پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد


اخبار electrical-ind

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد از پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد خبر داد.

به گزارش «انرژی امروز« از وزارت نیرو، در نشستی با حضور قائم‌مقام مدیرعامل، معاون بهره‌برداری و جمعی از مدیران شرکت برق منطقه‌ای یزد و نمایندگان صنایع استان، از صنایع همکار در پیک‌بار تابستان ۹۶ تقدیر شد.
محمدمهدی جاودانی در این نشست ضمن بیان این‌که استان یزد دارای یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور است؛ عنوان کرد: بیش از ۷۳ درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود و با توجه به پیش‌بینی رشد مصرف و خشک‌سالی اخیر، امیدواریم با تعامل صنایع همکار بتوانیم به‌خوبی از پیک تابستان سال ۹۷ عبور کنیم.
جاودانی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک‌بار تابستان امسال ۱۶۳۲ مگاوات باشد؛ افزود: میزان ساعت پیک‌بار استان ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت است که احداث نیروگاه برای این مقدار ساعت مقرون‌به‌صرفه نیست و با مدیریت مصرف می‌توان بدون خاموشی از پیک‌بار عبور نمود و از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری کرد.
وی تعداد مشترکان شرکت برق منطقه‌ای یزد را بیش از ۲۶ مشترک با مصرف بالای ۷ مگاوات برشمرد و سهمیه ابلاغی از سوی توانیر برای کاهش پیک‌بار را ۱۷۰ مگاوات عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های پیک سایی در تابستان با همکاری صنایع این مهم محقق شود.
در ادامه این جلسه فاطمه زارع رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد نیز به ارائه گزارشی از عملکرد صنایع در پیک‌بار تابستان ۹۶ پرداخت و افزود: پیک‌بار مصرف انرژی الکتریکی در سال گذشته ۱۴۰۸ مگاوات بوده است که با توجه به ورود صنایع جدید به مدار، پیش‌بینی می‌شود در تابستان ۹۷ با رشد بیش از ۱۴ درصد به ۱۶۳۲ مگاوات برسد.
وی با اشاره به این‌که حدود ۴۰ درصد مصرف استان را صنایع بزرگ با مجموع دیماند قراردادی ۱۰۹۵ مگاوات تشکیل می‌دهند؛ گفت: بیش از ۸۰ درصد مشترکان این شرکت مشترکان فولادی هستند و صنایع بزرگ فولاد استان مانند: فولاد آلیاژی، فولاد ارفع و فولاد متین، بالاترین مصرف در زمان های پیک بار استان را داشتند.
فاطمه زارع مجموع بار صنایع بزرگ را که هم‌زمان با پیک‌بار استان در سال گذشته که ۳۰ خرداد ساعت ۲۱: ۲۲ رخ داد را بیش از ۶۰۴ مگاوات اعلام کرد.
وی طرح‌های پیک سایی در تابستان ۹۶ را طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، طرح استفاده از مولد اضطراری، طرح ذخیره عملیاتی صنایع و طرح جابجایی ساعات پیک برشمرد و گفت: در طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده با همکاری ۶ صنعت نزدیک به ۲۲ میلیارد ریال پاداش به صنایع همکار پرداخت‌شده و میزان کاهش بار در روز پیک شبکه سراسری، حدود ۹۳ مگاوات بوده است.
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد در پایان همچنین طرح ذخیره عملیاتی را با همکاری ۳ صنعت ذکر و بیان کرد: کاهش توان در روز پیک بار کشور ۵۴ مگاوات و در روز پیک بار استان ۵۰ مگاوات بوده و ۲۳ میلیارد ریال پاداش همکاری صنایع به دلیل مشارکت در این طرح بوده است.
همچنین در بخش دیگری از جلسه، ضوابط و دستورالعمل طرح‌های پاسخگویی بار و شرایط مشارکت صنایع در این طرح‌ها تشریح و به سوالات و ابهامات مشترکان در این مورد پاسخ داده شد تا مشترکان با توجه به برنامه‌ریزی تولید و برنامه‌های تعمیر و نگهداری بتوانند با مشارکت فعال در طرح‌های پاسخگویی بار، صنعت برق را در پایداری شبکه یاری نمایند.
در پایان از صنایع بزرگ استان همچون شرکت‌های: فولاد آلیاژی و چادرملو به دلیل اجرای طرح‌های طرح ذخیره عملیاتی‌ و طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، مجتمع آهن و فولاد بافق به دلیل مشارکت در طرح ذخیره عملیاتی و شرکت‌های: فولاد میبد، فولادسازی چادرملو، گندله‌سازی اردکان و سیمان تجارت مهریز برای اجرای طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده در پیک‌بار تابستان سال ۹۶ قدردانی شد.

 

موضوعات مقاله

۸ دقیقه تابش خورشید یکسال انرژی ایران را تامین می‌کند

نایب‌رئیس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به تابش خورشید و پتانسیل بال‌ای تولید انرژی خورشیدی در

سخنان ترامپ تاثیری بر بازار نفت نمی‌گذارد

به گزارش انرژی امروز، بیژن زنگنه صبح امروز در برنامه «حالا خورشید» که به‌طور زنده از شبکه سه سیما

ثبت رکود بی‌سابقه در تاریخ مصرف برق

برای نخستین بار در طول تاریخ ایران، در یک مدت زمانی بیش از دو ماهه پیک مصرف برق بالای ۴۵ هزار مگا

Improving Compressed Air System Performance

شبکه برق زیرزمینی با قابلیت خودترمیم شوندگی

نرم افزار تجزيه و تحليل جريانهاي جرم و انرژي در فرآيند فرآوري كنسانتره مس توسط متخصصين شركت مهندسي آسياوات طراحي گرديد.

با کاهش ساعت کار ادارات ۳۰۰ مگاوات از پیک ظهر تعدیل می‌شود

متن کامل ترجمه غیر رسمی گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در گزارشی بار دیگر اجرای تعهدات ایران در چارچوب توافق هست

توزیع گازوییل یورو ۴ از ابتدای خرداد

خزر به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می شود

نماینده مردم آمل در مجلس با اشاره به آلودگی دریاچه خزر گفت: دریای خزر به زودی به سرنوشت دریاچه ار

عیارسنجی سیاست بنزینی

وزارت نفت ترمز دلار را می‌کشد؟

آغاز به کار نوآوری انرژی تجدیدپذیر و فناوری‌های پاک با مدل بومی پرش

سهم پژوهش و فناوری حوزه انرژی در بودجه سال ۹۷

آموزش ETAP

در این بخش یک فایل آموزشی مفید آموزش نرم افزار ETAP برای شما آماده دانلود شده است.