پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد


اخبار electrical-ind

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد از پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد خبر داد.

به گزارش «انرژی امروز« از وزارت نیرو، در نشستی با حضور قائم‌مقام مدیرعامل، معاون بهره‌برداری و جمعی از مدیران شرکت برق منطقه‌ای یزد و نمایندگان صنایع استان، از صنایع همکار در پیک‌بار تابستان ۹۶ تقدیر شد.
محمدمهدی جاودانی در این نشست ضمن بیان این‌که استان یزد دارای یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور است؛ عنوان کرد: بیش از ۷۳ درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود و با توجه به پیش‌بینی رشد مصرف و خشک‌سالی اخیر، امیدواریم با تعامل صنایع همکار بتوانیم به‌خوبی از پیک تابستان سال ۹۷ عبور کنیم.
جاودانی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک‌بار تابستان امسال ۱۶۳۲ مگاوات باشد؛ افزود: میزان ساعت پیک‌بار استان ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت است که احداث نیروگاه برای این مقدار ساعت مقرون‌به‌صرفه نیست و با مدیریت مصرف می‌توان بدون خاموشی از پیک‌بار عبور نمود و از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری کرد.
وی تعداد مشترکان شرکت برق منطقه‌ای یزد را بیش از ۲۶ مشترک با مصرف بالای ۷ مگاوات برشمرد و سهمیه ابلاغی از سوی توانیر برای کاهش پیک‌بار را ۱۷۰ مگاوات عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های پیک سایی در تابستان با همکاری صنایع این مهم محقق شود.
در ادامه این جلسه فاطمه زارع رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد نیز به ارائه گزارشی از عملکرد صنایع در پیک‌بار تابستان ۹۶ پرداخت و افزود: پیک‌بار مصرف انرژی الکتریکی در سال گذشته ۱۴۰۸ مگاوات بوده است که با توجه به ورود صنایع جدید به مدار، پیش‌بینی می‌شود در تابستان ۹۷ با رشد بیش از ۱۴ درصد به ۱۶۳۲ مگاوات برسد.
وی با اشاره به این‌که حدود ۴۰ درصد مصرف استان را صنایع بزرگ با مجموع دیماند قراردادی ۱۰۹۵ مگاوات تشکیل می‌دهند؛ گفت: بیش از ۸۰ درصد مشترکان این شرکت مشترکان فولادی هستند و صنایع بزرگ فولاد استان مانند: فولاد آلیاژی، فولاد ارفع و فولاد متین، بالاترین مصرف در زمان های پیک بار استان را داشتند.
فاطمه زارع مجموع بار صنایع بزرگ را که هم‌زمان با پیک‌بار استان در سال گذشته که ۳۰ خرداد ساعت ۲۱: ۲۲ رخ داد را بیش از ۶۰۴ مگاوات اعلام کرد.
وی طرح‌های پیک سایی در تابستان ۹۶ را طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، طرح استفاده از مولد اضطراری، طرح ذخیره عملیاتی صنایع و طرح جابجایی ساعات پیک برشمرد و گفت: در طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده با همکاری ۶ صنعت نزدیک به ۲۲ میلیارد ریال پاداش به صنایع همکار پرداخت‌شده و میزان کاهش بار در روز پیک شبکه سراسری، حدود ۹۳ مگاوات بوده است.
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد در پایان همچنین طرح ذخیره عملیاتی را با همکاری ۳ صنعت ذکر و بیان کرد: کاهش توان در روز پیک بار کشور ۵۴ مگاوات و در روز پیک بار استان ۵۰ مگاوات بوده و ۲۳ میلیارد ریال پاداش همکاری صنایع به دلیل مشارکت در این طرح بوده است.
همچنین در بخش دیگری از جلسه، ضوابط و دستورالعمل طرح‌های پاسخگویی بار و شرایط مشارکت صنایع در این طرح‌ها تشریح و به سوالات و ابهامات مشترکان در این مورد پاسخ داده شد تا مشترکان با توجه به برنامه‌ریزی تولید و برنامه‌های تعمیر و نگهداری بتوانند با مشارکت فعال در طرح‌های پاسخگویی بار، صنعت برق را در پایداری شبکه یاری نمایند.
در پایان از صنایع بزرگ استان همچون شرکت‌های: فولاد آلیاژی و چادرملو به دلیل اجرای طرح‌های طرح ذخیره عملیاتی‌ و طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، مجتمع آهن و فولاد بافق به دلیل مشارکت در طرح ذخیره عملیاتی و شرکت‌های: فولاد میبد، فولادسازی چادرملو، گندله‌سازی اردکان و سیمان تجارت مهریز برای اجرای طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده در پیک‌بار تابستان سال ۹۶ قدردانی شد.

 

موضوعات مقاله

ENERGY EFFICIENT ENVIRONMENTAL CONTROL IN THE GLASS INDUSTRY

This section provides a general overview of glass manufacture in the UK.

فراموشی سدهای ۵۰ ساله

درمیان هیاهوی بسیار برای هیچ و گفتمان های بی فایده ی نه چندان کارشناسی چندسال گذشته در مخالفت با

کاهش ۱۳۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک

امید به روند روبه‌رشد تجدیدپذیرها در ۲۰۱۸

انعقاد ۲۵ میلیارد تومان قرارداد نیروگاهی

استاندارد صنعت پتروشیمی

.

تحول در مدیریت آب ایران

با مطالعه و ارزیابی نوشته فوق، به‌نظر می‌رسد «راهی نوین در مدیریت منابع آب» می‌تواند منشور کلی رو

سيستم پايش سوخت و محاسبه راندمان نيروگاه بصورت آنلاين (Online)

Black Liquor Recovery Boiler Performance Improving Through Exergy and Energy Analysis

National Wood and Paper Factories produce materials that are called “Black Liquor” during the pro

تدوین نقشه راه بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت کاشی کشور

سهم پژوهش و فناوری حوزه انرژی در بودجه سال ۹۷

سرمایه‌گذاری اتریشی؛ انرژی پاک ایرانی

رضا زندی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر اقتصادی در شماره امروز روزنامه اعتماد یادداشتی درباره سرمایه گذا

حضور دانشجویان دانشگاه‌های آلمان در مرکز پژوهش‌های خورشیدی یزد

تدوین تراز نامه انرژی استانی با همکاری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و موسسه بین الملی مطالعات انرژی کشور

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از  تدوین تراز نامه انرژی استانی با همکاری موسسه مطالعات انرژی

سنجش لوله‌های حفاری با امواج الکترومغناطیس

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، با استفاده از این تکنولوژی نوین، مهندسان عملیاتی قا