کاتالیزگر تبدیل متانول به هیدروکربن های با ارزش


اخبار فناوری انرژی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف طی تحقیقات و تلاش های ۵ ساله خود موفق به ساخت کاتالیزگر تبدیل متانول به هیدروکربن های الفینی و آروماتیک ها شدند.

به گزارش «انرژی امروز»، ایران بیشترین میزان مجموع ذخایر نفت خام و گاز طبیعی را در جهان در اختیار دارد. در این راستا تبدیل گاز طبیعی به متانول از سال ها پیش در دستور کار دولت ها قرار گرفته است و امروزه ایران یکی از قطب های تولید این ماده شیمیایی در جهان محسوب می شود، به طوری که در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه این محصول در حدود ۲۵ میلیون تن می باشد.

 در راستای جلوگیری از خام فروشی این حدواسط شیمیایی مهم با قیمتی بسیار پایین به کشورهای دیگر تبدیل متانول به هیدروکربن ها (MTH) در دستورکار قرار دارد. به عنوان نمونه پروژه هایی مانند تبدیل متانول به پروپیلن (MTP) در چند سال گذشته جزو اولویت های وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و با تبدیل متانول به این محصولات نه تنها ظرفیت های خالی پتروشیمی های کشور تکمیل خواهد شد بلکه با تبدیل متانول به این محصولات، ارزش افزوده قابل توجهی نصیب کشور می کند.

در همین ارتباط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف طی تحقیقات و تلاش های پنج ساله موفق به ساخت کاتالیزگر و شرایط فرایند تبدیل متانول به هیدروکربن هایی با ارزش افزوده بالا شده اند.

دکتر بهرام قنبری عضو هیات علمی دانشکده ی شیمی دانشگاه صنعتی شریف در این رابطه گفت: با توجه به نقطه ی جوش پایین گاز طبیعی و هزینه بر بودن صادرات آن از طریق خطوط لوله، در سال های گذشته دولت تصمیم گرفت که گاز طبیعی را به متانول که ارزش افزوده ی بالاتری دارد تبدیل نموده و این ماده را که در حالت عادی به صورت مایع است صادر نمایند.

وی افزود: متانول به عنوان یک حد واسط شیمیایی بسیار مهم در جهان شناخته شده است. ایران در دو دهه گذشته رشد سریعی در تولید متانول داشته است و جزو بزرگترین تولید کنندگان متانول در دنیا بشمار می آید. بر همین اساس، طبیعی است که به این فکر بیفتیم تا این حدواسط شیمیایی مهم را به ترکیباتی با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف یادآور شد، تبدیل متانول به محصولاتی با ارزش افزوده ی بالا در چند سال اخیر بسیار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته و امروزه شاهد تحولات چشمگیری در این حوزه هستیم. تبدیل متانول به بنزین (MTG) به عنوان فرآورده ای استراتژیک و با ارزش افزوده ی بالا، مدتی است که در کشور توسط گروه های پژوهشی محدودی مورد مطالعه قرار دارد و بی شک ادامه ی این روند باعث می شود ایران به عنوان صادر کننده عمده ی آن در جهان تبدیل شود.

دکتر قنبری اذعان داشت: کشورهایی مانند چین متانول را از ما خریداری نموده و پس از تبدیل به هیدروکربن هایی مانند الفین ها و پروپیلن مجددا به دیگر کشورها می فروشد. برخی از این هیدروکربن ها به عنوان خوراک اصلی واحدهای پلیمریزاسیون و آروماتیک پتروشیمی های کشور هستند که در حال حاضر پس از بررسی و تحقیقات موفق به دستیابی دانش ساخت کاتالیزگر این تبدیلات شده ایم.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته با مطالعه بر روی نمونه هایی از کاتالیزگرهای پایه صنعتی متوجه تاثیر آنها در تبدیلات متانول شدیم. در مراحل بعد پس از بررسی ها و آزمایشهای گسترده موفق به تولید کاتالیزگر موثر در این تبدیلات شدیم.

این پژوهشگر در ادامه صحبت هایش اذعان داشت: تبدیل متانول به هیدروکربن ها تنها دستاورد تحقیقات ما نیست بلکه دانش ایجاد تنوع در نوع محصولات هیدروکربنی از متانول با اعمال تغییر در ساختار این کاتالیزگرها از جمله دستاوردهای مهم این آزمایشگاه است. در حال حاضر برنامه ریزی در جهت انجام آزمون های طولانی مدت برای ارزیابی پایداری کاتالیزگر و در مرحله بعد افزایش مقیاس فرایند راکتور بستر ثابت در پایلوت در دستورکار قرار دارد که با کمک همکاران مهندسی فرایند این کار در حال انجام است.

معاون آموزشی دانشکده ی شیمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به کمبود تجهیزات آزمایشگاهی تاکید کرد: اگر به شرایطی و به امکاناتی دست یابیم که آزمون های رآکتوری در زمان کوتاه تری انجام شوند، مسلما سرعت کار افزایش یافته و به شرایط آرمانی نزدیک خواهیم شد. در حال حاضر برخی از آزمون ها را در خارج دانشگاه انجام می دهیم و به این علت این تحقیقات بسیار گران و هزینه بر است و در صورتی که برخی از این تجهیزات در اختیار می داشتیم، قطعا این نتایج در زمان زودتری حاصل می شد.

نماینده انجمن شیمی ایران در دانشگاه یادآور شد: کمبود امکانات ما و زمان بر بودن آزمون ها در داخل کشور و سرعت بالای این تحقیقات در دنیا، بر رقابت ما با مراکز تکنولوژی دنیا تاثیر بازدارنده دارد. به عنوان یک پژوهشگر احتیاج دارم امکاناتی فراهم شود تا بتوانم آزمون های راکتوری را به طور دائم انجام دهم. این پژوهش ها هرچقدر هم هزینه بر باشد قطعا خروجی آن برای کشور بسیار مهم و ارزشمند خواهد بود.

دکتر قنبری تصریح کرد؛ امروزه تولید کاتالیزگری با انتخاب پذیری بالا و پایداری مناسب به عنوان قلب فرایند تبدیل متانول به هیدروکربن ها از اولویت برخوردار است و قطعا با سرمایه گذاری به موقع در این پروژه به نتایج کاربردی دست خواهیم یافت، چنان که طی پنج سال اخیر با پشت سر گذاردن مراحل سعی و خطا، به شرایط کنونی رسیده ایم. این پروژه با تمام سختی هایش در قالب پروژه های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری سایر مراکز تحقیقاتی انجام شده است.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در پایان صحبت هایش اذعان داشت: با توجه به نوپا بودن پروژه تولید هیدروکربن ها از متانول، می‌توان با مدیریت صحیح و نیز ایجاد مراکز پایش و ارزیابی، به صورت علمی و صحیح اقدام به خلق، انتقال و بومی‌سازی فناوری های این حوزه و نهایتاً ورود به بازار فرآورده‌های پایین دستی متانول نمود.

موضوعات مقاله

انتقاد رییس ساتبا از پرداخت نشدن سهم تجدیدپذیرها

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر  با انتقاد از سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد گفت: از ۱۱۰۰ م

دومین جلسه شورای سیاستگذاری کنفرانس رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی

برای برقی کردن همه سیستم حمل و نقل عمومی باید منابع مورد نیاز تامین شود

محمدعلی نجفی که در جلسه عصر امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی حضور داشت تصریح ک

تولید و عرضه‌ نانوپوشش های سبز ایرانی به صنعت

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری "انرژی امروز"، روش اعمال این پوشش‌های تبدیلی، سازگار با محیط‌زیست

بزرگترین تامین مالی در بورس انرژی انجام شد

ناهماهنگی جدید بین وزارت نفت و نیرو

برای مجموعه وزارت نیرو در خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران تولید پراکنده برق مشخص نیست در سال ۹۶

جهش نفت به ۶۵ دلار

نرم افزار پمپ سيو Pump save

ایجاد مرکز تحقیقات سلول‌های خورشیدی در کشور

تولید سلول خورشیدی و ارتقای سطح دانش فنی محققان کشور در این حوزه یکی از اهدافی است که ستاد توسعه

کاهش مصرف آب کشاورزی با نانو

به گزارش انرژی امروز، کاهش مصرف آب و افزایش تولید، دو مقوله بسیار مهم در صنعت کشاورزی محسوب می‌شو

دانلود فایل تعرفه های برق و شرایط عمومی سال95

این تعرفه از تاریخ 1 مرداد ماه سال 95 اعمال شده است.و قابل استناد خواهد بود.

کاتالیزگر تبدیل متانول به هیدروکربن های با ارزش

موافقت زنگنه با مدل قراردادی فلات

به گزارش  انرژی امروز، حمید بورد صبح امروز (۲۶ شهریور ماه) در آیین سی و هفتمین سالگرد تاسیس شرکت

بیل گیتس: انرژی پاک همانند اینترنت انقلاب به پا می‌کند!

 بیل گیتس معتقد است که در زمینه انرژی پاک می‌توان شاهد چیزی شبیه به اینترنت بود که دنیای کامپیوتر

افزایش تعرفه های برق در سکوت دست اندرکاران برقی

دو ماه پیش خبری مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌های برق منتشر شد، اما این درحالی است که بر اساس قان