تاثیر باکتری‌های همزیست در تولید سوخت زیستی

 وزارت انرژی آمریکا با همکاری محققین دانشگاه برکلی، در آخرین پژوهش های خود به تاثیر قابل توجه باکتری های همزیست در ساخت آنزیم های موثر در تبدیل گیاهان و ریزجلبک ها به سوخت های زیستی پی بردند.


اخبار فناوری انرژی

 

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، دانشمندان در پژوهش اخیر خود برای تولید آنزیم سلولاز به عنوان عامل اصلی شکستن مولکول های ریزجلبک ها و گیاهان صورت گرفت، از باکتری های همزیست به جای گونه های جداشده و مجزای باکتری برای ایجاد این آنزیم ها استفاده کردند.

محققان دریافتند ۷۰ درصد آنزیم سلولاز از باکتری های خالص نشده موجود در یک ترکیب باکتری های هم زیست به وجود می آیند. محققین در ادامه دریافتند که آنزیم تولید شده توسط این دسته از باکتری ها توانایی شکستن سلولوز گیاهان به مولکول های کوچکتر گلوکز در دمایی بالاتر از ۸۰ درجه سانتی گراد را دارند.

استیو سینجر، یکی از محققین آزمایشگاه برکلی درباره این پژوهش می گوید:«ما با استفاده از باکتری های همزیست توانستیم آنزیم هایی تولید کنیم که از باکتری های جداشده و خالص نمی توانستیم تولید کنیم.»

وی در ادامه می افزاید:« رشد و تکثیر برخی از باکتری ها در آزمایشگاه بسیار شرایط ویژه و سختی دارند. ما با رشد دسته جمعی باکتری های همزیست توانستیم علاوه بر ایجاد شرایط آسان برای رشد این باکتری ها، متوجه برخی ویژگی هایی شویم که قبلا قادر به مشاهده آن ها نبودیم. این ویژگی ها فرصتی بسیار مناسب برای تولید آنزیم های جدید برای توسعه سوخت ها و محصولات زیستی فراهم می کند.»

آنزیم سلولاز تولیدشده از گونه های همزیست «Reconcilibacillus» دارای ساختاری بسیار پیچیده است که در مولوکول های پیچیده کربوهیدرات-پروتئینی یافت می شود؛ ساختاری که از یک باکتری خالص شده نمی توان ایجاد کرد. همچنین پایداری این آنزیم در دمای بالا نیز باعث بهبود شرایط تولید سوخت های زیستی می شود. تحقیقات نشان می دهد که پایداری این باکتری ها در دمای بالا بیشتر از دیگر آنزیم های سلولازی با منشاء متفاوت است.

سینجر در ادامه می افزاید:« باکتری ها حتی پس از توقف رشد نیز به تولید آنزیم خود ادامه می دهند. ما نتایج ترکیب باکتری های همزیست را با گونه ای خاص از مخمر وحشی مقایسه کردیم و نتیجه آن نشان می دهد که این ترکیب، آنزیم هایی به مراتب مقاوم تر و بهتر تولید می کند.»

موضوعات مقاله

کلنگ‌زنی نیروگاه برق با سوخت بیوگاز درالبرز

کنفرانس بین‌المللی فناوری و مدیریت انرژی، چهارمین کنفرانس انجمن علمی انرژی ایران، بهمن ۹۶

فراخوان مقاله کنفرانس بین‌المللی فناوری و مدیریت انرژی، چهارمین کنفرانس انجمن علمی انرژی ایران، ب

تسلا به دنبال شیشه تولید کننده برق در خانه

نام یک ایرانی، بین ۱۰۲ استعداد برتر سال دنیا

۴۸۰هزار مگاوات ظرفیت انرژی بادی دنیا

سرمایه‌گذاری بزرگ BP در انرژی خورشیدی

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها

بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت پتروشیمی

ساخت یک بینی برای تشخیص آتش سوزی کابل‌ها

نهاد سیاستگزار انرژی می‏خواهیم؛ نه وزارت انرژی

شکست رقبا توسط چین در تولید انرژی خورشیدی

چین نه تنها پرجمعیت ترین کشور جهان محسوب می شود، بلکه این روزها به بزرگترین تولیدکننده انرژی خورش

تعرفه برق در بودجه سال آینده کاهش می‌یابد

معرفي برچسب انرژي پنجره توسط شركت مهندسي آسياوات در سمينار بررسي نقشه شيشه هاي كم گسيل در كاهش مصرف انرژي ساختمان

افزایش ۲۱ درصدی مشترکان برق در بخش صنعت

به‌گزارش خبرانرژی، بررسی آمارها نشانگر آن است که تعداد کل انشعاب های صنعتی کشور تا سال ۱۳۹۱ به ۱۸

راکتورهای جدید هسته‌ای؛ کوچک و کم‌خطر

به گزارش خبرنگار «انرژی امروز» به نقل از سی ان بی سی، خوزه ریس،  یکی از ایده پردازان این طرح در گ