گزارش نشست ویژه کمیسیون انرژی مجلس در خصوص مشکلات نیروگاه های تولید پراکنده

نماینده شرکت توانیر: از شرکت گاز درخواست داریم تبعیض ایجاد شده مابین نیروگاه‌های دولتی و تولید پراکنده خصوصی را برطرف کند. نماینده شرکت ملی گاز ایران: از وزارت نیرو درخواست داریم بدهی معوق سه سال گذشته گاز مصرفی این نیروگاه‌ها را پرداخت نماید. نماینده بخش خصوصی: درگیری وزارتین نفت و نیرو، خسارت عمده ای به این صنعت وارد کرده است.

سرویس صنعت برق نیوز: جلسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی مشکلات صنعت نیروگاه‌های تولید پراکنده برق (مولد‌های مقیاس کوچک) در محل این کمیسیون در مجلس برگزار گردید.
 
در این جلسه که به ریاست خادمی، نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس برگزار شد تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس، نمایندگان مطلع بخش خصوصی، مشاور مدیر عامل توانیر در امور مجلس و نمایندگان شرکت ملی گاز نیز حضور داشتند.

بنا بر این گزارش، در ابتدای جلسه نمایندگان بخش خصوصی به مشکلات پیش آمده پیش روی صنعت نیروگاه‌های تولید پراکنده برق پرداختند.
 
در ادامه به موارد و چالش های مهم این صنعت نظیر توقف صدور مجوز، عدم گازرسانی به نیروگاه‌های با راندمان ۴۲ درصد، مشکلات و تعطیلی تعداد زیادی از نیروگاه‌های تولید پراکنده در صورت اجباری کردن CHP، قطعی گاز نیروگاه‌های احداث شده به دلیل بدهی شرکت توانیر و عدم تمکین به قرارداد‌های امضا شده، خطر بیکاری عده کثیری از فعالین این صنعت و  ... پرداخته شد.
 
همچنین استناد به حمایت‌های قانونی و اسناد بالادستی در خصوص لزوم توسعه نیروگاه‌های تولید پراکنده از جمله (بند سیزده ابلاغیه رهبری درخصوص برنامه ششم توسعه جهت گسترش نیروگاه‌های تولید پراکنده و مولد‌های مقیاس کوچک)، توضیحات کاملی ارائه و تاکید شد در صورت ادامه روند فعلی تمامی دستاورد‌های تولید پراکنده در طی سال های گذشته از بین خواهد رفت و موجب بیکاری عده کثیری از فعالین این صنعت خواهد شد.

این درحالی است این مشکلات که ناشی عدم تفکیک نیروگاه‌های مقیاس کوچک از نیروگاه‌های بزرگ در بند (ب) ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه رخ داده است با تفکیک آن در این ماده قانونی و همچنین آیین نامه اجرایی آن که هم اکنون توسط وزارت نیرو و نفت در دست تدوین می‌باشد مرتفع خواهد شد.

در ادامه نشست،مومنی مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به بدهی شرکت توانیر بابت گاز مصرفی نیروگاه‌های تولید پراکنده گفت: از سال ۹۴ تاکنون بدهی توانیر پرداخت نشده است و در صورتی که سازمان برنامه و بودجه کشور با کاهش سهم هدفمندی این شرکت بابت تامین گاز مولد‌های مقیاس کوچک به نرخ نیروگاهی موافقت نماید شرکت ملی گاز تعرفه گازرسانی تمامی نیروگاه‌های مقیاس کوچک را به نرخ نیروگاهی محاسبه خواهد کرد.
 
وی بیان داشت: از وزارت نیرو موکدا درخواست داریم بدهی معوق سه سال گذشته گاز مصرفی این نیروگاه‌ها را پرداخت نماید تا این مشکلات برطرف گردد.
 
نماینده شرکت توانیر نیز به برنامه ریزی این شرکت جهت پرداخت بدهی گاز اشاره کرد و گفت: شرکت توانیر درصدد توسعه مولد‌های مقیاس کوچک بوده و شبکه به توسعه تولید پراکنده نیاز دارد.
 
 
 حیدری گفت: از شرکت ملی گاز درخواست داریم تبعیض ایجاد شده مابین نیروگاه‌های دولتی و نیروگاه‌های تولید پراکنده خصوصی مرتفع شده و گاز تمامی نیروگاه‌های تولید پراکنده با تعرفه نیروگاهی محاسبه گردد.
 
نماینده مرکز پژوهش های مجلس نیز با اشاره به تعهد دولت مبنی بر بهبود فضای کسب و کار اظهار داشت: دولت موظف است فضای کسب و کار را بهبود ببخشد و مشکلات سرمایه گذاران و شرکت‌های فعال در زمینه نیروگاه‌های تولید پراکنده را حل نماید و مجلس حتما در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

مقرر گردید جلسه آتی با حضور نمایندگان شرکت توانیر و وزارت نیرو، نمایندگان شرکت ملی گاز و وزارت نفت و همچنین نمایندگان سازمان برنامه بودجه برگزار گردد.
 
در جلسه آینده به مباحثی نظیر تعرفه گازرسانی این نوع از نیروگاه‌ها، بررسی دلایل عدم پرداخت بدهی وزارت نیرو بابت گاز مصرفی این نیروگاه‌ها در سه سال گذشته، مرتفع شدن توقف صدور مجوز توسط وزارت نیرو  و بهبود فضای کسب و کار این حوزه  پرداخته خواهد شد.

موضوعات مقاله

۲۰۱۸، سال ثبات بازار پتروشیمی

هیچ گزینه‌ای قطعی نیست!

به گزارش انرژی امروز، اظهارات ستار محمودی درباره «قطعی نبودن هیچ‌یک از گزینه‌های مطرح وزارت نیرو»

کامیون برقی تسلا؛ نیم ساعت شارژ، ۶۴۰ کیلومتر پیمایش

با رونمایی از کامیون برقی تسلا که با یک بار شارژ توانایی پیمایش ۸۵۰ کیلومتر را دارد احتمالا یکی ا

متن کامل قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاي نظام مالی کشور

کاهش مصرف آب کشاورزی با نانو

به گزارش انرژی امروز، کاهش مصرف آب و افزایش تولید، دو مقوله بسیار مهم در صنعت کشاورزی محسوب می‌شو

فروش خودروی برقی نروژ ۵۰ درصد شد

بررسي نتايج حاصل از مميزي انرژي در بخش برق 30 كارخانه آجر ماشيني كشور

برنامه وزارت نفت برای واگذاری مدیریت بهره‎برداری تاسیسات

به گزارش انرژی امروز به نقل از وزارت نفت، حبیب‎الله بیطرف صبح امروز (سه شنبه) در آیین افتتاح دواز

ارجاع بخش برق به وزارتخانه دیگر صلاح نیست/ قرارداد شرکت نروژی شفاف شود

قیمت آب و برق واقعی می شود؛ نه گران/ سدسازی مساله جدیدی نیست

کاهش قیمت نفت با دلواپسی‌های قبل از نشست اوپک

با بی‌میلی معامله گران نسبت به توجه به نشست هفته آینده اوپک، قیمت نفت کاهش یافت.

نرم افزار پمپ سيو Pump save

کنفرانس شبکه های هوشمند انرژی ۹۶

به گزارش انرژی امروز، کنفرانس شبکه های هوشمند انرژی ۹۶ آذرماه سال جاری در دانشگاه تربیت دبیر شهید

همایش تخصصی پوشش خطوط لوله ایران برگزار می‌شود

سومین همایش تخصصی پوشش خطوط لوله ایران و دومین همایش تخصصی پیگرانی خطوط لوله ایران اول و دوم آبان

حضور شرکت آسیاوات در رادیو اقتصاد

حضور مدیر عامل این شرکت در برناهه رادیو اقتصاد به عنوان کارشناس برنامه.