راهکارهای آلمان برای مقابله با آلودگی‌‌ هوا


اخبار محیط زیست

افزایش آمار مرگ‌ومیر به دلیل آلودگی هوا تنها به ایران محدود نمی‌شود. در اروپا سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا دچار مرگ‌زودرس می‌شوند. آلمان از جمله کشورهایی اروپایی است که با این مشکل دست به گریبان است.

کمیسیون اتحادیه اروپا هفته گذشته‌ (۳۰ ژانویه/  ۱۰ بهمن) به آلمان و چهار کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا هشدار داد که هر چه سریع‌تر دست به اقدامانی بزنند که آلودگی‌هوا را در این کشورها کاهش دهد. در غیر اینصورت، کمیسیون اتحادیه اروپا از آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا به دلیل عدم رعایت استاندارهای این اتحادیه به دادگاه عالی اروپا در بروکسل شکایت خواهد کرد.

کارمنو ولا، کمیسر محیط زیست کمیسیون اروپا تأکید دارد که آلودگی هوا «قاتل نامرئی»هزاران شهروند اتحادیه اروپاست. کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که سالانه حدود ۴۰۰ هزار اروپایی به دلیل آلودگی هوا دچار مرگ ‌زودرس می‌شوند.
افزایش آمار مرگ‌ومیر ۲۴ ساعت پس از افزایش آلودگی هوا

در آلمان آمار شهرهایی که آلودگی دی‌اکسید نیتروژن در آنها بالاتر از حد مجاز بوده است، در سال ۲۰۱۷ میلای از ۹۰ شهر به ۷۰ شهر کاهش یافت و میزان آلودگی در ۵۰ شهر دیگر نیز اندکی بالاتر از حد استاندارد تشخیص داده شد. آلمان بیش از دو هزار شهر کوچک و بزرگ دارد.

پروفسور باربارا هوفمن از انستیتوی پزشکی کار، اجتماعی و محیط‌ زیست شهر دوسلدورف به دویچه‌وله می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌د‌هد که ۲۴ ساعت پس از افزایش غلظت آلاینده‌های هوا، آمار حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی افزایش پیدا کرده است.»

تحقیقات پژوهشگران آلمانی نشان می‌دهند رگ‌های عروقی افرادی که برای مدتی طولانی در محیطی با آلودگی بالا زندگی می‌کنند، تغییر می‌کند. پروفسور هوفمن می‌گوید: «این رگ‌ها زودتر پیر می‌شوند، رسوب بیشتری در آنها ته‌‌نشین می‌شود و انعطاف‌پذیری‌شان کم می‌شود. در نتیجه احتمال ابتلا به فشار خون در این افراد بیشتر می‌شود و در مقایسه با افرادی که در معرض آلودگی هوا نیستند سریع‌تر گرفتار بیماری‌های عروقی و پیامدهای احتمالی ناشی از آن می‌شوند.»

پژوهشگران تقربیأ اطمینان دارند که آلایند‌ه‌های هوا روی کارکرد مغز انسان نیز تأثیر منفی می‌گذارند و به احتمال زیاد روند پیری را تسریع می‌کنند.

پروفسور باربارا هوفمن می‌گوید: «ما اطلاعات بسیاری داریم که نشان می‌دهد استنشاق ذرات معلق شرایط ابتلا به دیابت نوع یک را مساعد می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که استنشاق این ذرات توسط زنان باردار، برای جنین آنها خطرناک است و به عنوان مثال می‌تواند موجب کاهش وزن جنین شود که پیامدهای دیگری برای سلامت نوزادان از جمله افزایش احتمال مرگ‌‌ومیر آنها را در پی دارد.»
نصب دیوارهای خزه‌ای و حمایت از خرید خودروهای برقی

دولت آلمان تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی در ۲۰ شهری که بیشترین میزان آلودگی را دارند با اجرای طرح‌های مختلفی غلظت دی‌اکسید نیتروژن را تا سقف تعیین شده توسط اتحادیه اروپا کاهش دهد.

افزایش فضای سبز به ویژه در حاشیه مسیرهای پررفت‌وآمد در شهرهای آلوده یکی از این طرح‌هاست. یک طرح گسترش فضای سبز که اجرای آن در شهر اشتوتگارت آغاز شده‌، نصب دیوار خزه‌ای در یکی از خیابان‌های پررفت‌وآمد شهر که ده متر طول و سه متر ارتفاع دارد. خزه از جمله گیاهانی است که ریشه ندارد و آب و مواد مغذی را از باران و هوا جذب می‌کند.

این گیاه برابر دی‌اکسید نیتروژن مقاومت بالایی دارد و چسبناک است. بخشی از ذرات معلق در هوا به این دیواره خزه‌ای می‌چسبند و غلظت آن‌ها در هوا کم می‌شود. این طرح که در مرحله آزمایشگاهی موفق بوده است حدود ۴۰۰ هزار یورو برای شهر اشتوتگارت هزینه داشته است.

از دیگر طرح‌های دولت آلمان حمایت بیشتر از تولید و رواج مصرف خودروهای برقی در این کشور است. دولت آلمان از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی با پرداخت کمک بلاعوض از خرید خودروهای برقی و هیبریدی (سوخت دو یا چندگانه) توسط شهروندان این کشور حمایت می‌کند.

شهروندانی که خواستار خرید این خودروها هستند با پر کردن یک درخواست کمک هزینه (چهار هزار یورو برای خودروهایی برقی و سه هزار یورو برای خودروهای هیبریدی) دریافت می‌کنند. دولت آلمان بودجه‌ای معادل ۲/ ۱ میلیارد یورو برای این طرح که تا ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی اعتبار دارد، در نظر گرفته است.

موضوعات مقاله

افزایش ۲۰ درصدی تولید بدون صرف هزینه اضافی

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»،  دو شرکت «Deloitte» و «FOROIL»  اخیرا برای توسعه و

هدفگذاری بریتیش پترولیوم برای انرژی‌های تجدیدپذیر

آغاز هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق با حضور سرپرست وزارت نیرو

به گزارش برق نیوز، در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت برق 770 شرکت داخلي و خارجي حاضر شده‌اند تا

سرمایه‌گذاری استات اویل در انرژی خورشیدی

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، این پروژه عظیم می تواند برق نزدیک به ۱۶۰ هزار خانه

با بزرگترین نانوماشین دنیا آشنا شوید

محققان نانوماشین بسیار کوچکی ساختند که از نظر عملکرد و سرعت با این خودروها بسیار تفاوت دارند.

بزرگترین همایش خودروهای گازسوز برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار پالایش «انرژی امروز»، این همایش که در تاریخ ۹ الی ۱۱ آبان‌ماه در مرکز همایش‌های

تقاضا برای استفاده از گاز طبیعی رو به افزایش است

شبکه برق ایران با برق عراق سنکرون می‌شود

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: شبکه برق دو کشور ایران و عراق اواسط نوامبر (آبان‌ماه) سال جاری ب

انتقال آب دریا توجیه ندارد/ مدیریت مصرف روش برد ـ برد است

استاندارد روغن نباتی

.

نامه سندیکای برق به روحانی درباره وزیر جدید

به گزارش انرژی امروز، سندیکای برق در این نامه که به امضای رئیس هیئت‌مدیره این تشکل رسیده است آماد

استفاده از ظرفیت بام منازل برای تولید و فروش انرژی پاک

نشست امکان سازی انرژی بادی

تاثیر باکتری‌های همزیست در تولید سوخت زیستی

 وزارت انرژی آمریکا با همکاری محققین دانشگاه برکلی، در آخرین پژوهش های خود به تاثیر قابل توجه باک

ماکروسافت هم نفتی می‌شود!

شرکت مایکروسافت همکاری خود با شرکت هالیبرتون در زمینه یادگیری ماشین، واقعیت افزوده و تکنولوژی این