بهره‌برداری و آغاز ۵۳۰۰ پروژه آب و برق در کشور


اخبار صنعت برق

همزمان با سی و نهمین فجر انقلاب اسلامی، تعداد ۵۳۰۰ پروژه آب و برق در سطح کشور بهره‌برداری یا عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

به‌گزارش انرژی امروز، همزمان با آغاز سی و نهمین فجر انقلاب اسلامی، تعداد ۵۳۰۰ پروژه صنعت آب و برق در سطح کشور به بهره‌برداری می‌رسد و یا عملیات اجرایی آنان آغاز خواهد شد.

بنابراین گزارش، در این ایام ۵۱۱۹ پروژه انتقال،‌ فوق توزیع و توزیع نیروی برق با اعتباری بالغ بر ۲۷ هزارو ۲۳۰ میلیارد ریال، ۴۳ پروژه انرژی‌های نو با ظرفیت ۱۸۳.۹ مگاوات، ۷ پروژه نیروگاهی با ظرفیت ۲ هزارو ۷۲۳ مگاوات و اعتباری بالغ بر ۲ هزارو ۹۰ میلیون یورو، ۱۰۰ پروژه آب و فاضلاب با اعتباری بالغ بر ۱۰۱ هزارو ۴۱۹ میلیارد ریال و ۳۲ پروژه مدیریت منابع آب ایران با اعتباری بالغ بر ۳ هزارو ۲۷۸ میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود.

این گزارش حاکی از آن است که مجموع پروژه‌های آماده بهره‌برداری شبکه‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع شامل پست‌های ۴۰۰، ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت، خطوط انتقال، فوق توزیع و شبکه‌های توزیع، ۴ هزارو ۷۲۸ پروژه با اعتبار حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال و پروژه‌های کلنگ‌زنی به تعداد ۳۹۱ طرح با اعتبار حدود ۷ هزار میلیارد ریال خواهد بود.

در حوزه انرژی‌های نو نیز ۳۹ پروژه شامل یک نیروگاه‌های برق‌آبی، یک نیروگاه بادی، ۱۵ نیروگاه خورشیدی و ۲۲ نیروگاه خورشیدی خانگی در مجموع به ظرفیت ۸۳.۹ مگاوات، افتتاح خواهد شد.

همچنین در این ایام عملیات کلنگ‌زنی ۴ واحد نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات آغاز خواهد شد. تمامی این نیروگاه‌ها متعلق به بخش غیر دولتی است.

گفتنی است،‌ نیروگاه‌های آماده افتتاح در ایام ا... فجر امسال شامل یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان با ظرفیت ۴۹۲ مگاوات در شهر بهبهان استان خوزستان، یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی تابان با ظرفیت ۴۹۲ مگاوات واقع در یزد، دو واحد گازی ۱۶۶ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان با مجموع ظرفیت ۴۹۲ مگاوات واقع در شهر سیرجان استان کرمان، دو واحد گازی ۱۶۶ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر در مجموع به ظرفیت ۴۹۲ مگاوات در شهر سیرجان استان کرمان با مشارکت گروه مپنا، شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر، سرمایه گذاری ایران و آرین ماهتاب گستر، مشارکت کانی مس، قدس نیرو، کرمان تابلو، مشارکت گهر انرژی سیرجان، معدنی و صنعتی گل گهر و سرمایه گذاری توسعه معادن با ظرفیت کل ۱۳۰۴ مگاوات و مجموع اعتبار ارزی ۱۱۶۰ میلیون یورو مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

همچنین در این ایام خجسته، عملیات اجرایی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ارس در آذربایجان شرقی، خرم آباد در استان لرستان و زاهدان در استان زاهدان با ظرفیت کل ۱۴۱۹ مگاوات با اعتبار ارزی ۹۳۰ میلیون یورو آغاز می‌شود.

بر پایه این گزارش، در ده فجر امسال سد عباس آباد کیله در شهرستان بانه واقع در استان کردستان با اعتباری بالغ بر ۸۶۸ هزارو ۶۸۰ میلیون ریال به بهره برداری می‌رسد و سد تنظیمی آریوبرزن شهرستان بهبهان در استان خوزستان نیز با ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار میلیون ریال آبگیری می‌شود.

شبکه آبیاری و زهکشی جامیشان حد فاصل سنقر و صحنه به طول ۸۰۰ هکتار با ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار و ۲۹ پروژه زودبازده شامل مطالعه، بهسازی، اجرای طرح تغذیه مصنوعی، سد لاستیکی، آببندان و لایروبی به طول ۴ هزارو ۶۱۱ هکتار و ۵۲ میلیون متر مکعب اثر بخشی، در ۸ استان مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

موضوعات مقاله

تضمین حقوق قانونی ایران در قرارداد با توتال

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به این‌که مدیر شرکت نفتی توتال اعلام کرده که

تولید یک‌سوم برق بریتانیا با تجدیدپذیرها

تولید برق از ترافیک جاده ای!

محققان دانشگاه لنکستر انگلستان در حال توسعه مواد هوشمندی نظیر سرامیک های پیزوالکتریک هستند که هنگ

پرتال جامع انرژي شركت آسياوات و وب سايت جديد اين شركت راه اندازي شد.

توفان هاروی زیرساخت های انرژی آمریکا در سواحل خلیج مکزیک را از کار انداخت

    تهران - ایرنا - توفان سهمگین هاروی که در ساعت های اولیه روز چهارشنبه و پس از ویران کردن ایالت

آئين نامه اجراي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير

آئين نامه اجراي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير

اتاق کنترل حفاری نیمه‌اتوماتیک می‌شود

شرکت خدمات حفاری «Precision Drilling» در نظر دارد که پروژه اتوماسیون اتاق کنترل حفاری را به سمت ب

افزايش ظرفيت توليد نيروگاهها دو گانه سوز در حالت کارکرد با سوخت گاز

افزايش ظرفيت توليد نيروگاههاي دو گانه سوز در حالت کارکرد با سوخت گاز

افزایش ۲۱ درصدی مشترکان برق در بخش صنعت

به‌گزارش خبرانرژی، بررسی آمارها نشانگر آن است که تعداد کل انشعاب های صنعتی کشور تا سال ۱۳۹۱ به ۱۸

احداث نیروگاه شناور خورشیدی بر روی دریاچه سد طرق

(LDAR-Fugitive Emission management) - نشت يابي و رفع نشتي هاي فرار

بادگیرهای خورشیدی برای اولین بار در ایران

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی موفق شده اند که اولین بادگیر خورشیدی که تلفیقی از انرژی خورشیدی و ا

بروزرسانی استانداردهای ایمنی صنعت برق در دستور کار توانیر

درگیر در تعهد اوپک، تقلا برای افزایش تولید

به گزارش خبرنگار بین الملل «انرژی امروز» اعضای اوپک سال گذشته برای کاهش تولید به اندازه ۱.۲ میلیو

بسته ۷۵۰۰ ميلياردي کنترل آلودگي