۵ عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت نفت در سال آینده

اخبار بین االملل

بازار نفت برای اولین بار بعد از سال ۲۰۱۵ به رقم ۶۵ دلار در هر بشکه رسیده است، دلیل آن هم بسته شدن بزرگ‌ترین خط لوله نفتی بریتانیا است که عرضه نفت از دریای شمال را قطع کرده است آن هم در زمانه‌ای که اوپک با همراهی روسیه به تمدید توافق کاهش تولید رای داده‌اند، توافقی که پیش از این هم باعث افزایش قیمت نفت شده است. حالا با فرارسیدن سال ۲۰۱۸، چشم‌انداز جهانی بازار بر عدم قطعیت‌های عرضه استوار است، عدم قطعیتی که از سوی صنایع شیل برمی‌خیزد درحالی که اوپک و هم‌پیمانانش به همراه روسیه تحت فشار هستند که این بزرگ‌ترین تولید کنندگان نفت دنیا تولید خود را به حال اول بازگردانند.
به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» فاینشنال تایمز در گزارشی به بررسی ۵ محرک اصلی بازار نفت در سال ۲۰۱۸ پرداخته است. این محرک‌ها از نظر فاینشنال تایمز به قرار زیر هستند.
۱- سیستم خط لوله فورتایز

این خط لوله، ۴۰ درصد عرضه نفت و گاز دریای شمال را بر عهده دارد. قطع این خط لوله ۴۰۰ هزار بشکه در روز باعث شده است که بهره‌برداران ۸۵ میدان، تولید خود را کاهش دهند.
هرچند بریتانیا از نظر تولید نفت در دنیا کشور چندان مهمی به حساب نمی‌آید، کاهش عرضه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تقریبا برابر است با مقدار نفتی که عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت دنیا، متعهد به کاهش آن در توافق تولید نفت اوپک شده است.
از آن‌جایی که برنت دریای شمال، شاخص بین‌المللی بازار نفت، را عرضه نفت از میادینی پشتیبانی می‌کند که حالا تولید آن‌ها قطع شده است، بازار به سرعت نسبت به آن واکنش نشان داده است.
اولیور جاکوب از پتروماتریکس می‌گوید این قطع جریان بسیار جدی بوده و جریان جهانی نفت را تحت تاثیر قرار داده است. «قطع جریان فورتایز فقط از دست دادن بشکه‌های نفت نیست، بلکه از دست دادن مولفه کلیدی اصلی‌ترین شاخص دریایی نفت خام است».
حالا تمامی چشم‌ها به سوی اینه‌اوز، اوپراتور خط، هست تا چه موقع موفق خواهد شد این خط را تعمیر کند، خطی که فقط یک شکستگی کوچک در بخش جنوبی آن در آبردین دارد.
اگر آن‌ها بتوانند سریع‌تر از زمان پیش‌بینی شده این خط را دوباره به مدار بازگردانند، قیمت نفت کاهش خواهد یافت.
۲- تقاضا

تقویت رشد تقاضا فاکتور تعیین کننده در بازار نفتِ بشکه‌ای ۶۵ دلار است.
در سه سال گذشته، و از زمانی که قیمت نفت از ۱۰۰ دلار شروع به افت کرد، با بلندپروازی‌هایی که مصرف‌کنندگان نسبت به قیمت نفت نشان داده‌اند رشد تقاضا روند صعودی داشت، ‌و در کنار آن اقتصادهایی هم هستند که از زمان بحران مالی تا کنون شروع به رشد کرده‌اند.
از زمانی که نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار بود تا به امروز تقاضا برای این ماده روزانه ۱.۵ میلیون بشکه افزایش یافته است. در حالی که قبلا این رشد تقاضا یک میلیون بشکه بود.
اما از زمانی که قیمت بالا رفته است تردیدهایی در این خصوص مطرح شده است که آیا رشد اقتصادی قوی آنقدر کافی خواهد بود که رشد مصرف را هم به همان سرعت بالا ببرد.
با تلاش روسیه و اوپک برای کاهش میزان ذخایری که تقریبا از نیمه سال ۲۰۱۴ رو به انفجار نهاد این فاکتور هم اهمیت پیدا کرد.
۳- چشمان اوپک و روسیه به استراتژی خروج است

ماه گذشته در وین نشست اوپک برگزار شد، و روسیه اعضای اوپک را تحت فشار گذاشت تا دستورالعملی را به تصویب برسانند که زمان خروج از توافق را مشخص می‌کرد.
عربستان سعودی می‌گوید هنوز زود است در خصوص کنار گذاشتن توافق کاهش ۱.۸ میلیون بشکه در روز اوپک که باعث بالا رفتن قیمت نفت از ۳۰ دلار در هر بشکه سال ۲۰۱۶ شد، صحبت شود.
در روزهای اخیر هم وزیران کشورهای خلیج فارس در کنار عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که در جلسه آتی وزرا در ماه ژوئن،‌ استراتژی خروج را بررسی خواهند کرد.
وزیر نفت امارات متحده عربی گفته بود «این به معنی خروج از توافق کاهش تولید در ماه ژوئن نیست. این به معنی بررسی استراتژی‌هاست».
نمایندگان اوپک می‌خواهند به صورت خصوصی در این زمینه مذاکره کنند چون نمی‌خواهند بازار با خبر بازگشت یکباره بشکه‌های نفت دچار شوک شود.
معامله‌گران بازار حالا در پی بیانیه‌هایی عربستان سعودی و روسیه هستند که ذخایری دارند که به سرعت می‌توانند روانه بازار کنند.
۴- ونزوئلا

نفت تولیدی ونزوئلا، یکی از اعضای اوپک، با گرفتاری‌های مالی و بحران سیاسی این کشور بسیار کاهش یافته و تحلیل‌گران معتقدند که سال آینده ونزوئلا بزرگ‌ترین تهدید برای بازار نفت است.
تولید نفت این کشور از ۲.۵ میلیون بشکه در روز سال ۲۰۱۶ حالا به کمتر از ۱.۸ میلیون بشکه رسیده است، این مقدار حتی بسیار کمتر از تعهد این کشور در توافق کاهش تولید اوپک است.
۵- عرضه غیر اوپکی

رشد عرضه نفت در خارج از اوپک، به ویژه از سوی ایالات متحده، بزرگ‌ترین علامت سوال برای معامله‌گران بازار در سال ۲۰۱۸ است.
شیل به عنوان یک منبع نسبتا جدید تولید نفت، برآوردهای زیادی را در خصوص چگونگی تولید خود با نفت ۶۵ دلاری به خود دیده است،‌ برآوردهایی که از ۵۰۰ هزار بشکه تا یک میلیون بشکه متغییر هستند.
به علاوه، پروژه‌های بزرگی که در برزیل و کانادا در زمان نفت ۱۰۰ دلاری قراردادشان بسته شده است حالا در نهایت وارد جریان تولید می‌شوند و این به معنی یک منبع جدید عرضه است که احتمالا ممکن است روزی ۵۰۰ هزار بشکه هم تولید داشته باشد. 

موضوعات مقاله

کاهش مصرف آب کشاورزی با نانو

به گزارش انرژی امروز، کاهش مصرف آب و افزایش تولید، دو مقوله بسیار مهم در صنعت کشاورزی محسوب می‌شو

احداث نیروگاه خورشیدی با مشارکت ایتالیا در هرمزگان

با شرایط فعلی هیچ جوانی‌ نمی‌تواند مدیر ارشد شود

ايجاد بازار بهينه سازي انرژي و محيط زيست

افزایش ۲۰ درصدی تولید بدون صرف هزینه اضافی

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»،  دو شرکت «Deloitte» و «FOROIL»  اخیرا برای توسعه و

نقش نرم افزارجامع مهندسی وتکنولوژی قند در بهينه سازی توليد، افزايش بهره وری وکاهش مصرف انرژِی

مسابقه جایزه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر و پربازده برگزار می‌شود

احداث نیروگاه شناور خورشیدی بر روی دریاچه سد طرق

Geothermal Energy: Renewable Energy and the Environment

جزئیات درآمدی نیروگاه‌های خورشیدی

کلنگ‌زنی نیروگاه برق با سوخت بیوگاز درالبرز

دانلود فایل تعرفه های برق و شرایط عمومی سال95

این تعرفه از تاریخ 1 مرداد ماه سال 95 اعمال شده است.و قابل استناد خواهد بود.

استحصال سوخت های فسیلی باید آغاز شود/ ایران ظرفیت تامین برق تمیز کل منطقه را دارد

روز گذشته دانشگاه شریف میزبان کارافرین ایرانی موفق در خارج از کشور و یکی از شخصیت های اصلی مستند

هر مترمکعب آب‌های ژرف ۲۰هزار تومان تمام می‌شود

هفته پرمصرف برق در پیش است

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: هفت روز پر مصرف برق از چهارشنبه چهارم مرداد تا پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه در پ