چشم اندازصنعت نفت و آثار اقتصادی آن در سال ۲۰۴۰

به گزارش خبرنگار نفت و گاز «انرژی امروز»، در اقتصاد ایران، نفت، گاز و انرژی های دیگر،نقش اساسی در توسعه اقتصادی و درآمدهای ارزی کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایفا می کند. همچنین مساله آب و کشاورزی بخش دیگری است که با امنیت غذایی کشور ارتباط تنگاتگی دارد.


اخبار صنعت نفت

چنانچه پروژه های افزایش ضریب بازیافت و استخراج در آینده به طور کامل به اجرا برسند به طور بالقوه شاهد تداوم این روند تا سال ۲۰۴۰ خواهیم بود.

 

بر همین اساس، دانشگاه استنفورد، در تحقیق خود بر روی انرژی های ایران و چشم انداز آن در سال ۲۰۴۰نوشته است: پایه های تحلیل بر اساس تاریخچه تولید نفت خام ایران و برآوردهای آتی آن تا سال ۲۰۴۰ با در نظر گرفتن تمامی ۹۸ مخزن و میادین نفتی با تولید انباشته ۷۲ میلیارد بشکه از سال ۱۹۱۳ صورت گرفته است.

در این تحقیق آمده است، برآوردهای آتی بر اساس وضعیت فعلی میادین فعال و زیرساخت های موجود آن، پروژه های اعلام شده و در جریان و نیز ازدیاد تولید بالقوه در میادین کشف نشده و توسعه نیافته صورت گرفته است.

بنابر یافته های حاصل، میانگین نرخ کاهش سالانه میادین نفتی موجود در ایران ۰.۶ درصد،(با در نظر گرفتن تاثیر تعمیر و نگهداری) میانگین بازدهی چاه های جدید در سال ۲۰۱۶ معادل ۱.۷ هزار بشکه در روز با نرخ کاهش ۳.۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ به ترتیب به ۴ و ۴.۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

بر اساس تحقیق ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد، چنانچه پروژه های افزایش ضریب بازیافت و استخراج در آینده به طور کامل به اجرا برسند به طور بالقوه شاهد تداوم این روند تا سال ۲۰۴۰ خواهیم بود.

در این گزارش آمده است، با استفاده از برآوردهای سازمان اطلاعات انرژی آمریکا از قیمت نفت به‌عنوان ارقام مبنا، انتظار داریم ناخالص درآمد سالانه ی ایران از فروش نفت خام یا اواسط دهه بعدی به سطح سال‌های ۱۲/۲۰۱۱ خود یعنی در حدود ۱۵۰ میلیارد دلار (با فرض ثبات دلار سال ۲۰۱۶) برسد.

تحلیل این گزارش حاکی از آن است که تا اواسط دهه بعد، ایران می‌تواند به کاهش تولید در میادین بالغ خود را از طریق بهره‌برداری از ذخایر توسعه نیافته جبران کند.

اما چالش اصلی که اواسط دهه آینده به چشم خواهد آمد، درست زمانی که حفظ سطح تولید، تنها از طریق بهره برداری از چاه های بسیار بیشتر، تزریق سهم بیشتری از گاز طبیعی تولید شده، استفاده از استخراج مصنوعی و سرمایه گذاری سنگین در شیوه های بازیافت ثانویه امکانپذیر خواهد بود.

بر اساس تحقیق ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد، با وجود اینکه انتظار می رود، در آمد ناخالص روند رو به رشدی داشته باشد، اما افزایش هزینه های تولید (به دلیل عوامل فوق‌الذکر) همراه با بیشتر شدن مصرف آتی انرژی در داخل کشور موانعی در رشد قابل توجه درآمد حاصل از صادرات نفت از سال ۲۰۲۵ است.

موضوعات مقاله

مذاکرات مپنا و پرتامینای اندونزی برای دو میدان نفتی

مدیرعامل گروه مپنا از مذاکره مپنا و پرتامینای اندونزی برای توسعه میادین نفتی منصوری و آب تیمورخبر

آغاز هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق با حضور سرپرست وزارت نیرو

به گزارش برق نیوز، در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت برق 770 شرکت داخلي و خارجي حاضر شده‌اند تا

دفاع تمام‌قد دولت از عملکرد بودجه سال ۹۵/ واریز کل درآمدهای گاز به خزانه + متن کامل

افزایش سرعت عملیات حفاری به کمک نانوسیال‌ها

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در طرحی مشترک با شرکت مهندسی و خدمات حفاری سروک کیش و شرکت نانو پترو

استاندارد آلومینیوم

.

نصب ۱۷ مگاوات نیروگاه خورشیدی با مشارکت فرانسوی‌ها

Intelligent Energy Management

 Intelligent Energy Management

علی محمد میرشمس دبیر انجمن خدمات انرژی با حضور در ساختمان صما به بیان چالش‌های این انجمن پرداختند.

استاندارد صنعت تایر و تیوپ

.

عیارسنجی سیاست بنزینی

توضیح مختصری از انرژی جزر و مد

مصرف برق به وضعیت هشدار رسیده

تولید برق از ترافیک جاده ای!

محققان دانشگاه لنکستر انگلستان در حال توسعه مواد هوشمندی نظیر سرامیک های پیزوالکتریک هستند که هنگ

تحریم‌های جدید تاثیری در روند کار وزارت نیرو ندارد

آیا «نرمال جدید» قیمت نفت فرا رسیده است؟

بازار نفت از ضربات سختی را تحمل می‌کند.