چینی‌ها بی‌میل نبودند که کل محموله با افراد بسوزند


اخبار دولت مجلس

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عملکرد دولت چین در زمینه اطفاء حریق کشنی سانچی را ارزیابی کرد.

اسدالله قره خانی با اشاره به اینکه در افکار عمومی سوالی مبنی بر این وجوددارد که کشور چین نتوانسته یا نخواسته است به کشتی سانچی کمک کند، اظهار داشت: آنچه کشور چین اعلام کرده این است که نتوانسته در اطفاء حریق موفق عمل نکند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه عملیات نجات کشتی سانچی شائبه‌‌‌هایی وجود دارد، ادامه داد: در زمینه ورود ایران به عملیات اطفاء حریق کشتی این نکته وجود داشت که تا دولت چین اجازه‌‌ نمی‌داد نه ایران‌‌‌ می‌توانست ورود کند و نه‌‌‌ می‌توانستیم برای این منظور به کشورهای دیگر درخواست دهیم.
چین تعلل کرده است

نماینده مردم علی آباد در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: با توجه به رفتار چینی‌‌‌ها،‌‌ نمی‌توانیم بگویم این کشور تمام همت خود را در زمینه نجات کشتی سانچی به کار گرفته است، چرا که در روزهای اول با وجود اینکه ۹ کشتی آتش خوار اطراف سانچی حضور داشت تنها یک یا دو آتش خوار مشغول عملیات بوده و شب‌‌‌ها کشتی‌‌‌های آتش خوار دست از عملیات برداشته اند این در حالی است که کار اطفاء حریق و نجات کشتی شب و روز ندارد.

وی تاکیدکرد: همین که شب‌‌‌های کشتی‌‌‌های آتش خوار دست از کار کشیده اند و تعداد اندکی مشغول عملیات نجات بوده اند شائبه اینکه دولت چین‌‌ نمی‌خواسته کشتی سانچی را نجات دهد را تقویت‌‌‌ می‌کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت چین با تعلل چهار روزه عملیات نجات را دنبال کرده است، عنوان کرد: تا چهار روز اول شاهد استفاده کم تعداد از کشتی‌‌‌های آتش خوار بوده ایم تا اینکه ما از کشتی ژاپنی برای کمک استفاده و با جدیدت بیشتری موضوع را دنبال کردیم.

قره خانی با اشاره به اقدامات دولت برای نجات کشتی سانچی، اظهار داشت: پس از آنکه با تعلل دولت چین مواجه شدیم، سفیر ایران در چین به مسئله ورود کرد، وزیر رفاه  به این کشور سفر کرد و تماس‌‌‌هایی برقرار شد تا اینکه تکاورهای نیروی دریایی به محل اعزام شوند.

وی با بیان اینکه هر حادثه ای در هر سرزمینی اتفاق بیافتد مسئولیت آن با دولت همان سرزمین است، عنوان کرد: اعتقاد داریم همت و تلاشی که روزهای آخر از سوی چینی صورت گرفت باید روزها اول انجام‌‌‌ می‌شد، در عین حال از کسانی که با کشتی سانچی برخورد کرده اند اطلاعاتی در دست نداریم و هیچ بازجویی صورت نگرفته است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تعلل روزهای اولیه چینی حاکی از این است که آنها‌‌‌ بی‌میل نبودند که کل محموله با افراد بسوزند، ادامه داد: سانچی در نزدیکی بندر شانگهای دچار حادثه شد و چینی‌‌‌ها نگران آلودگی محیط زیست و هزینه سنگینی که برای پاکسازی آن باید پرداخت‌‌‌ می‌کردند، بودند و به نظر‌‌‌ می‌رسد ترجیح دادند به جای اطفاء حریق اجازه دهند کل کشتی بسوزد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ‌‌‌دراین‌باره که دولت ایران نیز تعلل داشته است، بیان داشت: این مسئله در افکار عمومی وجود دارد که دولت دیر به مسئله کشتی سانچی ورود کرده است و اگر از همان روز اول در عالی ترین پایه به مسئله ورود‌‌‌ می‌کردیم،چینی‌‌‌ها با حساسیت بالایی موضوع را دنبال‌‌‌ می‌کردند.
یک ماه زمان برای رمزگشایی جعبه سیاه سانچی

قره خانه تاکیدکرد: البته ممکن است مسئولان از همان روزهای اولیه به موضوع ورود کرده اند اما اطلاع رسانی نشده است. با این حال برای ارزیابی مقصر باید تا رمزگشایی جعبه سیاه که یک ماه زمان‌‌‌ می‌برد، صبر کنیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری خسارت وارده از مراجع بین المللی، اظهار داشت: با توجه به اینکه هرایران و چین معاهدات بین المللی در این زمینه امضا کرده اند‌‌‌ می‌توان از مراجع بین المللی جبران خسارت وارده را دنبال کرد که این کار باید از سوی کارشناسان بین المللی پیگیری شود.

موضوعات مقاله

ایران و نروژ دست در دست هم در انرژی نو

توضیح مختصری از انرژی خورشیدی

پتروشیمی خراسان استخدام می‌کند

شرکت پتروشیمی خراسان در راستای توسعه کیفیت و کمیت تولید استخدام می‌کند.

تقاضا برای استفاده از گاز طبیعی رو به افزایش است

فعالیتی که تاثیر محیط زیستی دارد، باید اطلاع‌رسانی شود

نفت آمریکا به بالای ۷۰ دلار صعود کرد

نصب ۱۷ مگاوات نیروگاه خورشیدی با مشارکت فرانسوی‌ها

بزرگترین تامین مالی در بورس انرژی انجام شد

مذاکرات دشوار در انتظار اوپک

به گزارش انرژی امروز، سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی پیش از اینکه برای حضور

نرخ رشد کشورهای صادرکننده نفت در ۲۰۱۸ به ۳.۳درصد می‌رسد

سیاست‌های لی لی پوتی کشور در قبال یارانه‌های انرژی

بهینه سازی مصرف انرژی در الکترو موتور های صنعتی

سه سناریو برای ظرفیت نیروگاهی کشور تا ۱۴۱۶

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، هوشنگ فلاحتیان امروز در پنل تخصصی برق سومین کنگره راهبردی ن

الزامات گاز و پالایش و حذف درخواست برق در بودجه ۹۷

استاندارد صنعت گچ

.