ظرفیت برق تجدیدپذیرها در سال ۲۰۲۲ به ۱۱۵۰ گیگاوات ساعت می‌رسد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: براساس اعلام آژانس بین­ المللی انرژی، انتظار می­ رود ظرفیت برق تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۲ در یک سناریو، به ۹۲۰ گیگاوات ­ساعت و در سناریویی دیگر، به ۱۱۵۰ گیگاوات­ ساعت برسد.


اخبار دولت مجلس

 

به گزار ش انرژی امروز، حسین امیری خامکانی امروز در دومین همایش اینتر سولار اظهار داشت:  بنابر آمار مراجع بین­ المللی، در سال ۲۰۱۶، انرژی‌های تجدیدپذیر با کمک پنل­ های  خورشیدی، تقریباً دو­سوم ظرفیت جدید برق مورد نیاز دنیا در همان سال را به خود اختصاص دادند.

وی در ادامه افزود: عمده دلایل این روند شگرف و تحسین­ برانگیز، ارتقای فناوری و در پی آن، کاهش هزینه‏ های تولید پنل­ ها از یکسو و ازسوی دیگر، توسعه حمایت‌­های سیاسی و عموم دولت­ ها در سراسر جهان برای دوستی هرچه بیشتر با محیط­زیست و سلامت جهان و جهانیان محسوب می­ شود.

رقابت برق تولید شده از تجدیدپذیرها  و نیروگاه ها

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه «اعلام قیمت­‌های رویایی همچون ۳ سنت به ازای هر کیلووات­ ساعت برای برق خورشیدی در کشورهایی همچون هند، امارات متحدۀ عربی، مکزیک و شیلی، این انرژی پاک را قابل رقابت حتی با قیمتی کمتر از برق تولیدشده از نیروگاه ­های جدید گاز و ذغال­ سنگ کرده است»، تصریح کرد: این اتفاقی مبارکی است که امیدواریم در سراسر جهان، شاهد گسترش روزافزون آن باشیم.

وی در ادامه افزود: براساس اعلام آژانس بین­‌المللی انرژی، رشد تجدیدپذیرها تا سال ۲۰۲۲، همچنان با قوت ادامه خواهد یافت و انتظار می­‌رود ظرفیت برق تجدیدپذیر در یک سناریو، به ۹۲۰ گیگاوات­ ساعت و در سناریویی دیگر، به ۱۱۵۰ گیگاوات­ ساعت برسد.

دور جدید پنل‌های خورشیدی در آینده نزدیک

امیری خامکانی  با اشاره به اینکه «براساس مطالعات و پیش­ بینی­ های انجام­ شده، فنّاوری تولید پنل­‌های خورشیدی در چند سال آینده، وارد دورۀ جدیدی خواهند شد»، تاکید کرد: بدون تردید، شاهد پارادایم جدیدی در روند تولید انرژی و توسعۀ تجدیدپذیرها در سراسر جهان خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: اگرچه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و خصوصاً انرژی خورشیدی، هم­راستا با سیاست‌های جهانی درخصوص حمایت از تجدیدپذیرها، پارلمان و دولت ایران نیز برنامه‏ های متعددی برای توسعۀ روند تولید و مصرف انرژی­‌های تجدیدپذیر و خصوصا انرژی خورشیدی داشته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در نخستین قدم و هنگام تصویب قانون اصلاح مصرف انرژی در سال ۱۳۸۹ که اینجانب نیز مسئولیت کمیته برق و انرژی­ های تجدیدپذیر پارلمان را برعهده داشتم، همچنین قانون مدیریت سبز، تاکید ویژه‏ای بر تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر شد و برهمین‏ اساس، تامین یک­ درصد از برق مصرفی از منابع تجدیدپذیر را در برنامه ­های چهارم و پنجم توسعه به تصویب رساندیم.

 همگرایی دولت و مجلس برای توسعۀ تجدیدپذیرها

وی با اشاره به حمایت ویژه از تشکیل سازمان انرژی­‌های تجدیدپذیر و بهره­‌وری انرژی (ساتبا)  تصریح کرد: ارتقای ساختار اداری و جایگاه قانونی این سازمان تا حد معاونت وزارت نیرو را نیز باید ازجمله اقدام­‌های پارلمان و دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف توسعه تولید و مصرف انرژی­ های تجدیدپذیر با تاکید بر انرژی خورشیدی برشمرد.

رییس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: اگرچه به دلایل متعدد و بروز موانع متعدد، این هدف­گذاری محقق نشد، اما با روی کارآمدن دولت یازدهم که از شخص رییس­ جمهور گرفته تا مسئولان ارشد و میانی وزارت نیرو، همگرایی ارزشمندی برای توسعۀ تجدیدپذیرها شکل گرفت.

وی در ادامه افزود: این موضوع تا جایی پیش رفته که شاهد آن بودیم برای نخستین بار، قیمت ­های بسیار جذاب با تعهد دولت برای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، آن هم با مدت ­زمان طولانی تا ۱۵ ساله، به تصویب رسید.

بعد از توافق برجام، روند توسعه تجدیدپذیرها، شتاب گسترده‌­ای یافت

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تعامل کمیسیون متبوعش با وزارت نیرو گفت: براساس رویکرد نوین کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نیرو، شاهد آن بودیم که در چند سال گذشته و خصوصا بعد از توافق برجام، روند توسعه تجدیدپذیرها، شتاب گسترده­ای گرفته است که امیدوارم، با شتاب مضاعف، این روند همچنان ادامه یابد و در روند گسترش ظرفیت­های جهانی استفاده از انرژی خورشید، جمهوری اسلامی ایران نیز ازجمله کشورهای پیشرو، محسوب شود.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه هم­راستا با رفع موانع بین‌المللی برای حضور سرمایه­‌گذاران بین‌المللی در پروژه­‌های تولید و تأمین انرژی خورشیدی، شاهد برداشتن گام­‌های بلند و ارزشمندی بودیم که ازجمله این موارد، می ­توان به نیروگاه ۲۰مگاواتی خورشیدی مکران اشاره کرد که خود من نیز در آن مراسم، حضور داشتم.

حضور سرمایه گذاران خارجی برای توسعه فرش طلایی ایران

امیری خامکانی با اشاره به اینکه شرکت­هایی از کشورهای مختلف دنیا ازجمله دانمارک، نروژ، آلمان، سوئد، ایتالیا و... فعالیت­های عملیاتی خود را برای حضور در مزارع خورشیدی ایران، آغاز کرده ­اند؛ تاکید کرد: از همین ­جا، با صدای بلند و مطمئن اعلام می­کنم که کمیسیون انرژی پارلمان ایران در کنار وزارت نیرو و دولت، دستان سرمایه­ گذاران و علاقه­ مندان به حضور در پروژه­ های خورشیدی را به گرمی می فشارد و در این راستا، از هیچ­گونه حمایت و پشتیبانی، دریغ نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: علاقه­ مندم این روند ویژه حمایت از سرمایه­گذاران و علاقه ­مندان به حضور در پروژه­های تولید انرژی خورشیدی و توسعۀ مزارع خورشیدی ایران را به فرش طلایی تعبیر کنم؛ فرش زردی که گسترده­ترشدن هرچه بیشتر آن، نه­تنها با حمایت دولت و مجلس ایران همراه خواهد بود و حاشیۀ سود بسیار قابل توجه و جذابی را به دنبال خواهد داشت، بلکه گام بلندی در روند دوستی با طبیعت در ابعاد جهانی و مقابله با آثار تغییرات اقلیم خواهد بود که قدم برداشتن در این مسیر، وظیفۀ یکایک انسان­ها در سراسر جهان، فارغ از مرزهای جغرافیایی، نژادها، ملیت­ها، مذاهب، قومیت­ ها و جنسیت­ هاست.

موضوعات مقاله

نامه سندیکای برق به روحانی درباره وزیر جدید

به گزارش انرژی امروز، سندیکای برق در این نامه که به امضای رئیس هیئت‌مدیره این تشکل رسیده است آماد

راه کارهای متداول بهینه سازی بویلرها در صنعت

استقبال از حضور آلمان در انرژی خورشیدی

آخرین وضعیت طرح ساماندهی نیروهای قرارداد موقت نقت

علیرضا محجوب در گفتگو با خبرنگار پارلمانی «انرژی امروز» درباره روند تدوین و تنظیم طرح ساماندهی نی

معرفي برچسب انرژي پنجره توسط شركت مهندسي آسياوات در سمينار بررسي نقشه شيشه هاي كم گسيل در كاهش مصرف انرژي ساختمان

امید به روند روبه‌رشد تجدیدپذیرها در ۲۰۱۸

مصرف مازوت و گازوییل نیروگاه‌ها چقدر است؟

افزایش سهم سوخت‌های زیستی در اروپا و آمریکا

Fundamentals.softarchive.net

Over the past quarter century, the importance of heat exchangers has increased immensely from the

مجادله آبونمان از دیوان عدالت و گاز بالاتر می‌رود؟

۹ دی و مصرف بیش از ۶۵۷ میلیون مترمکعب گاز

لوله هاي خورشيدي (SUN PIPE) در مدارس

پتروشیمی خراسان استخدام می‌کند

شرکت پتروشیمی خراسان در راستای توسعه کیفیت و کمیت تولید استخدام می‌کند.

کنفرانس بین‌المللی فناوری و محرک‌های الکتریکی

نهمین دوره کنفرانس بین المللی سیستم ها و فناوریهای الکترونیک قدرت و محرکهای الکتریکی در دانشگاه ا

درخواست۲وزیر از معاون اول برای تخصیص بودجه به ارزیابی اتلاف انرژی