قیمت آب و برق واقعی می شود؛ نه گران/ سدسازی مساله جدیدی نیست


اخبار آب
وزیر نیرو گفت: نه تنها سال آینده و بلکه سال های آینده قیمت آب و برق گران نمی شود؛ بدین معنی که نرخ آنها بیش از ارزششان نمی شود. اما به قیمت تمام شده باید نزدیک شود.
 
به گزارش انرژی امروز، رضا اردکانیان امشب در برنامه "تهران بیست" شبکه پنجم سیما با بیان اینکه تاکنون تصمیمی دراین باره در مجلس گرفته نشده است؛ افزود: باید جداول قیمت آب و برق را ترسیم کنیم و به دولت ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه وظیفه وزارت نیرو این است که کارش از شفافیت برخوردار باشد، تصریح کرد: سعی می کنیم همانطور که در برنامه بنده به هنگام کسب رای اعتماد ذکر شده؛ تمرکز را بر جمع‌آوری و انتشار آمار در همه عرصه ها قرار دهیم.
اردکانیان افزود: در حوزه قیمت نیز،  اساس را قیمت تمام شده می دانیم تا هزینه ها را بتوانیم کاهش دهیم و مصرف کننده نیز توجیه باشد که قیمت آب و برق رقم واقعی و حداقل است.  
همچنین، باید مراقبت کنیم به ویژه در بخش آب، ارزش آن به دلیل قیمت نادیده گرفته نشود.
وی با بیان اینکه وقتی کالا ارزش واقعی را نداشته باشد سیاست های صرفه جویی در پیش گرفته نمی شود اما دولت توان مردم را در پرداخت بها درنظر می گیرد؛ افزود: به نظرم حتی به کشاورزی که توان پرداخت بهای آب را ندارد، باید یارانه داد و از آنسو آب را به قیمت واقعی عرضه کرد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه برای جلوگیری از تلفات آب باید مدیریت صحیح این کالا را داشته باشیم، افزود: به جای انتقال آب از راه های دور به فکر استفاده صحیح از آب باشیم؛ درغیراین صورت، پس از انتقال آب با مشکلات پیچیده تری مواجه می شویم.
وی ادامه داد: در تقسیم بندی های مدیریتی درمورد منابع زیست محیطی می گویند دوره ای دوره مدیریت عرضه است؛ بدین صورت که بیشترین زمان صرف عرضه می شود و پس از آن به دلیل تقاضای بیشتر و رشد جمعیت به دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا می‌رسیم و باید به فکر راندمان، استفاده از پساب، کوتاهش تلفات و ... باشیم.
امروزه در دنیا لغت فاضلاب درحال حذف شدن است و به آب رنگ داده میشود و از آب با رنگ های مختلف استفاده های متفاوت می شود.
وزیر نیرو در مورد مواجهه دولت و وزارتخانه ها با آب گفت: برنامه جامعی پیش رو داریم برای پرداختن به این مساله.  
وی در مورد گزارش ۱۰۰ روزه عمبرکرد وزارت نیرو نیز گفت: بنده توفیق نداشتم از آغاز دولت دوازدهم ‌حضور داشته باشم. در این ۱۰۰ روز و تاکنون، بیش از ۱۵ هزار انشعاب شهری و روستایی جدید واگذار شده است. دو تصفیه خانه فاضلاب جدید در استان ایلام و البرز افتتاح شد. به بیش از ۶۰۰ روستا شامل ۱۵۵ روستا در سیستان و بلوچستان آبرسانی شد.  
وی افزود: ۳۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تکمیل و تسریع اجرای طرح های روستایی علاوه بر عوارض آب درنظر گرفته شده است.  
اردکانیان همچنین اعلام کرد:  یک واحد نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی گازی در عسلویه و یک واحد نیروگاهی ۷۰ مگاواتی داریم و ۴۲ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: پس از زلزله نیز توانستیم در زمانی کوتاه از برق و آب پایدار در کرمانشاه برخوردار باشیم.
اردکانیان درمورد سد سازی نیز گفت: بعنوان کسی که در اوایل دهه ۸۰ مسئولیت آب کشور را برعهده داشتم نه بلکه به عنوان کارشناسی که اولین دفتر برنامه آب سازمان ملل را افتتاح کردم و بیش از ۱۶۰ طرح را در کشورهای مختلف اجرا کردم می گویم که بحث سدسازی، بحث جدیدی نیست.
وی افزود: اکنون ۴۶ هزار سد بزرگ در دنیا در دست بهره‌برداری داریم که نیمی از آن مربوط به چین است و نیمی دیگر در سایر کشورهاست. با نگاهی به زمان ساخت سدها می بینید بالای ۹۰ درصد سدها در یک دوره ساخته شده است.  وی افزود: کشورها در دوره ای بر این موضوع تمرکز کردند. ما به دلیل جنگ فعالیت سدسازی را پس از آن آغاز کردیم. در اینگونه فعالیت ها همه کارها ۱۰۰ درصد درست نبوده؛ اما امروزه ما را از سیلاب های عظیم و تلفات و ... ایمن کرده است.
اردکانیان تاکید کرد: اکنون باید بیشتر به مسائل زیست محیطی بپردازیم و تالاب ها در اولویت هستند. باید طرح های آمایش سرزمین آب محور داشته باشیم.  
وی در مورد استفاده ازانرژی های تجدیدپذیر نیز با تاکید بر تعهد ایران برای کاهش ۴ درصدی co2 گفت: باید به سمت نیروگاه های تجدیدپذیر برویم. باید خرید برق از این نیروگاه ها را تضمین کنیم و این تضمین مشوق است. بازپرداخت این تضمین جزو دغدغه های وزارت نیرو است. در بودجه ۹۷، ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای بازپرداخت این تضمین درنظر گرفته شده است.
وی افزود: ما دو عنصر غلبه کننده بر چالش کمبود منابع مالی داریم. اول، زمان و فرصت است. ما زمان و فرصت زیادی نداریم و باید دقت کنیم. دیگری منابع انسانی است. با توجه به اطلاعاتی که در دهه اخیر از منابع انسانی در سایر کشورها بدست آوردم، بر منابع انسانی ارزشمند ایران تاکید دارم و چالش ما به کارگیری شایسته ترین ها است.  
اردکانیان درمورد اقدام خود در فراخوان برای انتخاب مدیر گفت: یکی از راهکارها اعلان فراخوان ملی است تا از بین داوطلبین، شایسته ترین فرد را انتخاب کنیم.

موضوعات مقاله

همکاری ایران و دانمارک در زمینه انرژی بادی

سفیر دانمارک ضمن مهم برشمردن بحث انرژیهای بادی، آن را عاملی برای ایجاد همکاری بیشتر بین دو کشور ا

بروزرسانی استانداردهای ایمنی صنعت برق در دستور کار توانیر

دورزدن قانون به نام «جوان‌گرایی» در صنعت نفت

نصب ۱۷ مگاوات نیروگاه خورشیدی با مشارکت فرانسوی‌ها

انتصاب مدیرعامل جدید توزیع برق استان تهران

مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید توزیع نیروی برق استان تهران امروز در حالی انجام شد که شرکت توز

ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به ۷۰۰ مگاوات می‌رسد

«بحران تامین آب»، دومین مساله اساسی کشور در سال ۹۶

قیمت تکلیفی و تمام شده برق متوازن می شود

محمد باقر نوبخت در راستای سخنان معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو دیروز از ارایه پیشنهادی برای اصل

ایران سومین عرضه کننده نفت هند شد

در حال حاضر عراق بعد از عربستان دومین تامین کننده بزرگ نفت هند است.

جزئیات اجرای طرح پیمایش درون‌شهری/ صرفه‌جویی ۳.۵ میلیارد لیتری در مصرف گازوئیل

علی‌اکبر نژادعلی مدیر طرح جامع هوشمند سوخت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره

مدیریت تقاضای برق از دولت شروع می‌شود

واگذاری ۳ میلیارد دلار پروژه به شرکت‌های داخلی

می‌توانیم بازاری ۴۰۰ میلیون نفره برای برق داشته باشیم

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، ستار محمودی که امروز در کنفرانس بین‌المللی صنعت برق سخن می‌

دانشکده محیط زیست ظرفیتی کم نظیر برای محیط زیست کشور است

انتقال تجربه آلمان به ایران برای توسعه انرژی پاک

به‌گزارش انرژی امروز، حمیدرضا تشیعی، رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی وزارت نیرو در نخستین کمیته