بهینه‌ سازی عملیاتی مصرف انرژی در صنعت نفت

برحسب متن قانون «کاربرد انواع انرژیهایی که در کشور تولید، وارد و مصرف می شود، به گونه ای که بدون کاستن از سطح تولید ملی و رفاه اجتماعی، از اتلاف انرژی از نقطه تولید تا پایان مصرف جلوگیری کند

و افزایش بازدهی و بهره وری، استفاده اقتصادی از انرژی، بهره برداری بهتر، کمک به توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست را باعث می شود» را اصلاح الگوی مصرف انرژی می نامند. از سویی دیگر فصل دوم قانون در ذیل مبحث سیاستها و خط مشیهای اساسی، ماده ٤، وزارتخانه های نفت و نیرو موظف به تدوین و تصویب راهکارهای اجرایی مناسب به منظور حمایت و تشویق برای ارتقای نظام تحقیق و توسعه درباره فناوریهای جدید از طریق تامین اعتبارات تحقیقاتی مورد نیاز تا مرحله ساخت نمونه و تجاری سازی شدند.

براین اساس پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان قطب پژوهشی وزارتخانه روند تحقیق و پژوهش با محوریت بهینه‌سازی عملیاتی مصرف انرژی را در دستور کار خود قرار داده است.
در مقالۀ «بهینه سازی عملیاتی مصرف انرژی در فرآیندهای جداسازی با استفاده از انتگراسیون پمپ حرارتی» ارائه شده از طرف پژوهشگران پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوریهای انرژی پژوهشگاه صنعت نفت، الگوریتم بررسی سریع، امکان‌سنجی فنی و اقتصادی نصب پمپ حرارتی در فرآیند جداسازی یک واحد صنعتی با استفاده از تحلیل پینچ و بهره‌گیری از تجربه های با ارزش عملیاتی بررسی شده است.

تحلیل پینچ به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای انتگراسیون حرارتی، برای هدف‌گذاری و طراحی فرآیندهای پالایشگاهی به‌کار برده می شود. امکان‌سنجی به‌کارگیری پمپ حرارتی در یک فرآیند جداسازی از جمله مواردی است که می توان با استفاده از این فناوری به آن دست یافت. اصولاً یک پمپ حرارتی به‌عنوان دستگاهی جهت بازیافت حرارت عمل می کند، به‌ طوری که با دریافت مقداری انرژی، حرارت اتلافی دما پایین فرآیند را به یک حرارت مفید با دمایی بالاتر تبدیل می کند. با توجه به نیاز بسیار بالای انرژی در فرآیندهای جداسازی، استفاده از یک سیستم پمپ حرارتی جهت پمپ کردن حرارت از چگالنده به جوش‌ آور برجها، می تواند منجر به کاهش مقادیر قابل توجهی از انرژی ‌شود.

نتایج نشان می دهد که با به‌کارگیری پمپ حرارتی در فرآیند جداسازی تصفیه گاز مایع پالایشگاه نفت تهران، ١٤٤ هزار دلار در سال صرفه‌جویی انرژی روی می دهد که زمان بازگشت سرمایه آن حدود چهار سال است. در کل این پیشنهاد حدود ٢٢ درصد صرفه جویی انرژی به همراه خواهد داشت.

 

چین؛ برنده مناقشه گازی ایران و ترکمنستان

چالش‌های اکوسیستم استارتاپی انرژی بررسی می شود

استراتژی نداریم/تصمیم‌ها در حوزه انرژی شتابزده و سلیقه‌ای است

آیین‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها

طرح بزرگ ترانزیت برق با پاکستان اجرا می‌شود

برنامه دولت برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی چیست؟

مهم‌ترین دستاورد دولت در بخش انرژی‌های نو در ۴ سال گذشته جلب مشارکت بخش خصوصی بوده که باید گفت مو

اولین قرارداد GTP پتروشیمی ایران با ایتالیا

۱۱ میلیارد یورو فاینانس اروپایی در راه ایران

حمید حسینی در گفتگو با خبرنگار پالایش و پتروشیمی «انرژی امروز»، با اشاره به دریافت فاینانس اروپای

برنامه وزارت نفت برای واگذاری مدیریت بهره‎برداری تاسیسات

به گزارش انرژی امروز به نقل از وزارت نفت، حبیب‎الله بیطرف صبح امروز (سه شنبه) در آیین افتتاح دواز

الزامات گاز و پالایش و حذف درخواست برق در بودجه ۹۷

انتقاد رییس ساتبا از پرداخت نشدن سهم تجدیدپذیرها

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر  با انتقاد از سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد گفت: از ۱۱۰۰ م

تولید برق ارزان از قطره‌‌‌‌های باران

Boilers

The structure of the book is quite simple. Words are all explained alphabetically.

افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست

ایران به جایگاه ۹۹ سقوط کرد