۸ دقیقه تابش خورشید یکسال انرژی ایران را تامین می‌کند

نایب‌رئیس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به تابش خورشید و پتانسیل بال‌ای تولید انرژی خورشیدی در کشور گفت: تابش هشت دقیقه‌‌ای خورشید توان تامین یکسال انرژی را در کشور دارد.


اخبار انرژیهای نو

 

به گزارش انرژی امروز، رضا مکنون روز سه شنبه در سیزدهمین همایش بین‌المللی روابط عمومی با شعار «روابط عمومی و نقش آن در تحقق توسعه پایدار» افزود: این زمان هشت دقیقه‌‌ای در کشور ما، در امریکا ۱۵ تا ۱۶دقیقه است؛ بنابراین می‌توان با برنامه ریزی صحیح از پتانسیل موجود به نحو مطلوب بر‌ای رسیدن به انرژی پاک و توسعه پایدار استفاده کرد.

وی اظهار کرد: تابش خورشید در کشور در هر متر مکعب تا دو هزار کیلو وات بر ساعت انرژی تولید می‌کند البته به شرط آن که از تمام توان این انرژی استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اشاره به‌ اینکه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا خاموش شدن خورشید دو میلیارد سال دیگر زمان باقی است، گفت: کشوره‌ای آلمان و هلند اعلام کردند که تا سال ۲۰۳۰ دیگر سوخت فسیلی تولید نخواهند کرد و تلاش می‌کنند تمام نیازه‌ای انرژی خود را از خورشید و منابع پاک تامین کنند.

وی تاکید کرد: در حالی که ایران کشوری است با تابش خورشیدی فراوان اما اقدامی جدی در این زمینه صورت نگرفته و همچنان تکیه ما بر سوخت‌ه‌ای فسیلی است، بسیاری از کلانشهرها به ویژه تهران در حال خفه شدن هستند، در سال ۲۰۱۶ که ۳۲۰ هزار نفر فوتی در ایران ثبت شد، علت فوت ۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر از این تعداد با آلودگی هوا مرتبط بود.

نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار گفت: تمام دنیا فهمیده اند که نحوه زندگی امروزی به گونه‌‌ای است که کربن زیاد تولید می‌شود، شاید رییس جمهوری امریکا این موضوع را قبول نداشته باشد اما کشوره‌ای دنیا به این موضوع پایبند هستند که باید تولید کربن را کاهش دهند و بر این اساس در نشست پاریس به یک توافق رسیدند؛ ایران هم متعهد شد انتشار گازه‌ای گلخانه‌‌ای خود را کاهش دهد اما در عمل اقدامی در این راستا دیده نمی‌شود.

وی با تاکید بر نقش توسعه پایدار در حفظ محیط زیست افزود: در برنامه ششم توسعه آن طور که باید به این مقوله توجه نشده که امیدواریم بنیان برنامه هفتم، توسعه پایدار باشد.

مکنون تصریح کرد: البته باید به این مقوله مهم هم توجه کنیم که نیازها و برنامه‌ه‌ای توسعه‌‌ای خود را بر اساس شرایط کشور بومی سازی و برنامه ریزی کنیم و فقط از کشوره‌ای دیگر کپی برداری نکنیم.

وی به زلزله اخیر استان‌ه‌ای غربی کشور اشاره کرد و گفت: ایران کشوری زلزله خیز است؛ نقشه زمین شناختی نشان می‌دهد تمام نقاط کشور پتانسیل زلزله دارد ، حال این سوال پیش می‌آید که ما سرزمین خود را نمی‌شناسیم ؟ چرا باید بر‌ای چنین زلزله‌‌ای تا این حد تلفات داشته باشیم؟

مکنون تاکید کرد: چرا الگوی درستی بر‌ای زندگی خود تهیه نکردیم تا در مقابل این گونه خطرات ایمن باشیم، اکنون چند سالی است زلزله در ژاپن خسارت جانی به همراه ندارد آنها به سمت به صفر رساندن تلفات مادی در حرکت هستند؛ اما چنین زلزله‌هایی در ایران همچنان کشته می‌گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر به نقش مدیریت بحران یکپارچه در کشور اشاره کرد و گفت: هنوز یک مدیریت یکپارچه بحران در کشور وجود ندارد، بعد از هشدار وقوع توفان در میامی امریکا در مدت ۴۸ ساعت حدود ۶.۵ میلیون نفر را از محل حادثه تخلیه کردند.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد از پیرامون خود شناخت واقعی نداریم، تالاب‌ها خشک شده اند، آب رودخانه‌ها ۴۰ درصد است و آب پشت سدها بیشتر از ۴۰ درصد نیست، دریاچه ارومیه خشک شده ؛ دریاچه‌‌ای که میلیون‌ها سال وجود داشته است، تمام این‌ها به نبود شناخت صحیح از سرزمین، نداشتن توسعه پایدار و نحوه مدیریت منابع بر می‌گردد، این عدم شناخت موجب شد تا الگویی نادرست بر‌ای توسعه کشاورزی در منطقه شکل گیرد تا دریاچه را به این روز در آورد.

مکنون به نقش روابط عمومی‌ها در تحقق توسعه پایدار گفت: روابط عومی‌ها می‌توانند افکار عمومی را بیدار کنند و جامعه را تغییر دهند.

وی با اشاره به‌ اینکه تغییر جامعه به سه مقوله به هم پیوسته بستگی دارد، افزود: ابتدا باید سردمداران، مدیران و قدرتمندان قانع شوند، دوم متخصصان و نخبگان باید هوشمندانه معایب را بازگو کنند و مقالات راهگشا بر‌ای کشور بنویسند و سوم عقل عام یا همان عقل جامعه است، تا عقل جامعه بالا نیاید دو بخش دیگر هر کدام به راه خود می‌روند و نتیجه‌‌ای حاصل نخواهد شد که در این میان نقش روابط عمومی‌ها بسیار مهم است.

سیزدهمین همایش بین‌المللی روابط عمومی با شعار «روابط عمومی و نقش آن در تحقق توسعه پایدار» امروز سه شنبه با حضور سوتلانااستاو ریوا، عضو هیات مدیره انجمن بین‌المللی روابط عمومی و رییس این انجمن در سال ۲۰۱۹، زهرا گون گور، رییس سابق انجمن بین‌المللی روابط عمومی و جمعی از روابط عمومی‌ه‌ای کشور در سالن همایش‌ه‌ای کتابخانه ملی برگزار و تعدادی از روابط عمومی‌ه‌ای برتر معرفی و لوح تقدیر دریافت کردند.

موضوعات مقاله

ایجاد مرکز تحقیقات سلول‌های خورشیدی در کشور

تولید سلول خورشیدی و ارتقای سطح دانش فنی محققان کشور در این حوزه یکی از اهدافی است که ستاد توسعه

گزینه اصلی وزارت نیرو کیست؟

به گزارش خبرنگار «انرژی امروز»، طی روزهای اخیر گمانه های بسیاری درباره سکانداری وزارت نیرو در دول

ابلاغ لیست پیک‌سایی کاهش مصرف برق

تبدیل حرارت بدن به الکتریسیته

محققان نشان دادند که چگونه می‌توان با افزودن لایه نازکی حاوی نانولوله‌کربنی تک‌جداره به الیاف، خا

دولت دستورالعمل کاهش مصرف انرژی را به ادارات ابلاغ کند

عرضه مجدد نفت خام در بورس انرژی

به گزارش افکارنیوز، علی موسوی با اشاره به شکستن طلسم ورود طلای سیاه به بورس انرژی گفت: عرضه نفت خ

کاهش بحران اشتغال با توسعه صدور خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق

توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش آب و برق و انجام مطلوب تعهدات و پروژه‌ها در راستای اعتبار

استاندارد سیمان

.

آغاز کار اولین کشتی برقی چین

تولید و عرضه‌ نانوپوشش های سبز ایرانی به صنعت

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری "انرژی امروز"، روش اعمال این پوشش‌های تبدیلی، سازگار با محیط‌زیست

هفتمین کنفرانس بین المللی ایتک برگزار می شود

هضم زیستی آلاینده MEG به صورت پایلوت SBR

به گزارش انرژی امروز به نقل از روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، سجادی گفت: این عملیات به من

خط تولید خودروی برقی ایرانی راه می افتد

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی خط تولید خودروی برقی دوسرنشین «یوز

افزایش ۱۲هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور

به گزارش انرژی امروز، ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو درباره برنامه‌های وزارت نیرو در حوزه صنعت برق

آزمون استخدامی وزارت نفت اجحاف حق نخبگان مناطق نفت خیز است

نماینده مردم دشتستان در مجلس از نحوه طراحی آزمون استخدامی وزارت نفت انتقاد کرد و گفت: آزمون استخد