کاهش ٢۵ درصدی مصرف سوخت با تنظیم مشعل موتورخانه‌ها

تنظیم مشعل و معاینه فنی موتورخانه‌ها سبب کاهش ١۵ تا ٢۵ درصدی میزان مصرف سوخت و ٩٠ تا ٩۵ درصدی انتشار گاز سمی مونوکسید کربن کاهش یافته است.

ایرج حامدیزاد مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در گفتگو با خبرنگار شانا گفت: چنانچه مصرف بالای انرژی در کشور کنترل نشود شاهد خسارت جبران ناپذیری روی محیط زیست خواهیم بود.
وی تصریح کرد: نتایج مطالعه انجام شده از سوی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و بررسی ۶٠٠٠ موتورخانه در ساختمانهای کشور به صورت پایلوت، نشان می‌دهد با تنظیم مشعل و معاینه فنی موتورخانه‌ها حدود ١۵ تا ٢۵ درصد میزان مصرف سوخت و به دنبال آن ٩٠ تا ٩۵ درصد میزان انتشار گاز سمی منوکسید کربن کاهش می‌یابد.
مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: متاسفانه با توجه به هزینه‌های مصالح ساختمانی و اولویت نداشتن مصرف انرژی در ساختمانها بویژه کلانشهرها، هم اکنون اولویت جدی برای الزامهای زیست محیطی در ساختمانها وجود ندارد.
حامدیزاد افزود: با این حال با دخالت دادن ملاحظات زیست محیطی در فرآیندهای برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از دانش تنظیم شرائط محیطی در طراحی شهری به منظور کاهش مصرف انرژی در بعد کلان و فرادستی ساختمان و با توجه به این‌که زیرساختهای اجرای الزامات زیست محیطی از جمله تامین بعضی از مصالح و تجهیزات، دانش بهره‌برداری صحیح، تدوین قوانین، دستورعملها و استانداردها تا حدودی فراهم شده است.
به گفته وی از آن جا که طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های کشور از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در حال پیگیری است امیدوارم بحث بهینه‌سازی و اقدامات زیست محیطی در کنار هم مورد توجه واقع شود و در اولویت کاری مسئولان قرار گیرد. ‌
وی از جمله ضرورتهای اجرای الزامهای زیست محیطی در فرایند تولید و بهره‌برداری ساختمان را کاهش تولید آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و کاهش وارونگی هوا بویژه در کلانشهرها در فصول سرد سال، کاهش وابستگی به واردات انواع سوخت و ایجاد فرصت برای صادرات گاز طبیعی و کاهش آلودگی درون ساختمان و در نظر گرفتن سلامت ساکنان اعلام کرد.
مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ادامه داد: باتوجه به تمرکز متخصصان روی آلودگی ناشی از خودروها و وسائل نقلیه باید به آلودگیهای زیست محیطی تحت تاثیر صنعت ساختمان نیز توجه داشت؛ ضمن این‌که منابع ثابت مانند موتورخانه‌های گرمایشی، بخاریها و آبگرمکنها نیز از منابع آلودگی هوا به شمار می‌روند.
حامدیزاد ادامه داد: از سوی دیگر رشد روز افزون ساخت وسازهای شهری با مصرف انرژی برای تولید مصالح ساختمانی، انتشار گرد وغبار ناشی از عملیات ساختمانی، آلودگیهای شیمیایی ناشی از تولید مصالح ساختمانی، آلودگیهای گازی و ذرات معلق ناشی از حمل و نقل مصالح ساختمانی و تولید زباله‌های ساختمانی همراه است که سبب بروز انواع آلودگیهای زیست محیطی و همچنین افزایش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر می‌شود.
وی گفت: براین اساس برنامه ریزی در جهت ساخت وسازهای سازگار با محیط زیست و دستیابی به استانداردهای ساختمان سبز و رعایت الزامهای زیست محیطی در فرایند تولید و بهره‌برداری ساختمان نقش فراوانی در کاهش آلودگیهای ناشی از مصرف سوخت فسیلی و افزایش بهره‌وری انرژی در ساختمانها دارد.

موضوعات مقاله

شرکت آسیاوات نماینده انحصاری شرکت اسنیفر بلژیک شد

سرمایه‌گذاری خورشیدی ۲.۵ میلیارد یورویی نروژ در ایران

در پی حمایت گسترده کشورهای اروپایی از برجام و مخالفت با تصمیم و سخنان دونالد ترامپ درباره برجام،

اولین قرارداد پتروشیمی با یک شرکت آمریکایی

به گزارش انرژی امروز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، بیژن زنگنه

آغاز به‌روزرسانی و بازتوانی 13 نیروگاه بخار/افزایش راندمان نیروگاهی تا 51 درصد

معامله ۹۳ هزار تن محصول پالایشی در بورس انرژی

آلودگی محیط زیست

حذف سوبسید تعرفه انشعاب برق تا ۵ سال آینده

معاون برق و انرژی وزیر نیرو به تشریح جزییات افزایش تعرفه انشعاب‌های برق در شهرها و روستاها پرداخت

چین تجدیدپذیرها را ناامید کرد

ساخت طولانی‌ترین شبکه شارژ خودروهای برقی دنیا

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» این ایستگاه‌ها که قرار است به نام IONITY نامگذاری شوند،

Boilers

The structure of the book is quite simple. Words are all explained alphabetically.

پوشش عایقی ۹۳ پست برق تا پایان سال ۹۷

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای خوزستان گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده در بهمن ماه سال گذشته بر

سيستم روشنايي و تهويه طبيعي (Natural Lighting and Ventilation in a Single Installation)

تصویب طرح پیشنهادی ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست با عنوان "ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محيط زیست" در شورای عالی انرژی کشور

طرح پیشنهادی ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست با عنوان "ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محيط زیست

بر خلاف عربستان، ایران مخالف افزایش قیمت نفت است

راهکار 24 گانه مدیریت مصرب آب در صنعت فولاد