویم، افزود: نیروگاه رودشور، الگوی خوبی در این زمینه است به‎طوری‌که شرکت زیمنس از همان ابتدا مدیریت بهره‎برداری نیروگاه را هم در اختیار گرفت و به این ترتیب در این نیروگاه با سیستمی مبتنی بر استانداردهای کیفی روبه‌رو هستیم.

نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی راهگشاست

وی به ارتقای اداره کل راهبری نظام نت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به اداره کل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی اشاره کرد و افزود: تدوین برنامه آموزشی برای ارتقای توانمندی بهره‎برداران بر اساس استانداردهای نت، تدوین دستورالعمل‎های اجرایی برای استقرار تدریجی نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت‌های عملیاتی، تدوین استانداردهای ذیربط با مشارکت سازمان استاندارد در سطح ملی، تهیه شیوه‎نامه ارزیابی و اعطای صلاحیت مشاوران نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی، سیاستگذاری، برنامه‎ریزی، هدایت و استقرار سامانه‎های نرم‎افزاری یکپارچه مدیریت دارایی‎های فیزیکی و انجام مطالعات بهبود و ارتقای ساختار و سازمان برای نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی از دیگر برنامه‎های وزارت نفت به منظور بهبود نظام نگهداری و تعمیرات در این وزارتخانه است.

معاون وزیر نفت، نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی را راهگشا دانست و در تشریح آن گفت: نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی اجزای متفرق را یکپارچه و هم‎راستا می‎کند. این مدیریت، مدیریتی چند وجهی مشتمل بر بهره برداری، تعمیرات، بازسازی، نگهداری، ارتقای فناوری و نوسازی است و تنها به مدیریت بهره‎برداری منحصر نمی‎شود.

به گفته بیطرف، در واقع در مفهوم جدید مدیریت دارایی‎های فیزیکی، فقط بهره‎برداری مدیریت نمی شود، بلکه دارایی‎ها مدیریت می‎شود.

نگهداری را مقدم بر تعمیرات بدانیم

این مقام مسئول به آغاز برنامه‎های توسعه‎ای ایران از سال ۱۳۲۷ و اجرای پنج برنامه توسعه‎ای پیش از انقلاب اسلامی و پنج برنامه توسعه‎ای پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از نخستین برنامه توسعه‎ای ایران تا به امروز که در برنامه ششم توسعه قرار داریم، محور توجهات همواره به پدیدآوری طرح‎ها بوده و در این مسیر، فعالیت‎های خوبی هم صورت گرفته است؛ اما در حوزه نگهداری و تعمیرات هنوز راه زیادی در پیش داریم.

وی با اشاره به این‎که در کشور ما پدیدآوری و بهره‎برداری از طرح‎ها و پروژه‎های دولتی در چارچوب نظام فنی و اجرایی انجام می‎شود، یاد آور شد:  بر این اساس، مدت زمان فرآیند پدیدآوری حدود ۳ تا ۴ سال و فرآیند بهره‎برداری حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش بینی می‎شود.

بیطرف ادامه داد: در ایران تمام توجهات به مراحل پدیدآوری معطوف است و بیش از ۹۵ درصد ضوابط و مقررات فنی، دستورالعمل‎های اجرایی، استانداردها و روش‌های انجام اقدامات مربوط به مراحل پدیدآوری است؛ در حالیکه ۹۰ درصد چرخه عمر طرح‎ها و تاسیسات در دوران بهره‎برداری است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به این‎که سالانه تأسیسات و تجهیزات جدیدی در قالب طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزوده می شود و همزمان نیز تجهیزات بسیاری به دلیل فرسودگی زودرس و عدم کارایی از سرویس خارج می شوند، گفت: در فرهنگ ما، نگهداری مقدم بر تعمیرات نیست و تجهیزات تا زمانی که از کار نیفتاده‎اند در کانون توجه قرار نمی گیرند.

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت با بیان این‎که ساخت تأسیسات مستلزم هزینه، زمان و فناوری‎های بالاست، اظهار کرد: قطع یا کاهش تولید در تأسیسات زیربنایی علاوه بر کاهش درآمد، عواقب اجتماعی و بعضا سیاسی خواهد داشت؛ از سوی دیگر بهره‎برداری و تولید حداکثری به هر قیمتی جایز نیست بلکه تولید پایدار در اولویت است.

۴۰۰ میلیارد دلار؛ ارزش جایگزینی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت ایران

بیطرف در ادامه صحبت‎های خود، با اشاره به مراحل تعالی مدیریت نوسازی تجهیزات صنعت نفت (نت) تصریح کرد: هم اکنون عالی‎ترین سطح مدیریت نت، مدیریت بر اساس سرویس‎دهی عملکرد در زمان بهره برداری است.

وی با بیان این که ارزش جایگزینی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت ایران حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است، ادامه داد: متوسط هزینه‎کرد سالانه بین المللی برای نظام نگهداری و تعمیرات حدود ۲ تا ۲,۵ درصد ارزش دارایی‎هاست.

به گفته بیطرف، درصد هزینه نت در صنعت نفت ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است و متوسط نرخ راندمان تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد پایین‎تر از ظرفیت اسمی است.

وی به حوادث ناشی از عدم بهره‎برداری بهینه از تأسیسات و تجهیزات اشاره کرد و گفت: نظام بهره‎برداری و نگهداشت و تعمیرات به دلیل برون‎سپاری ناقص و فقدان ساختار و سازوکارهای مناسب از کارآمدی کافی برخوردار نیست. در عین حال ساختار نیروی انسانی و مدیریت بهره‎برداری ما هم دارایی محور نیست و بیشتر وظیفه محور است. به این ترتیب نظام بهره برداری نیاز به تحول اساسی دارد.

معاون وزیر نفت یادآور شد: نهادینه شدن مبحث مدیریت دارایی‎های فیزیکی نیازمند فرهنگ‎سازی است و مدیران ارشد سازمان‎ها و شرکت‎ها باید در این فرهنگ‎سازی پیشقدم باشند.

دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات) از صبح امروز (۲۳ آبان ماه) در مرکز همایش‎های بین‎المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرده است. به گفته علی زواشکیانی، دبیر علمی این همایش، بالغ بر هزار نفر برای حضور در این همایش ثبت نام کردند و طی ۲ روز برگزاری همایش، ۱۰۰ سخنران مشتمل بر ۲۰ سخنران خارجی مطالب خود را در این زمینه ارائه می‎دهند.

زواشکیانی در آیین افتتاح دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی به این نکته اشاره کرد که برای کاهش حوادث، ایمن‎سازی فعالیت‎ها و بهینه کردن هزینه‎ها باید به اصول مدیریت دارایی‎های فیزیکی بیش از پیش توجه شود.

همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی فردا (چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه) به کار خود پایان می‎دهد.

موضوعات مقاله

نقدی بر ساختار درآمدزایی شرکت ملی نفت ایران

۷۰درصد بودجه شرکت ملی پخش کجا می‌رود؟

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مجاری عرضه سوخت و شرکت های حمل و نقل را دو بال اصلی در توزیع س

فیلتر هوای خودرو حاوی نانوالیاف حافظ خودرو و محیط زیست

شرکت نانوساختار مهرآسا موفق به توسعه صادرات فیلتر هوای خودرو حاوی نانوالیاف (PAN) الکتروریسی شده

تولید ۲۵۲ هزار مگاوات ساعت برق از آب‌ تهران

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: نیروگاه‌های برقابی

استاندارد پالایشگاه نفت

.

افزایش تعرفه های برق در سکوت دست اندرکاران برقی

دو ماه پیش خبری مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌های برق منتشر شد، اما این درحالی است که بر اساس قان

قیمت نفت به ۶۴ دلار و ۵۹ سنت رسید

سامانه کنترل تجهیزات و مدیرت انرژی آلاینده ها طراحی شد

توافق روحانی و لاریجانی برای ملحق شدن بخش برق به وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نشست امروز سران قوای سه‌گانه گفت: در این جلسه علی لاریجانی

نخستین جاده خورشیدی جهان گشایش یافت

کاتالیزگر تبدیل متانول به هیدروکربن های با ارزش

Germans Get Almost One-Third of Electricity from Renewables in 2016

برف هم کم‌آبی را برطرف نکرد

APPLIED COMBUSTION

Today’s world requires that undergraduate engineering education produce graduates having a broad

بخش بخار نیروگاه پرند به شبکه برق متصل شد

مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت برق حرارتی از اتصال واحد نخست بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند با ش