پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد


اخبار electrical-ind

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد از پیش‌بینی پیک‌بار ۱۶۳۲ مگاواتی برای تابستان ۹۷ استان یزد خبر داد.

به گزارش «انرژی امروز« از وزارت نیرو، در نشستی با حضور قائم‌مقام مدیرعامل، معاون بهره‌برداری و جمعی از مدیران شرکت برق منطقه‌ای یزد و نمایندگان صنایع استان، از صنایع همکار در پیک‌بار تابستان ۹۶ تقدیر شد.
محمدمهدی جاودانی در این نشست ضمن بیان این‌که استان یزد دارای یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور است؛ عنوان کرد: بیش از ۷۳ درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود و با توجه به پیش‌بینی رشد مصرف و خشک‌سالی اخیر، امیدواریم با تعامل صنایع همکار بتوانیم به‌خوبی از پیک تابستان سال ۹۷ عبور کنیم.
جاودانی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک‌بار تابستان امسال ۱۶۳۲ مگاوات باشد؛ افزود: میزان ساعت پیک‌بار استان ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت است که احداث نیروگاه برای این مقدار ساعت مقرون‌به‌صرفه نیست و با مدیریت مصرف می‌توان بدون خاموشی از پیک‌بار عبور نمود و از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری کرد.
وی تعداد مشترکان شرکت برق منطقه‌ای یزد را بیش از ۲۶ مشترک با مصرف بالای ۷ مگاوات برشمرد و سهمیه ابلاغی از سوی توانیر برای کاهش پیک‌بار را ۱۷۰ مگاوات عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های پیک سایی در تابستان با همکاری صنایع این مهم محقق شود.
در ادامه این جلسه فاطمه زارع رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد نیز به ارائه گزارشی از عملکرد صنایع در پیک‌بار تابستان ۹۶ پرداخت و افزود: پیک‌بار مصرف انرژی الکتریکی در سال گذشته ۱۴۰۸ مگاوات بوده است که با توجه به ورود صنایع جدید به مدار، پیش‌بینی می‌شود در تابستان ۹۷ با رشد بیش از ۱۴ درصد به ۱۶۳۲ مگاوات برسد.
وی با اشاره به این‌که حدود ۴۰ درصد مصرف استان را صنایع بزرگ با مجموع دیماند قراردادی ۱۰۹۵ مگاوات تشکیل می‌دهند؛ گفت: بیش از ۸۰ درصد مشترکان این شرکت مشترکان فولادی هستند و صنایع بزرگ فولاد استان مانند: فولاد آلیاژی، فولاد ارفع و فولاد متین، بالاترین مصرف در زمان های پیک بار استان را داشتند.
فاطمه زارع مجموع بار صنایع بزرگ را که هم‌زمان با پیک‌بار استان در سال گذشته که ۳۰ خرداد ساعت ۲۱: ۲۲ رخ داد را بیش از ۶۰۴ مگاوات اعلام کرد.
وی طرح‌های پیک سایی در تابستان ۹۶ را طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، طرح استفاده از مولد اضطراری، طرح ذخیره عملیاتی صنایع و طرح جابجایی ساعات پیک برشمرد و گفت: در طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده با همکاری ۶ صنعت نزدیک به ۲۲ میلیارد ریال پاداش به صنایع همکار پرداخت‌شده و میزان کاهش بار در روز پیک شبکه سراسری، حدود ۹۳ مگاوات بوده است.
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد در پایان همچنین طرح ذخیره عملیاتی را با همکاری ۳ صنعت ذکر و بیان کرد: کاهش توان در روز پیک بار کشور ۵۴ مگاوات و در روز پیک بار استان ۵۰ مگاوات بوده و ۲۳ میلیارد ریال پاداش همکاری صنایع به دلیل مشارکت در این طرح بوده است.
همچنین در بخش دیگری از جلسه، ضوابط و دستورالعمل طرح‌های پاسخگویی بار و شرایط مشارکت صنایع در این طرح‌ها تشریح و به سوالات و ابهامات مشترکان در این مورد پاسخ داده شد تا مشترکان با توجه به برنامه‌ریزی تولید و برنامه‌های تعمیر و نگهداری بتوانند با مشارکت فعال در طرح‌های پاسخگویی بار، صنعت برق را در پایداری شبکه یاری نمایند.
در پایان از صنایع بزرگ استان همچون شرکت‌های: فولاد آلیاژی و چادرملو به دلیل اجرای طرح‌های طرح ذخیره عملیاتی‌ و طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، مجتمع آهن و فولاد بافق به دلیل مشارکت در طرح ذخیره عملیاتی و شرکت‌های: فولاد میبد، فولادسازی چادرملو، گندله‌سازی اردکان و سیمان تجارت مهریز برای اجرای طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده در پیک‌بار تابستان سال ۹۶ قدردانی شد.

 

موضوعات مقاله

نگاهی به آمارهای عملکردی وزارت نیرو در ۴ سال گذشته

وزارت نیروی دولت یازدهم بیشترین فعالیت را در آبرسانی روستایی از ابتدای انقلاب تا کنون را داشته و

افتتاح دومین نیروگاه تولید برق از گاز طبیعی در پاکستان

دومین نیروگاه تولید برق از گاز مایع طبیعی پاکستان  در شهر کراچی در جنوب این کشور در حالی افتتاح ش

مدیریت مصرف باید نهادینه شود

نیروگاه خورشیدی همدان از نمونه‌های مثبت برجام است

میکائیل کلور- برشتولد، در نخستین کمیته انرژی ایران و آلمان برگزاری این کمیته را مصداق توسعه روابط

انعقاد ۲۰۰ قرارداد خرید تضمینی برق از تجدیدپذیرهای یزد

با شرایط فعلی هیچ جوانی‌ نمی‌تواند مدیر ارشد شود

افزایش تعرفه های برق در سکوت دست اندرکاران برقی

دو ماه پیش خبری مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌های برق منتشر شد، اما این درحالی است که بر اساس قان

نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاه­های حرارتی کشور

دستیابی به هدف بهبود عملکرد انرژی، متکی بر ارزیابی مستمر و اجرای برنامه­های کارایی انرژی می­باشد.

فناوری تزریق آب هوشمند در ازدیاد برداشت

محققان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شیراز با اندازه گیری ز

آغاز کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی در شهر بن آلمان

نمایندگانی از سراسر جهان به بن آمده‌اند تا در بیست وسومین کنفرانس جهانی سازمان ملل، به مصاف تغییر

۲۰۱۸، سال ثبات بازار پتروشیمی

همکاری محیط زیستی ایران و رومانی

استاندارد صنعت تایر و تیوپ

.

راهکار تازه دانشمندان برای ذخیره انرژی خورشید

دانشمندان با استفاده از نوعی ماده تغییر فاز دهنده «PCM» حساس به نور، موفق به کشف راهی نوین برای ذ

پرتال جامع انرژي شركت آسياوات و وب سايت جديد اين شركت راه اندازي شد.