تحکیم روابط روسیه و عربستان با LNG

اخبار بین االملل

رییس جمهور روسیه یک واحد مایع‌ساز گاز طبیعی را با هزینه ۲۷ میلیارد دلار در توندراهای پوشیده از برف شمال سیبری راه‌اندازی می‌کند و احتمالا در ذهن خود به بزرگ‌ترین رقیب خود در ۳ هزار مایل دورتر از کشورش، یعنی قطر می‌اندیشد.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» قطر و روسیه آب و هوایی به شدت متفاوت از هم دارند، اما ولادیمیر پوتین، برآن است تا شمالگان روسیه را تبدیل به یک رقیب جدی در سوختی کند که قطر را تبدیل به ثروتمندترین کشور دنیا کرده است.

روز جمعه پوتین، شاهد بارگیری اولین تانکر یخ‌شکن سفارشی از واحد LNG یامال، در منطقه‌ای بود که به‌لقوه از گاز طبیعی بیشتری نسبت به خلیج فارس دارد.

اوپراتور این واحد، شرکت نواتک، این هفته اعلام کرد که تولید LNG در این واحد آغاز شده است. در این واحد شرکت‌هایی چون توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت سرمایه‌گذاری جاده ابریشم چین سهیم هستند.

سردترین واحد LNG دنیا سر زمان تعیین شده به بهره‌برداری رسیده، ‌آن هم صنعتی که حتی با وجود اعمال تحریم‌های سه سال گذشته ایالات متحده، از این مقوله مستثنی شده است.

پاتریک پویان، مدیر اجرایی شرکت توتال روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که «ما با همکاری هم توانستیم پروژه‌ای در سطح جهانی را در بدترین شرایط آب و هوایی برای استخراج منابع عظیم گازی شبه‌جزیره یامال را به اجرا درآوریم. پروژه یامال با هزینه‌های بالادستی کم، یکی از پروژه‌های LNG رقابتی دنیا بوده است».

روسیه، بزرگترین صادرکننده گاز دنیا، دهه‌هاست که برای ارسال این سوخت به اروپا وابسته به خطوط لوله‌ است،‌ اروپا یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمدی روسیه است. حالا این کشور قصد دارد واحدهی LNG را از منطقه بالتیک تا سواحل اقیانوس آرام بسازد تا در کنار قطر،‌ استرالیا و ایالات متحده، جزو تولید کنندگان این سوخت فوق سرد برای حمل با تانکر قرار گیرد.

پوتین چهار سال پیش بر انحصار صادرات LNG توسط شرکت دولتی گازپروم پایان داد تا از این صنعت حمایت کند. از طرفی مالیات صادرات LNG هم برداشته شد، این مالیات برای خطوط لوله خارج از کشور گازپروم ۳۰ درصد یا تقریبا برابر با ۴۳۴ میلیارد روبل، ۷.۳ میلیارد دلار در ۹ ماهه اول سال بود.

بلومبرگ به نقل از وزیر انرژی روسیه نوشته است که دیگر برنامه‌های کاهش مالیاتی که شامل استخراج گاز می‌شود، LNG شمالگان را حتی با در نظر گرفتن هزینه‌های بالای حمل و نقل، به یک رقیب در بازار جهانی تبدیل کرده است.

به یُمن جای پای محکمی که پوتین در شمالگان برای خود دست و پا می‌کند، واحدهایی که در این منطقه ساخته می‌شود در ۵ ماه از سال که یخ‌شکن‌ها هنوز قادر به کار هستند مسیر کوتاه‌تر دریای شمال به آسیا را استفاده می‌کنند.

خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان سعودی، که پیش از این به دلیل آب و هوای بد نتوانست به این منطقه سفر کند، حالا شاهد این شاهکار مهندسی در LNG یامال خواهد بود.

همتای روس الفلیح، الکساندر نواک در ماه اکتبر گفته بود: این کشور حوزه خلیج فارس، که به دنبال جایگزینی گاز طبیعی با نفت در تولید برق هست، به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه‌ LNG نواتک در شمالگان است.

بلومبرگ نوشته است که شرکت نواتک که ۵۰.۱ درصد سهام پروژه‌ LNG را در مقابل ۲۰ درصد سهام توتال و ۲۹.۹ درصد دو شرکت چینی دارد، گفته است که یامال به اندازه تولید ۷۰ میلیون تن LNG در سال منابع گازی دارد،‌ یعنی چیزی نزدیک به ظرفیت تولید قطر، بزرگ‌ترین تولید کننده گاز دنیا با دمای منهای ۱۶۰ درجه سلسیوس.

شرکت نواتک، اولین محموله LNG یامال را به چین خواهد فرستاد. رهبران چین موافقت خود را با تزریق بودجه ۱۲ میلیارد دلاری به این پروژه اعلام کرده‌اند، این بیشترین بودجه‌ای است که چین با پشت سر گذاشتن کره‌ جنوبی به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده گاز طبیعی بعد از ژاپن به صرف کرده است.

سه واحد تولیدی ۵.۵ میلیون تنی در سال در LNG یامال ساخته می‌شود که دومین و سومین واحدهای آن در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ساخته خواهد شد.

موضوعات مقاله

برآورد ۲۰ میلیارد تومان خسارت به تاسیسات و شبکه برق

آرش کردی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، با تاکید بر اینکه حادثه ویژه‌ای رخ داد

باتری پارچه ای ساخته شد

برگزاري سمينار آموزشي روشهاي نوين نشت يابي و كاهش انتشار در مجتمع گاز پارس جنوبي

دولت الکترونیک در محیط زیست اجرا می‌شود

 به گزارش «انرژی امروز» از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، عیسی کلانتری معاون ری

رکوردشکنی ایران در بازار نفت

نیروی برق

بیشتر نیروگاه‌های برق-آبی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی پتانسیل آب پشت یک سد تامین می‌کنند

بررسي تاثير استفاده از سيلهاي لانه زنبوري در بهبود عملكرد توربين بخار نيروگاه شهيد رجايي توسط كارشناسان شركت مهندسي آسياوات انجام پذيرفت

افزايش راندمان مكانيكي توربينهاي بخار

فشرده سازی ۸۰میلیون دلاری گاز در ایرانشهر توسط چینی‌ها

رونمایی از اولین ایستگاه شارژ خودروهای برقی ایرانی

 اولین ایستگاه شارژ خودروهای برقی که مطابق با استانداردهای روز دنیا به‌دست مهندس‌ها و پژوهشگران ا

توتال، چراغ خاموش جلو می‌رود

Black Liquor Recovery Boiler Performance Improving Through Exergy and Energy Analysis

National Wood and Paper Factories produce materials that are called “Black Liquor” during the pro

احتمال موافقت آمریکا برای ادامه فعالیت توتال در پارس جنوبی، بسیار ضعیف است

استثنای استخدامی برای وزارت نفت

ترامپ در تجدیدپذیرها هیچ‌کاره شد

به گزارش «انرژی امروز» بعداز انتخاب دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، بسیاری به حق نگران حوز

مذاکره با شرکت آلمانی برای تولید انرژی برق از زباله