تصویب دوباره امکان واگذاری شرکتهای توزیع در مجلس/ بررسی امکان واگذاری شرکت های توزیع

مجلس به شرکت توانیر اجازه داد سهام مازاد بر ۴۹ درصد شرکت توانیر در شرکت‌های توزیع نیروی برق را تا سقف ۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش غیردولتی با رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قوانین و مقررات نحوه واگذاری سهام در قبال مطالبات قطعی آن‌ها از دولت و یا آورده نقدی واگذار کنند. این امکان سال های گذشته نیز وجود داشت ولی دولت موافق واگذاری این شرکت ها نیست.

به گزارش برق نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز (شنبه ۲۸ بهمن) در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور بند ج. تبصره ۱۵ لایحه را به تصویب رساندند.

براساس این بند به دولت (شرکت توانیر) اجازه داده می‌شود از محل مطالبات خود از شرکت‌های توزیع عمومی برق نسبت به افزایش سرمایه در این شرکت‌ها اقدام و سپس وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی سهام مازاد بر ۴۹ درصد شرکت توانیر در این شرکت‌ها را تا سقف ۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش غیردولتی با رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قوانین و مقررات نحوه واگذاری سهام در قبال مطالبات قطعی آن‌ها از دولت و یا آورده نقدی واگذار کنند.

موضوع واگذاری شرکت‌های توزیع نیرو برق به بخش خصوصی از سال‌ها قبل در قوانین دیده شده است و بار‌ها نسبت به آن اظهار نظر شده است. خصوصی سازی شرکت‌های توزیع نیروی برق، مخالفان و موافقانی دارد که هر کدام نیز دلایل خود را داشته، ولی اغلب کارشناسان برقی بر این باورند که نباید رفتاری که با واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی شد با شرکت‌های توزیع شود.

شرکت‌های توزیع نیری برق سراسر کشور از سال‌ها قبل بعنوان شرکت‌های وابسته به وزارت نیرو معرفی شده و ساختار آن‌ها به صورت خصوصی در وزارت نیرو تعریف شده است. این ساختار به ظاهر خصوصی است، ولی در عمل این شرکت‌ها کاملا دولتی بوده و به صورت دولتی اداره می‌شود.

چیت چیان مخالف با واگذاری شرکت‌های توزیع نیروی برق به بخش خصوصی بود و جلوی این واگذاری‌ها را در سال‌های قبل گرفت. اما در دوره اردکانیان هنوز مشخص نیست که رویکرد مدیریت صنعت برق در این حوزه چه خواهد بود.

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در همین خصوص قبلا گفته بود: شرکت‌های توزیع نیروی برق جزو آن دسته از شرکت‌ها هستند که از سال ۱۳۸۵ در لیست واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفتند؛ ولی ما در سال‌های کار دولت یازدهم با بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که واگذاری این شرکت‌ها با شرایط موجود نه به بخش خصوصی کمک می‌کند و نه به مردم.

وی تصریح کرد: بر این اساس این پیشنهاد ازسوی سازمان خصوصی‌سازی مطرح شد که تا موضوعات مرتبط با قیمت تمام‌شده، قیمت فروش و مابه‌التفاوت آن‌ها روشن نشده است، واگذاری این شرکت‌ها به بخش خصوصی از دستورکار سازمان خصوصی‌سازی خارج شود. واقعیت این است که تا قیمت برق ر‌ها نشده است یا دولت توان پرداخت مابه‌التفاوت را در خود ایجاد نکرده است، واگذاری به بخش خصوصی اقدام درستی به نظر نمی‌رسد.

سبحانی عنوان کرد: بخش خصوصی نمی‌تواند باوجود مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده و قیمت تکلیفی فروش، با همین قیمت فعلی به مردم برق بفروشد؛ درنتیجه ازآنجاکه دولت توانایی پرداخت مابه‌التفاوت را ندارد، بخش خصوصی ناچار می‌شود قیمت برق را افزایش دهد که این کار درنهایت به معیشت خانواده‌ها فشار وارد می‌آورد؛ بنابراین سازمان خصوصی‌سازی هیچ دخالتی در خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع نیروی برق نداشته و ندارد. اگر در حوزه توزیع نیروی برق مشکل مربوط به قیمت‌ها حل نشود، هرگونه ورود بخش خصوصی توام با بروز مشکلات خواهد بود و اعتقاد دارم بخش خصوصی چندان از سرمایه‌گذاری در بخش توزیع نیروی برق استقبال نمی‌کند.

وی اظهار کرد: نظیر اتفاقی که درمورد شرکت‌های توزیع نیروی برق رخ داده است، درخصوص بخش‌هایی مثل صنعت خودرو نیز مشاهده می‌شود. مگر شرکت‌های بزرگ خودروساز ما دولتی هستند؟ خیر، این شرکت‌ها به‌لحاظ قانون تجارت دولتی نیستند. سهم دولت در شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا حتی از سهمی که لازمه یک سیستم مدیریتی است، کمتر است، اما عملا مشاهده می‌کنید که سیاست‌ها و مدیران خودروسازی را دولت معین می‌کند.

موضوعات مقاله

چشم‌انداز فروپاشی توافق نفتی

طراحی نیروگاه‎های جدید فراساحلی توسط ژاپنی‎ها

در صورت اجرایی شدن این طرح، نخستین نیروگاه های دریایی با سوخت LNG در جهان طراحی و توسعه داده خواه

ایران نقش فعالی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز دارد

به گزارش انرژی امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در جریان

۶۰ شرکت در صف امضای قرارداد با الگوی نفت‌خیز جنوب

مسئولان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می‌گویند که بیش از ۶٠ شرکت داخلی و خارجی برای مذاکره با این شر

تعریف پارامتر های موجود در قبوض برق

۱۰۷ مگاوات برق مازندران از نیروهای پراکنده تامین شد

تولید خودروهای برقی شروع نشده؛ متوقف شد!

دولت برای تعدیل قیمت سوخت برنامه دهد

استاد اقتصاد دانشگاه تهران درمورد زمزمه افزایش قیمت بنزین برای کاهش مصرف این سوخت سیاسی، تاکید دا

برگزاري سمينار آموزشي روشهاي نوين نشت يابي و كاهش انتشار در مجتمع گاز پارس جنوبي

آمادگی ایران برای ارایه تجربه تحریم به ونزوئلا

به گزارش انرژی امروز، اسحاق جهانگیری ظهر امروز(جمعه) به وقت محلی در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشور

نیروگاه‌های خورشیدی راه‌حل معضل خاموشی‌ها در ایران

استقبال از حضور آلمان در انرژی خورشیدی

افزایش توجه به اتوماسیون در صنعت نفت و گاز

احداث نیروگاه شناور خورشیدی بر روی دریاچه سد طرق

فراخوان هجدهمین کنگره ملی خوردگی اعلام شد