قراردادهای تجدیدپذیر اصلاح می‌شود

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، محمد ‌صادق‌زاده امروز در دومین همایش اینترسولار با پرداختن به بحث ‌سرمایه‌گذاری در این بخش افزود: عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر با حضور ‌سرمایه‌گذاران و شرکت‌های داخلی، شرکت‌های دانش بنیان رونق پیدا می‌کند.

اخبار انرژیهای نو

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با ارائه آماری از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر به بحث پیرامون انرژی‌های تجدیدپذیر در دو سال گذشته پرداخت.


‌صادق‌زاده گفت: ما همواره تلاش کرده‌ایم در حوزه وظایف دولتی بدون هیچ گونه تبعیضی، حقوقی مساوی به همه علاقه‌مندان به ورود به حوزه انرژی اختصاص دهیم و گزینش وبررسی این را به متخصصان این حوزه سپرده‌ایم.
‌صادق‌زاده درباره ظرفیت‌های تازه این حوزه گفت: نتایج این سیاست‌ها تولید ۷۰۰ مگاوات تولید برق تجدیدپذیر در این مدت است. حدود ۲۱۰۰ مگاوات قرارداد احداث نیروگاه‌های برق جدید در دست داریم.
وی ادامه داد: ما با کمک متخصصان امید داریم که به ۵۰۰۰ مگاواتی تولید برق در پنج سال آینده برسیم. البته این رقم بیشتر جنبه نمادین دارد و ما بیشتر به دنبال این هستیم که تجدیدپذیرها را بومی کنیم و به‌تدریج قیمت تولید برق تجدیدپذیر را کاهش دهیم.
رییس سازمان انرژی تجدیدپذیر افزود: ما امیدواریم با عبور از دوره گذاری که در آن قرار داریم، با قیمت‌های واقعی و تثبیت شده رشد ۱۰۰۰ مگاواتی در سال را به ۲۰۰۰ یا بیشتر برسانیم.
‌صادق‌زاده درباره سهم تجدیدپذیر در ‌سرمایه‌گذاری‌های انرژی گفت: در حوزه تجدیدپذیرها حدود ۴۰۰۰ میلیون دلار تقاضای ‌سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر داشته ایم که رقمی بسیار امیدبخش است. این رقم نزدیک به ۴۰ درصد تقاضای ‌سرمایه‌گذاری در انرژی درسال گذشته بوده است. این ارقام نشان می‌دهد که کشور ایران پتانسیل بسیار بالایی در انرژی تجدیدپذیر دارد. تا به امروز نزدیک به ۱.۲ میلیارد دلار انتقال سرمایه صورت گرفته و نزدیک به ۱۵۰۰۰ اشتغال ایجاد شده است و امیدواریم این رقم به ۱۰۰ هزار و یا بیشتر افزایش یابد.
وی ادامه داد: انرژی‌های تجدیدپذیر سال‌هاست که از حوزه آزمایشگاهی خارج شده و تنها کشورها به دلیل حفظ محیط زیست به آن نزدیک نمی شوند. این انرژی‌ها اکنون در ابعاد گسترده مقرون به صرفه و اقتصادی محسوب می‌شود و بسیاری از کشورها سرمیه گذاری زیادی در این حوزه انجام می‌دهند.
معاون وزارت نیرو درباره پتانسیل‌های موجود در ایران افزود : برای کشوری مثل ایران که نفت خیز است و یک تولید کننده انرژی به شمار می‌رود، انرژی‌های تجدیدپدیر اهمیتی دوچندان دارد. ما نیاز داریم که تنوع منابع تولید انرژی خود را زیاد کنیم. سوزاندن نفت و گاز که ۲۵۰۰ محصول مختلف از آن ایجاد می‌شود نشان‌دهنده ارزش این منابع را نشان می‌دهد. همان گونه که ما منابع ارزشمندی مثل طلا و مس را از بین نمی بریم، باید به سمت مسیری برویم که نفت و گاز خود را نیز در راه‌های مهم تری مصرف کنیم. اگر می‌خواهیم به قیمت ۳ سنت برای تولید برق تجدیدپذیر برسیم نیاز داریم که چالش‌ها و مشکلات موجود در این راه را ابتدا شناسایی سپس را برطرف کنیم.
‌صادق‌زاده در براره مهمترین مشکلات موجود در حوزه قراردادهای موجود در این حوزه گفت:  سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه قرارداد‌های تجدیدپذیر موسوم به PPA اختیارات محدودی دارد و ما در این محدود خود کارهای جدیدی کردیم و اصلاحاتی اعمال کردیم
رییس ساتبا ادامه داد: برخی مشکلات قراردادی نیازمند توجه وزیر نیرو است و ما برنامه و اصلاحات مورد نیاز را به وزیر داده ایم. برخی دیگر از مشکلات نظیر مشکلات موجود در زمان شروع قراردادها پس از احداث نیروگاه‌ها نیازمند توجه مصوب هیئت وزیران و مجلس شورای اسلامی است و حل و فصل آن ممکن است کمی زمان ببرد.
معاون وزیر نیرو درباره مشکلات موجود درزمینه پروانه‌های صادرده این سازمان گفت: سیاست اصلی ساتبا ورود آسان و نگهداری سخت است. پروانه‌های صادرشده ما در شش ماه اول اعتبار دارد و تنها کسانی که توانایی ماندن و اثبات خود را دارند می‌توانند در ماه‌های بعدی مجوزهای خود را حفظ کنند
‌صادق‌زاده در انتهای صحبت‌های خود گفت: این توجهات و اصلاحات موجب کاهش قیمت و پیشرفت حوزه تجدیدپذیر می‌شود.
وی افزود : یک بخش تازه در سازمان انرژی تجدیدپذیر ایجاد شده که وظیفه آن هماهنگی بین دستگاهی است. شرکت ساتبا از شرکت توانیر مستقل شده است. امیدواریم با ایجاد این دفتر، مشکلات موجود در زمینه امور اراضی و دیگر بخش‌ها حل شود.
رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) در انتهای سخنرانی خود به جوان بودن این سازمان اشاره کرد و افزود سیاست‌های پیاده شده سازمان به منظور خوش‌آمدگویی به همه استعدادها است. خیلی از شرکت‌ها در شش ماه اول و پس از دریافت مجوز، نتوانسته ادامه دهد و نیروگاه تاسیس کند. اما همان شرکت‌ها در این مدت با بسیاری از قسمت‌های بخش تجدیدپذیر از حوزه فنی تا اقتصادی آشنا شده است که برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی برای انتقال این تجربیات ممکن بود بسیار گران تر تمام شود.

موضوعات مقاله

نبرد آمازون با گوگل بر سر تجدیدپذیرها

حتی در دوران زمانه تاکید دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده بر زغال سنگ، توسعه دهنده‌های انرژی‌

تویوتا تا سال ۲۰۲۲ خودروی برقی می‌سازد

به گزارش «انرژی امروز» به نقل از روزنامه چانچی شیمبون؛ خودروی الکتریکی جدید تویوتا، بر اساس یک پل

آغاز پروژه بزرگترین نیروگاه خورشیدی شناور جهان

اولین قرارداد GTP پتروشیمی ایران با ایتالیا

بهره برداری آزمایشی از سد آریوبرزن

قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

راهکار های صرفه جویی انرژی در موتور های الکتریکی

انعقاد ۲۵ میلیارد تومان قرارداد نیروگاهی

مذاکره با شرکت آلمانی برای تولید انرژی برق از زباله

افزایش سهم سوخت‌های زیستی در اروپا و آمریکا

نگاهی به آمارهای عملکردی وزارت نیرو در ۴ سال گذشته

وزارت نیروی دولت یازدهم بیشترین فعالیت را در آبرسانی روستایی از ابتدای انقلاب تا کنون را داشته و

لوله هاي خورشيدي (SUN PIPE) در مدارس

هفتمین کنفرانس بین المللی ایتک برگزار می شود

شبکه برق زیرزمینی با قابلیت خودترمیم شوندگی

افزایش سرعت عملیات حفاری به کمک نانوسیال‌ها

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در طرحی مشترک با شرکت مهندسی و خدمات حفاری سروک کیش و شرکت نانو پترو