پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد


اخبار electrical-ind

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد از پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد خبر داد.

به گزارش «انرژی امروز« از وزارت نیرو، در نشستی با حضور قائم‌مقام مدیرعامل، معاون بهره‌برداری و جمعی از مدیران شرکت برق منطقه‌ای یزد و نمایندگان صنایع استان، از صنایع همکار در پیک‌بار تابستان ۹۶ تقدیر شد.
محمدمهدی جاودانی در این نشست ضمن بیان این‌که استان یزد دارای یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور است؛ عنوان کرد: بیش از ۷۳ درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود و با توجه به پیش‌بینی رشد مصرف و خشک‌سالی اخیر، امیدواریم با تعامل صنایع همکار بتوانیم به‌خوبی از پیک تابستان سال ۹۷ عبور کنیم.
جاودانی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک‌بار تابستان امسال ۱۶۳۲ مگاوات باشد؛ افزود: میزان ساعت پیک‌بار استان ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت است که احداث نیروگاه برای این مقدار ساعت مقرون‌به‌صرفه نیست و با مدیریت مصرف می‌توان بدون خاموشی از پیک‌بار عبور نمود و از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری کرد.
وی تعداد مشترکان شرکت برق منطقه‌ای یزد را بیش از ۲۶ مشترک با مصرف بالای ۷ مگاوات برشمرد و سهمیه ابلاغی از سوی توانیر برای کاهش پیک‌بار را ۱۷۰ مگاوات عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های پیک سایی در تابستان با همکاری صنایع این مهم محقق شود.
در ادامه این جلسه فاطمه زارع رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد نیز به ارائه گزارشی از عملکرد صنایع در پیک‌بار تابستان ۹۶ پرداخت و افزود: پیک‌بار مصرف انرژی الکتریکی در سال گذشته ۱۴۰۸ مگاوات بوده است که با توجه به ورود صنایع جدید به مدار، پیش‌بینی می‌شود در تابستان ۹۷ با رشد بیش از ۱۴ درصد به ۱۶۳۲ مگاوات برسد.
وی با اشاره به این‌که حدود ۴۰ درصد مصرف استان را صنایع بزرگ با مجموع دیماند قراردادی ۱۰۹۵ مگاوات تشکیل می‌دهند؛ گفت: بیش از ۸۰ درصد مشترکان این شرکت مشترکان فولادی هستند و صنایع بزرگ فولاد استان مانند: فولاد آلیاژی، فولاد ارفع و فولاد متین، بالاترین مصرف در زمان های پیک بار استان را داشتند.
فاطمه زارع مجموع بار صنایع بزرگ را که هم‌زمان با پیک‌بار استان در سال گذشته که ۳۰ خرداد ساعت ۲۱: ۲۲ رخ داد را بیش از ۶۰۴ مگاوات اعلام کرد.
وی طرح‌های پیک سایی در تابستان ۹۶ را طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، طرح استفاده از مولد اضطراری، طرح ذخیره عملیاتی صنایع و طرح جابجایی ساعات پیک برشمرد و گفت: در طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده با همکاری ۶ صنعت نزدیک به ۲۲ میلیارد ریال پاداش به صنایع همکار پرداخت‌شده و میزان کاهش بار در روز پیک شبکه سراسری، حدود ۹۳ مگاوات بوده است.
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد در پایان همچنین طرح ذخیره عملیاتی را با همکاری ۳ صنعت ذکر و بیان کرد: کاهش توان در روز پیک بار کشور ۵۴ مگاوات و در روز پیک بار استان ۵۰ مگاوات بوده و ۲۳ میلیارد ریال پاداش همکاری صنایع به دلیل مشارکت در این طرح بوده است.
همچنین در بخش دیگری از جلسه، ضوابط و دستورالعمل طرح‌های پاسخگویی بار و شرایط مشارکت صنایع در این طرح‌ها تشریح و به سوالات و ابهامات مشترکان در این مورد پاسخ داده شد تا مشترکان با توجه به برنامه‌ریزی تولید و برنامه‌های تعمیر و نگهداری بتوانند با مشارکت فعال در طرح‌های پاسخگویی بار، صنعت برق را در پایداری شبکه یاری نمایند.
در پایان از صنایع بزرگ استان همچون شرکت‌های: فولاد آلیاژی و چادرملو به دلیل اجرای طرح‌های طرح ذخیره عملیاتی‌ و طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، مجتمع آهن و فولاد بافق به دلیل مشارکت در طرح ذخیره عملیاتی و شرکت‌های: فولاد میبد، فولادسازی چادرملو، گندله‌سازی اردکان و سیمان تجارت مهریز برای اجرای طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده در پیک‌بار تابستان سال ۹۶ قدردانی شد.

 

موضوعات مقاله

پایتخت‌نشینان چقدر آب مصرف می‌کنند؟

بال پروانه، الهام بخش سلول های خورشیدی آینده

به گزارش خبرنگار دانش و فناوری «انرژی امروز»، نور خورشید منعکس شده از سطح سلول خورشیدی باعث هدررو

هفتمین کنفرانس بین المللی ایتک برگزار می شود

ساخت هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز با ۳میلیارد دلار

احداث نیروگاه خورشیدی با مشارکت ایتالیا در هرمزگان

تهدید دوم بقای اوپک

به گزارش انرژی امروز، دردسرسازی‌های شیل برای اوپک تمامی ندارد.

اولین قرارداد پتروشیمی با یک شرکت آمریکایی

به گزارش انرژی امروز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، بیژن زنگنه

جزئیات اجرای طرح پیمایش درون‌شهری/ صرفه‌جویی ۳.۵ میلیارد لیتری در مصرف گازوئیل

علی‌اکبر نژادعلی مدیر طرح جامع هوشمند سوخت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره

رکوردشکنی ایران در بازار نفت

حذف یارانه انرژی به سود محیط زیست چه کشورهایی است؟

پروژه خورشیدی ۱۲۰ میلیون دلاری آلمان‌ها در میبد

امیر اسلام‌نژاد اضافه کرد: این شرکت ایرانی - آلمانی در نظر دارد که ۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در

تسلا برای بزرگترین تولیدکننده توربین‌های بادی باتری می‌سازد

 شرکت تسلا سازنده خودروها و باتری های برقی با شرکت وستاس بزرگترین تولیدکننده توربین های بادی در ج

پتانسیل سرمایه‌پذیری ۱۰ میلیارد دلاری برق ایران

رئیس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو با اشاره به پتانسیل سرمایه پذیری ۱۰ م

برداشت آب های زیرزمینی، خط قرمز کشور

برداشت از آب‌های زیرزمینی خطر بحران آب در ایران را بیشتر کرده تا جایی که بسیاری از مسوولان تاکنون

Steam Plant Calculations Manual, 2E, Revised and Expanded V. Ganapathy

.